בשבע 187: פולארד מחכה לרפי

רפי איתן, יו"ר מפלגת הגימלאים היה המפעיל הבכיר של יונתן פולארד, שהפקיר אותו בידי האמריקנים והתכחש לו שנים ארוכות, כעת כמי שעתיד להסב אל שולחן הממשלה נמצאים בידיו המפתחות לשחרורו של פולארד

עפרה לקס , ח' בניסן תשס"ו

לפני כמה שבועות השיק תיאטרון 'אספקלריא' הצגה חדשה, שבמרכזה מפגש בין יונתן פולארד לרמי גולן, מפעילו. הפגישה, המתרחשת בכלא האמריקני, מצמררת. פולארד מאשים את גולן בחוסר זהירות בהפעלתו, בשיתוף פעולה עם התביעה האמריקנית ובהתעלמות רבת שנים. גולן מנסה לשכנע את פולארד שיש עמו בשורה, אך לבסוף הוא מודה שאין לו ולו בדל חידוש עבור פולארד. "ידי כבולות", חוזר גולן על המנטרה השחוקה.

אם רמי גולן הזה, היה הופך היום לחבר כנסת, כשמאחוריו 6 מנדטים נוספים של מפלגה חברתית, תירוציו היו נגמרים. אם הוא היה איש ישר, הוא היה משנס מותניים ונרתם לעשייה למען הסוכן שאותו הפעיל.

לגולן, או בשמו האמיתי רפי איתן, יש היום את הכוח הזה. הוא נישא על גלי אהדה ציבוריים, מחובר היטב למקבלי החלטות ועומד בראש מפלגת הגמלאים. מנגד, החיבור שלו למוקדי כוח אינו חדש, ועד היום הוא לא גרם לו לעשות דבר למען פולארד. אולי אפילו להיפך.

בביטחון ובעסקים
רפי איתן נולד לפני 79 שנים בקיבוץ עין חרוד ליהודית ונח הנטמן, שעלו מרוסיה שלוש שנים לפני כן. בשנת 44', סיים את חוק לימודיו והתגייס לפלמ"ח. הוא סיים קורסי סיירים, מ"כים ומ"מים, והשתתף במבצעים רבים, ביניהם 'ליל הגשרים', פיצוץ הרדאר על הכרמל, מבצע דני לשחרור רמלה ולוד ועוד.
בפעולות לשחרור המעפילים ממחנה המעצר בעתלית ובקרב על מלכיה נפצע איתן. הוא חדל להיות קרבי ועבר לתפקידי מודיעין. בשנת 50', לאחר שלא התקבל לקורס מג"דים, הוא השתחרר מהצבא והחל לעסוק בחקלאות בנגב. בעוד כמה שנים תהפוך החווה שבה הוא מתגורר לחוות השקמים, והאדם שיחכור אותה יהיה ידיד טוב שלו. אריאל שרון שמו.

בשנת 55' סיים איתן לימודי תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטת לונדון, ובמקביל בשנים אלו הוא שירת בשב"כ ולאחר מכן במוסד – שם התקדם בסולם התפקידים במהירות. הוא נחשב לאיש מבצעים טוב, יעיל ואמין, הנותן גיבוי לסוכנים שלו. בשנות ה-70 ניסה איתן את מזלו בעולם העסקים. הוא סחר בקרקעות, ייבא דולפינים לריף הדולפינים באילת והיה שותף לעסקים של מרק ריץ'.

כמה שנים אחר כך השיב אותו ידידו, אריאל שרון, לשירות המדינה, והציע לו לשמש כעוזרו במשרד היועץ לביטחון של ראש הממשלה, אז יצחק רבין. בשנת 78' מונה איתן לראש המטה ללוחמה בטרור וליועץ של ראש הממשלה מנחם בגין. בשנת 81' הוא מונה להיות ראש לק"מ – יחידת מודיעין סודית שהפעילה את יונתן פולארד.

לאחר התפוצצות פרשת פולארד ותפיסת הסוכן הישראלי, נאלץ איתן להתפטר. אך שרון לא נתן לו ליפול: הוא מינה את איתן לעמוד בראש חברת 'כימיקלים לישראל'. חמש שנים מאוחר יותר פיטר אותו פטרונו הפוליטי, ובעקבות כך השתרר נתק בין השניים. מותה של רעייתו של שרון בשנת 2000 גרם להם להשלים.

לאחר פיטוריו פנה איתן לעולם העסקים והצליח מאוד. הוא מקיים עד היום עסקי חקלאות מודרנית, נדל"ן ומסחר בקובה. האיש בן ה-79 מרבה לנסוע בקו ישראל-קובה-ספרד. מעונו של פידל קסטרו, כך מספרות השמועות, אינו זר לו.

במשך כל השנים הללו, שבהן היה רחוק לכאורה מפוליטיקה, הוא קיים קשרים טובים עם כמה ממקבלי ההחלטות המרכזיים. העובדה הזו היתה סוד גלוי, ולכן פנו אליו הגמלאים לא פעם בבקשות לסיוע והשפעה בקרב קברניטי המדינה. הפנייה האחרונה נעשתה אליו כדי שיסייע לגמלאים לקבל ייצוג ביצור החדש שברא אריאל שרון, מפלגת 'קדימה'. שיחה בין השניים ככל הנראה התקיימה, אך השבץ של שרון הביא את הקץ על המגעים הפוליטיים. המפלגה החליטה לרוץ באופן עצמאי, ושמה בראשה את איתן.

ההיכרות של חודשיים בלבד בין ותיקי המפלגה לעומד בראשה כבר החלה לגרום לסדקים במפלגת 'גיל'. "הוא חושב שהוא עדיין במוסד, ולא משתף אותנו", אמר מאן דהוא. גורם אחר השיב: "אנחנו לא מכירים הרבה, אבל הוא עושה רושם של איש ישר". דווקא ביחס לאיתן, לא מעט טוענים כי איננו אדם 'זך'.

