בשבע 187: "נמשיך לחיות ביתר שאת"

אבל כבד ירד על היישוב קדומים בעקבות הפיגוע הקשה בקדומים לפני שבוע, בו נהרגו רפי והלנה הלוי, שקד לסקר ורעות פלדמן ● חברים מספרים על ארבעת הנרצחים, מותחים ביקורת על הצבא ומבטיחים: הטרור לא ישבור אותנו

שמואל אדלמן , ח' בניסן תשס"ו

ביום חמישי בערב, בשעה תשע וחצי, סיימה נרקיס את עבודתה בקרני-שומרון ויצאה לכביש הראשי כדי לתפוס טרמפ לקדומים, מרחק של כשבע דקות נסיעה. מוקדם יותר באותו יום הגיע לבקר אביה "מכיוון שלא התראינו בשבת, הוא בירך אותי", היא מספרת.

בטרמפיאדה עמדו שלושה אנשים: רעות פלדמן מהרצליה, בת שירות בקדומים, שקד לסקר, תלמיד כיתה י' בישיבה התיכונית קרני שומרון שחזר מחוג קפוארה, ואדם נוסף, מחבל מתאבד שהתחזה לישראלי. זמן קצר לאחר מכן עצר טרמפ נוסף עליו עלתה נרקיס.

"ליד הכניסה לקדומים", מספרת נרקיס, "שמענו פיצוץ אדיר, ראינו אש ורסיסי דם פגעו בחלון הרכב בו היינו". מי שראה את הפיצוץ היה שמעון קב, תושב קדומים שחשב גם הוא לעצור בטרמפיאדה של קרני שומרון, אך וויתר על כך בסופו של דבר. "הרכב של רפי עקף אותי מעט לפני קדומים, לא זיהיתי את הרכב, אבל הנהיגה שלו היתה מאוד מוזרה, הוא התנדנד מצד לצד. לפני הכניסה ליישוב הרכב עצר עצירת פתע. שניות לאחר מכן אירע הפיצוץ. הרכב התרומם באוויר, הסתובב ונחת חזרה כשהוא בוער כולו. הספקתי לבלום ואינני מבין עד הרגע הזה איך יצאתי בחיים".

שלומי חזוני, קב"ט קדומים, שמע את הפיצוץ מסלון ביתו, דיווח למוקד הביטחון והיה בין הראשונים להגיע. הערכת המצב הראשונה, שנתמכה ע"י עדויות של אנשים במקום היתה כי מדובר באדם בודד, ככל הנראה, מחבל מתאבד שהתפוצץ לבדו ברכב. ואולם, בהמשך הלילה התברר בסריקות שנעשו כי במקום יש מספר גופות. אט אט החלו להצטבר הפרטים המזעזעים: תעודותיה של רעות פלדמן נמצאו בזירת הפיגוע, והרכב זוהה כרכבם של רפי והלנה הלוי. במקום נמצא גם תליון זהב בצורת מגן דוד אותו קיבלה הלנה מאמה עוד לפני עלייתה לארץ כשעליה חרותה המילה ציון.

אביגיל לסקר, תושבת קדומים, חשה שמשהו רע קרה לשקד, בנה. עינב, אחותו הגדולה ניסתה להרגיע אותה מכיוון שהחוג של שקד היה אמור להסתיים רק בעשר. לאחר ששקד לא ענה בטלפון הנייד נמסרה הודעה למחלקת הביטחון שניסתה לברר אם שקד תקוע במחסום בכניסה ליישוב. בשעה מאוחרת בלילה נמצאה גופה חמישית, ובמקביל התברר כי חוג הקפוארה של שקד הסתיים מוקדם. זיהוי ודאי נמסר למשפחה רק ביום שישי לאחר בדיקות DNA. אך בשעות הלילה המאוחרות, עוד לפני שהמשפחה קיבלה הודעה רשמית, דווח באינטרנט כי הנרצח הרביעי הוא שקד לסקר.

בצה"ל טענו כי לא היתה בידם התראה ממוקדת. ואולם, ביום שלפני הפיגוע נתפס ערבי חשוד סמוך לקדומים והתברר כי מדובר במבוקש שב"כ. דניאל ונטורה, תושב קדומים טוען כי עבר בצומת קרני שומרון, זיהה את המחבל ודיווח עליו בשעה 21:25 למוקד שומרון. ייתכן כי המחבל הסתתר או שהספיק לעלות לפני שהגיע רכב צבאי.

פגיעה בעמודי התווך

בקדומים עדיין מתקשים לעכל את המכה הקשה. בעקבות האבל בוטלו מספר אירועים, ובהם הכנסת ספר תורה. הנרצחים היו דמוית מוכרות ביישוב. רפי והלנה הלוי הגיעו לקדומים לפני כ-17 שנה עם ארבעת ילדיהם. בתם, נעמה, תיארה את ביתם ככזה המלא בשכנים וחברים, "כל מי שרצה יכול היה להיכנס לשוחח, לאכול או למצוא פינה לנוח". בראיון לטנא סמואל מINNTV, אומרת ראש המועצה דניאלה וייס: "רפי והלנה היו מעמודי התווך של היישוב. רפי עסק בביטחון, בחקלאות, בעזרה ראשונה רפואית, והיה מעורב בכל נושא קהילתי וחברתי. הלנה שעלתה לארץ מברזיל מתוך תחושה ציונית, ניהלה את המועדונית והיתה ממש אמא לילדים שהשגיחה עליהם".

