בשבע 185: זה בידינו

אם נצליח להתגייס ולהטות את תוצאות הבחירות, כולם יידעו שלדוסים יש כוח הכרעה ולא כדאי להרגיז אותם

עמיחי גורדין , כ"ו באדר תשס"ו

אחד האירועים שהמחישו בצורה מדהימה את עוצמתו וחולשתו של הציבור שלנו היה משאל מתפקדי הליכוד. בכל היישובים שררה אז ההרגשה המוטעית שזהו המבחן האמיתי. מבין המתנדבים הרבים ניתן היה למצוא אנשי הייטק לצדם של בחורי ישיבות, מנהלי חברות לצד אנשים פשוטים מהרחוב – כולם נרתמו למאבק. כולם נאבקו עד הדקה האחרונה, כדי להיות בטוחים שננצח. למרבה הצער, ניצחנו בקרב אבל הפסדנו במערכה. הניתוח הצליח אבל החולה גורש.

מאז עברו הרבה מים בנחל הבשור. מים ששטפו מאיתנו הרבה מאוד תמימות ואמונה. בשנה האחרונה התבגרנו בכמה דורות. כעת אנחנו עומדים בפני שבוע גורלי. ביום רביעי בבוקר נתעורר ליום חדש. מה יהיה בבוקר הזה? אינני יודע. הסקרים אומרים שלגוש הימין יהיו רק 50 מנדטים, אבל אלו הם אותם סוקרים שטענו בנחרצות לפני 10 שנים שפרס ינצח את ביבי, ואלו גם אותם סוקרים שניבאו לפני 20 שנה את התרסקות הליכוד בעקבות הסתלקותו של מנחם בגין. זה לא אומר שהסקרים תמיד טועים, זה רק אומר שתוצאות הסקרים אינן הלכה למינה מסיני.

ההתנהלות המבישה והמחפירה של כל מערכות השלטון והצדק במדינת ישראל גרמה לכולנו לאבד את האמון בדמוקרטיה הישראלית. עם זאת, צריך לדעת שאם אכן נצליח לגייס 61 מנדטים לגוש הימין, התמונה תהיה שונה, מסיבה פשוטה, הקשורה גם למשאל מתפקדי הליכוד.

זה לא נכון שנכשלנו לגמרי במשאל המתפקדים. אחרי ששרון פרש מהליכוד, פלט אחד מעוזריו פליטת פה מאוד מעניינת. העוזר סיפר ששרון חשש להתמודד בתוך הליכוד נגד נתניהו. שרון העריך שהמתנחלים יתגייסו בהמוניהם כדי לדאוג שנתניהו ינצח. העובדה שניצחנו במשאל יצרה מאזן אימה מול שרון ואנשיו.

אם נצליח להתגייס ולהטות את תוצאות הבחירות, זה ישפיע לא רק על תוצאות הבחירות לכנסת ה-17. העובדה הזאת תיצור מאזן אימה. כולם ידעו שה'דוסים' יכולים להשפיע על הבחירות, ושלא מומלץ להרגיז אותם. נתניהו וחבורתו יבינו היטב למה כדאי להם ללכת איתנו. שרון הלך להתנתקות כיוון שהוא ידע שהתקשורת תמליך אותו למלך על ישראל. נתניהו ויורשיו ידעו שלא רק התקשורת ממליכה כאן מלכים.
התרחיש האפוקליפטי והדמיוני הזה יכול להתרחש בעוד ארבעה ימים, אם לגוש הימין יהיו 61 מנדטים. זה תלוי רק בי ובך.

הפעילים החרוצים
לפני שנים נסעתי עם קבוצת פעילים לעיירה בדרום הארץ, כדי לסייע לימין לנצח בבחירות. תוך כדי פעילות התוודעתי לעובדה מדהימה: פגשנו בעיירה פעילים רבים שהיו אמנם נחמדים מאוד, אבל ממש לא חרוצים. הם הסתובבו במשך היום באפס מעשה, ודיברו עם עצמם בחשיבות עצמית מרובה. הפעמיים היחידות שהם יצאו מהמטה הקדוש שלהם היו כשהגיעו לימור לבנת ומאיר שיטרית. אז הם יצאו לסיבוב בעיר ווידאו שהקלפיות לא עפו ברוח.

העובדה הזאת חשובה מאוד בהקשר של יום הבחירות הקרב ובא. לחבורת 'קדימה' הנכבדה יש אמנם את תמיכת התקשורת והמערכת הציבורית, אבל יש לה גם נקודת תורפה: השטח. רוב פעילי השטח שלהם אינם אוהבים לשבת מול הטלפון ולטלפן למצביעים. העבודה הסיזיפית הזו לא מתאימה להם כל-כך.
בעבודת מטה טובה ומסורה ניתן להביא 150 אלף מצביעים לקלפי, וכך להשפיע בצורה משמעותית ודרמטית על התוצאות: הפער כיום בסקרים עומד על 8 מנדטים. בבחירות האחרונות כל מנדט היה שווה 24,500 קולות. אם אחוז ההצבעה יהיה נמוך, כפי שמנבאים הסוקרים, ואם עשרות אלפי קולות ילכו לרשימות שלא יעברו את אחוז החסימה, הקולות הללו יספיקו לנו.

הפתרון לשאלת אחוז ההצבעה תלוי הרבה מאוד בנו. אם מספיק אנשים מאיתנו ייקחו יום חופש וינדבו את מכוניתם ואת עצמם לתפקיד, יש סיכוי טוב שננצח. גם אם חלילה נפסיד, נוכל לפחות לומר לילדינו ולעצמנו שעשינו כמיטב יכולתנו.