יותר סודי מסודי
אריאל שרון, שר הביטחון בשנת 81', מינה את רפי איתן לעמוד בראש 'לשכת קשרי מידע'. היחידה הזו, שהוקמה בשנת 57', היתה סודית ביותר, ואפילו לראשי המוסד והשב"כ לקח שנים רבות לגלות את דבר קיומה. בתחילה מטרת לק"מ היתה אבטחת הכורים בדימונה ובנחל שורק, אך בהמשך היא הפכה לגוף האחראי על גניבת טכנולוגיות חדישות עבור כל התעשיות הביטחוניות של ישראל.
הכתב והסופר יוסי מלמן טוען כי איתן ביקש להרחיב את סמכויותיה של היחידה ולהוכיח כי הוא יכול להקים יחידת מודיעין טובה יותר מהמוסד. החשיבה הזו גובתה על-ידי שרון. במסגרת זו הורה איתן להפעיל את יונתן פולארד. איתן אף נפגש עמו אישית, הדריך אותו והכין אותו לפעילות. שמועות מספרות כי איתן ביקש מפולארד להשיג גם מידע פוליטי שיוכל לסייע בקידומו של שרון. אחראים אחרים על פולארד הורו לו שלא לציית לבקשה הזאת.

לאחר תפיסתו של פולארד נס איתן מארצות הברית, ולקח עמו את אל"מ אביאם סלע, מפעילו הישיר של פולארד. סלע, שהתריע לא אחת בפניו של איתן במהלך הפעולה כי המסמכים שפולארד מספק הם רבים מדי וכי הוא עלול להיתפס, נענה על-ידי איתן בתירוצים שונים. פולארד נותר מאחור, לא הועלה על מטוס ונזרק מן השגרירות הישראלית. ממשלת ישראל הנבוכה שיתפה פעולה עם תובעיו של הסוכן הישראלי והחזירה להם את המסכמים שהועברו על-ידו לישראל.

המדינה שעליה מסר את נפשו לא הואילה לטשטש את טביעות אצבעותיו של הסוכן, והדרך להרשעה היתה פשוטה מתמיד. איתן אף לא הכחיש כי הוא אישית שיתף פעולה עם האמריקנים בחקירה נגד פולארד. "בסך הכל מילאתי פקודות", חזר על הסיסמה שסובלת הכל.

הממשלה התנצלה בפני ארצות הברית הגדולה ואמרה כי מבצע פולארד היה 'בלתי מוסמך'. איתן קיבל אחריות והתפטר, אך תמיד רמז שכל הממונים עליו ידעו, אישרו והשתמש בחומר שסיפק פולארד. עד היום איתן הוא אישיות בלתי רצויה בארצות הברית.

המסמר האחרון בארון?
בשונה מן האחריות המנהלתית, איתן מעולם לא נטל על עצמו אחריות מוסרית. במשך כל השנים הוא התעלם מן הפצוע שהשאיר מאחור. כמי שהיה חבר ומקורב לשרון ולראשי ממשלות אחרים, הוא יכול היה ללחוץ עליהם, ללחוש על אוזנם או לקדם את נושא שחרורו של פולארד. מאומה לא נעשה, וייתכן שההיפך. גם לשרון וגם לאיתן אינטרס ברור שלא לעורר את השדים מרבצם ולהשאיר את פולארד כפרשה עלומה ורדומה.

אסתר פולארד, רעייתו של יונתן, טוענת כי בפגישה שקיימה עם איתן לפני שמונה שנים הוא אמר לה כי הדבר שעליו הוא מצטער בכל הפרשה הוא שהוא לא הספיק "לנקות את השטח" לפני שעזב את ארצות הברית. כשנתבקש איתן לפרט, הוא הסביר בפשטות: "אם הייתי בשגרירות בשעה שפולארד נכנס לחפש בה מחסה, הייתי תוקע לו כדור בראש. כך לא היתה קיימת פרשת פולארד".

בוועד להשבת יונתן פולארד חוששים כי עם בחירתו של איתן לכנסת והאפשרות שימונה לשר יינעץ המסמר האחרון בארונו של פולארד. זעמם של האמריקנים יתעורר על כך שאיתן מכהן בתפקיד בכיר בהנהגה הישראלית, והם לא ייאותו לשחררו בשנים הקרובות. מצבו הבריאותי של פולארד, כזכור, הוא בכי רע.

לפני הבחירות האחרונות שב איתן לעסוק בנושא של פולארד. הוא אמר כי חשוב לו מאוד שהסוכן הישראלי ישוחרר מן הכלא, וכי העובדה שפולארד נמצא מאחורי סורג מעיקה עליו. בן כספית ואמנון אברמוביץ' אמרו, כל אחד בנפרד, לאחר היוודע תוצאות הבחירות, כי האינטרס הראשון במעלה של איתן הוא שפולארד לא ישוחרר לעולם.

נדירות הן הפעמים בחייו של אדם שבדרכו נקרית ההזדמנות לתקן עוולות כבדות שלהן היה שותף. לאיתן ניתנת כעת האפשרות הזאת, ומי יודע – אולי בשל כך זכתה מפלגתו בכמות כה גדולה של מנדטים. כעת הכדור נמצא אך ורק בידיו של רפי איתן. הוא יכול לבחור לנצל את הסיכוי הזה ולפעול מאסיבית לשחרורו של פולארד, או לחילופין להתעלם מן הסוגייה ולהמשיך לרמוס את הסוכן הישראלי, ובכך גם את מוסריותה של מדינת ישראל כולה.