בשבע 189: היה ימין?

קשה להאמין, אבל לפי ההגדרות הקלאסיות אין היום במפה הפוליטית ולו מפלגת ימין אחת # "אמנה" חוגגת את יישוב עקורי קטיף מחדש כאילו לא אירע כלום בקיץ האחרון

אליקים העצני , כ"ט בניסן תשס"ו

אחד מי יודע? – הליכוד. הפרק המדיני של מצעו, שהתפרסם ימים ספורים לפני הבחירות, מאמץ לעצמו את מפת הדרכים, שכל עניינה התוויית דרך למדינה פלסטינית במערב ארץ ישראל. לעומת זאת, מחיקת יישובים מקובלת עקרונית על הליכוד. הוא חלוק על קדימה רק בדרישה לתמורה, כלומר לפיסת נייר ("ייתנו – יקבלו").

במילון הפוליטי הישראלי, מיהו שמאל? מי שמצדד במדינה פלשתינית בארץ ישראל המערבית או בעקירת יישובים יהודיים. מי שנתקיים בו אחד מאלה הוא ימין כמו שנוצרי משומד הוא יהודי. כך יצא הליכוד מרשימת מפלגות הימין והפך ל'שמאל מתון'.

שניים מי יודע? ישראל ביתנו. לאן מבקש ליברמן לספח את אום אל-פחם לאחר קריעתה ממדינת ישראל, אם לא למדינה הפלשתינית? ואשר ליישובים – עוד לפני שנים הוא הציע לפנות את יישובו, נוקדים, בהעדיפו את 'אחדות העם' על אחדות הארץ. מה הפלא שישראל ביתנו נופלת בקלות כזאת לחיקו של אולמרט?

שלושה מי יודע? האיחוד הלאומי-מפד"ל. התקשרות דיווחה שברומן הקצר שלבלב ביניהם לבין העבודה, כאשר השתעשעו ברעיון להקים קואליציה ללא 'קדימה' – הציע האיחוד הלאומי לאמץ את מפת הדרכים ולהסכים להחרבת מאחזים 'בלתי חוקיים'. לקוראי 'בשבע' אין צורך להסביר שמרבית 'המאחזים הבלתי חוקיים' הם יישובים שקמו לפי צרכים לאומיים בסיוע השלטונות – מראש הממשלה שרון ומטה – ולפתע שוללים מהם ברשעות חתימה אחרונה של שר הביטחון, כדי להפוך אותם לבלתי חוקיים – וזאת כמקדמה לחיסול מפעל ההתנחלות ביש"ע כולו.

אם הפרסומים בתקשורת מדויקים, יוצא שעוד טרם יבש הדיו מעל מצע האיחוד הלאומי, די היה בפלירט קצר נשימה וחסר סיכויים עם השמאל כדי להדיח לדבר עברה את המפלגה הימנית האחרונה. הפרסומים לא הוכחשו. ראש המפלגה, חבר הכנסת בני אלון, חייב להכחיש בפומבי את מה שיוחס לו, ואסור שח"כי המפלגה וחבריה יעברו על כך לסדר היום. פן יעלה מישהו את השאלה המפורסמת של הגששים: "היה ימין"?...

הכל נשכח? הכל נסלח?
מודעה על כמעט עמוד שלם בעיתון זה מזמינה את הציבור להתכנס יחד לעצרת מרכזית ביישוב שומריה כדי לחוג את "נטיעתם מחדש של כמה מיישובי גוש קטיף באזור לכיש".
המודעה רצופה מליצות של שמחה ואופטימיות: "עוד אבנך ונבנית", "חזון", "זקיפות קומה ואמונה", "רוח איתנה", "מתחברים לאדמה ולאומה" – כאלו מעולם לא היתה תוגת החורבן. במודעה שט לו מגן דוד תכול במרחבי רקיע כחול ליד סיסמה בתכלת: "ונטעתים על אדמתם" – כאילו מעולם לא היתה עקירה ולא היה גירוש.

ומתחת לתכלת, גגות אדומים מבצבצים, ואין יודע מהם – יישוב שחרב או תחליפו החדש. המודעה רצופה כחול, אדום וירוק. על הצבע הכתום דילגו, כמו במתכוון.
וגם זה נאמר במודעה: "נצא כולנו לפגוש את העם והארץ בתפארתם. חבל לכיש פותח שעריו". מה יש לומר? הציונות בתפארתה! אורח מן המאדים לא היה מנחש כמה טרגדיה, עצב ותהומות של רשע חבויים מתחת לתפארת הזאת.

הפרסום כולו נחזה כיצירת פאר אופיינית לבית החרושת לספינים של פורום החווה, סמרטוט פרסומת מקושקש ביד אמן של מאחזי עיניים מקצועיים. מטבע הדברים נודד המבט אל תחתית העמוד, ואת מי הוא מוצא שם בין ארבעת בעלי השמחה (ליד ההסתדרות הציונית ומשרד הבינוי)? את תנועת ההתנחלות 'אמנה' ואת הסמל "חבל קטיף – זה הבית שלי".

שיהיה ברור: מפרגנים לעקורים שהם בונים לעצמם חיים חדשים. מפרגנים לפליטים הבונים את ביתם החדש. אות כבוד הוא למגורשים, שלא פנו לעשות לביתם במרכז הארץ, לא ירדו ממנה מתוסכלים ומרי נפש, ותחת זאת מצאו בקרבם את הכוח להתחיל שוב מן ההתחלה חיים חלוציים באזור ספר שומם. אכן היה מקום לציין את אירוע הקמת היישוב החדש – אבל בצנעה, באיפוק, באזכור פשע העקירה והגירוש ובסמלי זכירת החורבן שהיהדות אמונה עליהם.

