בשבע 184: נציב בלי שיניים

הגיע הזמן לתת יותר כוח לציבור ולנציגיו בתקשורת ● איילה חסון מזכירה את בנותיו של חוקר מחדלי ההתנתקות, ושוכחת את ילדיו של אולמרט # הפתעה: יוסי שריד מקבל תקשורת חיובית

אלי פולק וישראל מידד , ט"ז באדר תשס"ו

נציב דוחה קבילות
אין זה סוד ש'פרשן' ערוץ 2 אמנון אברמוביץ הוא פרשן מוטה. אפילו הגב' ענת סרגוסטי, הממונה על תלונות הציבור בחברת החדשות של ערוץ 2, מודה בכך.
מעשה שהיה כך היה: מר אריה כהן הגיש תלונה נגד התבטאותו של אברמוביץ', בעקבות ניצחונו של ח"כ משה כחלון בבחירות המקדימות במרכז הליכוד. אברמוביץ מצא לנכון להזכיר שמר כחלון היה חשמלאי. כתב מר כהן: "אינני מאוהדיו של ביבי או של משה כחלון, אך זה נשמע צורם מאוד. כיצד יכול מר אברמוביץ להיות פרשן ניטרלי כשהוא כל-כך אנטי ימין ואנטי דתיים?"
בתגובה ענתה הגב' סרגוסטי: "כדאי לדעת שאין פרשן ניטרלי. תפקידו לפרש, והוא עושה זאת על-פי תפיסת עולמו ומקורותיו". תגובה נוספת קיבל מר כהן מנציב תלונות הציבור של הרשות, מר גיורא רוזן: "תשובתה של ענת סרגוסטי יש בה מענה מסוים, אבל לכשעצמי אני ממעיט להגן על סגנון עבודה דוגמת זה של אמנון אברמוביץ".
בעקבות תשובות ברורות אלה, פנה מנהל אתר אגודת 'לדעת', ד"ר משה גולדברג, אל נציב הקבילות בדרישה לאזן את מר אברמוביץ עם 'פרשן' בעל דעות שונות ונקודת מבט אחרת. אך נראה שקיים פער גדול בין מילים ומעשים גם אצל נציב הקבילות. תשובתו אל ד"ר גולדברג: "אנחנו השבנו לפונה, ורק הוא נשוא תשובתי. דרישתך למעשה, בין אם היא צודקת או בין אם לא, אינה חלק מתשובתי לפונה... הנוהל החוקי והענייני מחייב אותי להשיב לפונה ולא לשום גורם זולתו".
מר רוזן מסתתר מאחרי פורמליסטיקה במקום להתייחס לדרישה הצודקת של ד"ר גולדברג. חבל, אנחנו חשבנו לתומנו שתפקידו החשוב ביותר של נציב הקבילות הוא לייצג את הציבור בפני הרשות ולא למצוא תירוצים המכשירים את השרץ בדיעבד.
האם נציבי תלונות משפיעים?
בהמשך לקטע הקודם, התפרסם השבוע מחקר חדש בידי העיתונאי אבשלום גינוסר, אשר ערך אותו במסגרת לימודיו באוניברסיטת חיפה. גינוסר מגיע למסקנה כי יעילותם של נציבי התלונות בטלוויזיה של רשות השידור, הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין מתמצה בטיפול בתלונות בודדות. התמונה שונה לגבי מדיניות מתמשכת.
המחקר קובע שאין נהלים ברורים להסקת מסקנות על מדיניות הפיקוח. גם אם הנציבים מודעים מאוד לתפקידם כמייצגי צרכני התקשורת וכמגנים על זכויותיהם של הצופים, ורואים עצמם כבעלי השפעה – מקבלי ההחלטות בגופים המפוקחים אינם שותפים לתפישה זו. או בלשון אחרת: מקבלי ההחלטות אינם מתייחסים ברצינות לנציבים.
הבה נבהיר: לאגודת 'לדעת' יש כבוד רב למאמציהם של הנציבים, אבל גם אנו, כבר לפני יותר מעשור, הפנמנו את העובדה שכוחם מוגבל. בלי סיוע מבחוץ, כולל חברות במוסדות הציבוריים של הרשויות, השתתפות בדיונים של ועדות הכנסת השונות המטפלות, פניות לבתי משפט ומסע פרסומי נרחב, אותם נציבים לא יצליחו להתגבר על הפרות האתיקה והחוק של אנשי תקשורת מרכזיים.
דו"ח המבקר
מבקר המדינה פרסם בשבוע שעבר דו"ח ובו ביקורת נוקבת על התנהלות מנהלת סל"ע ומשרדי הממשלה שהיו אחראיים על נושא ההתנתקות. נראה שהממצאים היו כבדים מנשוא. כתבת הערוץ הראשון, איילה חסון טרחה לברר ולגלות 'סקופ' (אם כי יורשה לנו לנחש שהסקופ הגיע ממקור המקורב ללשכת ראש הממשלה).
אחד הבכירים שהכינו את דו"ח המבקר היה מר בנימין צרפתי. הנ"ל חטא בכך ששתי בנותיו היו ברצועת עזה בזמן ההתנתקות. כלומר, ברור לכל שהדו"ח מוטה, כי לא ייתכן אליבא דגברת חסון שמר צרפתי יבצע עבודה מקצועית נטו ויצליח להפריד בין דעת בנותיו לבין חובותיו המקצועיות.
נראה שנורמת העבודה שהגב' חסון רגילה אליה היא חוסר אפשרות מוחלטת להפריד בין דעות לבין חובות מקצועיות. אגב, האם גב' חסון אי פעם הזכירה את העובדה שלממלא מקום ראש הממשלה שני בנים יורדים ושאחד מהם היה סרבן שירות והשני השתמט לגמרי? שאשתו היתה פעילה בארגוני שלום פמיניסטיים? אם כבר לערב בני משפחה, אולי כדאי לנו לדעת יותר על בני משפחת אולמרט?
ביניים: אפשר גם אחרת
מי שצפה בתוכנית 'מסיבת עיתונאים' ב-27/2 ראה תכנית מתורבתת ואתית לעילא. פתאום נוכחנו לדעת כי מנשה רז וחברי הצוות יכולים להפגין רמה גבוהה של אתיקה מקצועית, שבדרך כלל נעדרת מן המסך שלהם. התכנית התנהלה בטוב טעם ובנימוס, והמראיינים אף הציגו יראת כבוד בפני המרואיין. הם לא הפריעו לו יותר מדי, כמעט שלא קטעו את שטף דיבורו, הדו שיח שלהם עם המרואיין הצטיין בתרבות נדירה. הצופים יכלו לקבל מידע חשוב ואף לעמוד על טיבו של האיש שישב באולפן. האם יש קשר בין התנהגות זו ובין העובדה שהמרואיין היה יוסי שריד ממרצ?
'התכנסות' או 'התחמסות'
מכבסי המלים האורווליאניים במשרד ראש הממשלה המציאו בזמנו את המילה 'התנתקות' עבור מבצע גירוש יהודים מבתיהם ברצועת עזה וצפון השומרון. בעקבות האירוע הטראומטי הבטיח ראש הממשלה, מר שרון, שלא יהיו 'התנתקויות' נוספות. כדי לקיים את מורשתו, החליטו חכמי המכבסה, שלאחר הבחירות יהיו רק 'התכנסויות'. מעניין יהיה לראות אם גם הפעם ימשיכו אנשי התקשורת לכבס את המציאות באותה מכבסת מלים או שמא יבינו ש'התכנסות' משמעה האמיתי 'התחמסות'.