בהלוויית בני הזוג הלוי סיפר הרב שמעון פרוייליך כיצד היה רפי מגיע במשך שנים בדיוק שלוש דקות לפני תחילת התפילה כדי להספיק להניח תפילין. רפי ששימש בעבר כרבש"צ היישוב, ידע לשמור על עצי זית ביישוב השייכים לערבים ודאג שלא ייפגעו. הרב צבי פרבשטיין, רב היישוב, שימש בעבר יחד עם הלוי כרבש"צ: "רפי היה איש של חסד, ונוח לבריות", אומר הרב פרבשטיין, "הוא חי כצדיק ונפטר כצדיק. אפילו עזיבתו את העולם היתה מתוך מעשה של חסד כשהעלה טרמפיסטים לרכבו".

עדותו של שמעון קב כי הרכב נסע באופן מוזר לפני הכניסה ליישוב מחזקת את הסברה, כי רפי הבין בשלב מסוים שברכב נמצא מחבל וסירב להכניסו ליישוב תוך הקרבת חייו. הרב דניאל שילה קרא בהלוויה לממשלה לפעול: "רפי לא היה רוצה בנקמה פרטית, שפלה ופחדנית. צריכה לבוא נקמה ממלכתית של צבא ישראל וממשלת ישראל באויב הנכון".

שקד ורעות הי"ד

שקד לסקר נולד בחודש אדר. מראה השקדיות הפורחות של סוף החורף הביא את אביגיל, אמו, להחלטה לקרוא לבנה שקד. "נשמה טובה", מספרת עליו אחותו עינב. "גם כשכעסתי עליו יכולתי לבקש ממנו טובה והוא היה עושה. הוא היה נער שמח מוכשר ויצירתי. בכל פעם שהייתי צריכה מישהו שיסדר לי משהו, אפילו שעון שלא הצלחתי לכוון, היה אפשר לפנות אליו. אני זוכרת פעם אחת כשהגעתי הביתה, שקד היה בבית עם חברים ואני הערתי לו שהבית ממש מבולגן. הוא החל לסדר איתי את הבית ועוד אמר לי "תודה, מזל שבאת, אמא ודאי היתה מתאכזבת למצוא כך את הבית".

רעות פלדמן, בוגרת אולפנת 'צביה' בהרצליה, הגיעה לקדומים כבת שירות במוקד הביטחון של היישוב בו מופעלות מצלמות תצפית במשך כל היממה. אחרי לא מעט התלבטויות החליטה להישאר גם לשנת שירות שנייה. הקשר של בנות השירות למחלקת הביטחון של היישוב דומה יותר למשפחה. רחלי מולד, רכזת בנות השירות זוכרת אותה כבעלת תום ויושר, הדואגת תמיד לאווירה ולקירוב לבבות.
במפגשי 'אורייתא' של בנות השירות התבלטה רעות בין הבנות כשהיא מנסה תוך כדי דיונים עמוקים לברר את אמונתה עד הסוף. הירצחה של רעות הכה בהלם את כל מכריה. רעות היתה מוכרת במעגלים שונים: במד"א, בבית חב"ד ובסניף בנ"ע. באחת מתגובות הגולשים באינטרנט מצאנו את דבריה של חניכת בנ"ע בשבט אחיה:
"רק ברגעי משבר קשים מבינים מה ערכו של הבן אדם. רעות, את היית מדריכה מעולה, אהובה, חברמנית, צדקת! פשוט מקסימה. אני אוהבת אותך מאוד..וקשה לי עם הבשורה המרה".

זרימת החיים לא תיפסק

הנסיעה בטרמפים ברחבי יש"ע היא דרך חיים מקובלת ביותר בקרב התושבים. בקרב גורמי הביטחון היו כבר מי שהזדרזו לתלות את האשם בתופסי הטרמפים. ראש מועצת קדומים דוחה גישה זו: "אנשים ימשיכו לנסוע בטרמפים מתוך משנה זהירות, אבל לא נפסיק את זרימת החיים, אנחנו נחייה ביתר שאת וביתר עוז. הרב צבי פרבשטיין, רב היישוב, מצפה מצה"ל וממשלת ישראל לקחת יוזמה: "מי שהיו לו משאבים רבים כל כך לעקור אנשים מביתם יכול להקצות את אותה כמות של משאבים ומאמצים כדי לעקור את הטרור. אנחנו נרגיש בטוחים כשנראה את חיילי צה"ל נוסעים בג'יפים פתוחים".
ביום שישי א' של חוה"מ פסח, יקיים נוער קדומים צעדה לזכר הנרצחים, מהטרמפיאדה בקרני שומרון עד קדומים.