ריח רע של תעמולה, של טיוח העבר ושל נשיאה לשווא של סמלי הציונות וסיסמאותיה נודף מן המודעה הזאת. ריח של צידוק הדין, שיתוף פעולה עם המחריבים והמהרסים, וגם אות מבשר רע לקראת הבאות.
על דרך הלצון המר ניתן לומר לחברינו ב'אמנה': אם אתם חוגגים את "הנטיעה מחדש", סמכו על אולמרט! הוא יספק לכם בקרוב עוד 80 חגיגות כאלה!

מתי הבריטים בעד טרנספר?
בראיון פרידה הביע השגריר הבריטי תמיכה נלהבת בטרנספר. השגריר הזכיר בחיוב את יציאת הבריטים מהודו, תוך העברת מיליוני הינדים ומוסלמים ממקומותיהם. בשורה לטרנספריסטים? לאו דווקא.

אמנם, גם בארץ ישראל הבריטים הם בעד, אבל רק כל עוד מדובר בגירוש יהודים: בעבר מגוש קטיף ומצפון השומרון, ובעתיד – וכאן נוטף מפיו ריר של צפייה – עשרות אלפים מיהודה ושומרון, על-פי תכנית אולמרט, שמקבלת כאן תימוכין ראשונים מידי נועלי השערים בפני פליטי הנאצים ומגרשי שארית הפליטה בחזרה לגיהנום האירופי. מגרש מבין ללבו של מגרש.
ומה בדבר טרנספר לערבים? חס וחלילה! זה – טיהור אתני ופשע נגד האנושות! על כך הועמד לדין ומת בכלא מילושביץ, נשיא יוגוסלביה.
בימים עברו, אפליה כזאת בין יהודים לערבים היתה נחשבת לאנטישמיות. אך מה נקרא למדינת ישראל, שזו מדיניותה הרשמית? מדינה אנטישמית?

מתי הבריטים בעד התנתקות?
האנגלים, שרבים רואים בהם סמל לצביעות, מספקים לשרון-אולמרט לקח היסטורי מצמרר. מי לא שמע על הסכם מינכן, שבו הסגיר ראש ממשלת אנגליה, צ'מברליין בעל המטריה השחורה וסיסמת 'שלום בימינו' את צ'כוסלובקיה לנאצים, בהתירו להם לקרוע ממנה את מחוז הסודטים, שבו ישב מיעוט גרמני? הכל ידעו שהסודטים הם חגורת ההגנה היחידה של צ'כוסלובקיה, ושם הביצורים האדירים שבלעדיהם שפלת בוהמיה, עם הבירה פראג, לא היו ניתנות להגנה. אם כן, איך ניסו הבריטים הצבועים לפתות את צ'כיה להסכים מרצון לחיסולה ? קראו – ותרגישו בבית!

מאמר ראשי בעיתון 'טיימס' הלונדוני (7/9/1938):
"כדאי לה לממשלת צ'כוסלובקיה לשקול אם עליה לפסול את התכנית של הפיכת צ'כוסלובקיה למדינה הומוגנית יותר על-ידי התנתקות אוכלוסיה שולית זרה, הנמצאת במגע הדוק יותר עם אומה שאיתה היא קשורה קשר גזעי. היתרונות שיהיו לצ'כוסלובקיה עשויים לעלות בהרבה על המגרעות הברורות בהפסד המחוז הגרמני הסודטי שבאזור הגבול".

שימו לב לנימוק הדמוגרפי החבוי מתחת ל'הומוגניות'. הרי זה בדיוק התבשיל שרוקחים לנו אולמרט והשמאל – להתנתק מחלקי ארצנו כדי להיפטר מן הערבים היושבים עליהם, כדי להגיע למדינה הומוגנית יהודית. שימו לב לשימוש במונח 'התנתקות' כהצדקה לאחד ממעשי הנבלה המבישים ביותר בהיסטוריה.

הסוף ידוע. המאמר ב'טיימס' אמנם לא שכנע את הצ'כים, אולם לחץ בלתי נסבל של הבריטים והצרפתים אילץ אותם לקבל את התכתיב הגרמני ולסגת מן הסודטים. כעבור חצי שנה נפלה גם הבירה פראג, ומדינת צ'כוסלובקיה נמחקה ממפת העולם. לא עזרה לה המציאה הגדולה של ה'הומוגניות'. ההתנתקות ניתקה את פתיל חייה.
עוד באותה שנה פרצה מלחמת העולם. הפייסנות נכשלה. חייהם של 50 60 מיליון בני אדם הוקרבו על מזבח ה'שלום בימינו' של צ'מברליין והצביעות של ה'טיימס'.
צ'מברליין ומחבר המאמר הראשי ב'טיימס' לא נתנו את הדין על פייסנותם ובוגדנותם. הפוליטיקאים והתקשורת המשרתת אותם לעולם אינם נותנים את הדין על מעשיהם, כל עוד אינם בבחינת 'פושעי מלחמה'. פושעי שלום פשוט אינם ברי עונשין. לביילין ולפרס, לאולמרט וללבני אין מה לדאוג.