בשבע 184: לא חבל על הקולות?

מי שמבקש להצטרף למפלגה כיוון שהוא חושש מאחוז החסימה, אינו יכול להצהיר אחר-כך שאנשיה הם הגרועים שבאויבי הציבור # מכתב גלוי לברוך מרזל

הרב יצחק לוי , ט"ז באדר תשס"ו

ברוך, שלום רב,
הגיע הזמן לקרוע את המסכות. פורים כבר עבר, ועל כולנו לדבר בגילוי לב ובשקיפות מרבית.
החלטת להתמודד לכנסת על אף ניסיונך הכושל במערכת הבחירות הקודמת. לא עברת את אחוז החסימה ברשימה שחיברה בינך לבין קליינר. הסיכון גדול מאוד, גם את זה אתה יודע, והסיכוי קטן מאוד.

אתה יודע זאת, ולכן ביקשת להצטרף לרשימת האיחוד הלאומי-מפד"ל, וגייסת את חבריך לצורך מטרה זו. בפגישה שקיימת עם אפי איתם העלית נושא זה, ואף העלית את נושא מיקומך ברשימה המשותפת עם המפד"ל. גם אני קיבלתי פנייה נרגשת מפרופ' חנוקוגלו, שביקש מאוד לפעול למען הכללתך ברשימה המשותפת (והיום הוא משמש כמספר 2 ברשימתך).

נכון, התשובה היתה שלילית, ולא כאן המקום לפרט את הסיבות (אם אתבקש לעשות זאת, אהיה מוכן לחשוף את האמת, אך נדמה לי שזו לא תהיה לכבודך); אך העניין המרכזי שאני מבקש להזכיר לך הוא שהיית מוכן להצטרף לרשימה עם האנשים שאתה מגדיר היום "הגרועים שבמנהיגי הציבור, יותר גרועים מאנשי השמאל" (אני מצטט מדברים שאמרת לי בשיחת טלפון שקיימנו לפני זמן מה).
היית מוכן להיות חלק מרשימה שלדעתך היא הגורם העיקרי להתנתקות (וכמה רחוק הדבר מן האמת!). ומה גרם לכך? אולי החשש שלך שלא תעבור את אחוז החסימה, ותואשם בנפילתם ועקירתם של יישובים נוספים – רק בשל חוסר אחריותך לעניינם של כלל ישראל?
עם האמת והעובדות אי אפשר להתווכח. רצית להיות איתנו באותה רשימה, ופתאום – רק כשלא עלה הדבר בידך – הפכנו לגרועים שבחברי הכנסת.
אנשי האיחוד הלאומי נותרו בממשלת החורבן כל זמן שהיה רוב נגד החלטת ההתנתקות. ביום ששרון נהג מנהג דיקטטורה ופיטר את שני שרי האיחוד הלאומי – על מנת להשיג רוב לתכניתו, התפטרנו, החברים אפי איתם, צבי הנדל וגם אנוכי, בלי היסוס. אז אנא, היזהר לך מלהטיל דופי במנהיגי ציבור נאמנים ומסורים.

קראנו את עמדת חברך, הרב מיכאל בן ארי, הטוען (במאמר שפורסם בעיתון זה) שחוץ ממך, אין מנהיג ראוי לציבור שלנו, וכל השאר אינם מנהיגים. עוד הוא טוען, ששרי השיכון לשעבר השקיעו בשומרון רק ביישובי "חמש דקות מכפר סבא" (עוד שקר גס!).

על כל ההשמצות אנחנו סולחים ומוחלים. אין בלבנו טינה ואיננו מבקשים ממך התנצלות. אך ברוך, לא נשכח ולא נסלח על המנדט שאתה עומד להעביר במעשיך לשמאל. מנדט שיכול להיות קול מכריע בהצבעות חשובות וגורליות בכנסת.

היום, הסקרים מורים שאתה רחוק מהשגת אחוז אחד מהבוחרים. הרי ידוע לך שכדי להיכנס לכנסת אתה חייב להגיע לפחות לשני אחוזים. וכי בשבועיים תכפיל את כוחך ותעבור את אחוז החסימה? גם אתה יודע שאין לכך שמץ של סיכוי.
אנא, ברוך, גלה מנהיגות ומסירות נפש אמיתית, כבוש את רצונך בפרסום והסר את רשימתך מהמרוץ. בכך תביא לטובה גדולה לציבור האמוני והערכי כולו.