בשבע 189: מכתבים למערכת

, כ"ט בניסן תשס"ו

השר איתן, לטיפולך המיידי
(בתגובה ל'פולארד מחכה לרפי', גיליון 187)
הגמלאי הראשון שח"כ רפי איתן נדרש לדאוג לו הוא מר יונתן פולארד שהועסק על ידו.
אם ח"כ איתן לא ישנה את עורו וידאג לשחרורו המיידי של פולארד, שהעשיר אותו במידע מודיעיני, לא תהיה כל ערובה שידאג גם ליתר הגמלאים.

יעקב כהן, ירושלים


החמצנו את העולים
(בתגובה ל'שולחן עורך', גיליון 188)
בטורו בגיליון האחרון מותח העורך ביקורת על האיחוד הלאומי, בין היתר בגלל שנכשל בניסיון לפרוץ את המעגל הסגור של הבוחרים הקבועים. לדעתי גם לא היה ניסיון כזה. כך למשל הרבה יהודים דוברי רוסית חיפשו אופציה אלטרנטיבית לרשימה של אביגדור ליברמן. האיחוד היה יכול לשבץ במקומות רלוונטים נציגים בולטים במאבק נגד התנתקות דוברי רוסית כמו למשל מרים אדלר – "מלכת צפון השומרון" או את ויטלי וובנובוי או את גבר סופי רון מחברון. אך משום מה ראשי התנועות העדיפו לא להוסיף לכוח של התנועה למרות פניות שקיבלו.

נראה שהאיחוד צריך להפסיק את היחס הפרטרנליסטי כלפי העולים לראות בהם פרטנרים שווים לכל דבר. וההצלחה של אביגדור ליברמן מוכיחה.

יוסף מנדלביץ
ירושלים

לא מיניה ולא מקצתיה

[בתגובה למכתב למערכת "הלכה משמעה דברי הרבנים", גיליון 188]

מעשה ב'משכיל' שהגיע למלבי"ם ובפיו טענות ומענות, חירופים וגידופים על 'תורת ישראל'. האזין המלבי"ם בקשב רב – גם אם בצער גדול – למררתו של הלה, ובתום שעה ארוכה השיבו: ל'תורת ישראל' זו, כפי שהיא מוצגת על ידך, גם אני מתנגד ועוד בתקיפות גדולה בהרבה משלך! דא עקא, בין 'תורת ישראל' שהצגת ובין תורת ישראל לאמיתה, אין דבר וחצי דבר, ממש כלום...
והמבין יבין, אולי גם המבינה...
נריה גוטל
ירושלים

קצת פרספקטיבה, רבותיי
הנטייה של חלק מסוים מהציבור הדתי לאומי להתנתק מהמדינה היא
הרת אסון. המדינה וצה"ל הם כלים חיוניים של עם ישראל. הם אינם
רכושו הפרטי של פוליטיקאי זה או אחר, ואין קיום לאומי ללא כלים אלה.
דגל המדינה ויום העצמאות הם סמלים לאומיים ולא מפלגתיים.
הכעס על שרון , אולמרט ואחרים בגלל ה'התנתקות' אסור שיתורגם
לשיבוש החשיבה ולגולים עצמיים. מי שמנקב חורים בגוף הספינה מסכן
את קיומם של נוסעיה.
לכל ה'מחרימים', הביטו איפה היינו לפני 60 שנים ואיפה אנו היום.

חיים רוזנברג, חיפה

שוברים שגרה
מדוע אנו שותקים לנוכח התופעה של בניית מעברי גבול בלב מדינת ישראל?
בסרט הזה של הצגת תעודות זהות וכו' כבר היינו, ואנו יודעים להיכן זה מוביל.
כשהסברתי לחייל מדוע אני לא רוצה להציג תעודת זהות, התשובה היתה, כצפוי, "זו ההוראה שקיבלתי". השוטר שהוזעק אמר לי "אתה לא יודע שהמחבל בקדומים התחפש לחרדי?!". לפי ההיגיון הזה צריך לדרוש מכל חייל תעודת זהות, כיוון שיותר מחבלים התחפשו לחיילים מאשר לחרדים. ומה יקרה כאשר איזה מחבל יחליט להתחפש לשוטר?
האם זו הדרך להגן על האזרחים מפני מחבלים? ומה עם שגרת החיים החשובה לנו כל כך, שמופרת ללא כל התחשבות באנשים הרבים הממתינים שעות בפקקים הנוצרים? האם זה גם חלק מהניסיון לשבור אותנו?
אליהו האיתן,
נריה

קדימה סילבן
לחומי סבור הייתי שסילבן שלום הוא אדם לויאלי היודע לתת כתף לחברים ובפרט למנהיג מפלגתו בעיתות משבר. אך לאכזבתי הרבה התנהגותו הנוכחית מוכיחה בעליל שאכן הכיסא חשוב לו יותר מהכל . לא רק שלא עודד ותמך בראש מפלגתו לאחר הבחירות, אלא בדומה לעיט הנוחת על הפגרים זינק על נתניהו הפצוע לנגוס בבשרו ולתבוע את התפטרותו.
אכן דמות כמוהו תהיה מסוכנת בכל מסגרת ובכל מפלגה. שלום הפך להיות חתרן בלתי נלאה בליכוד, ומי שהצהיר ש"בית אין נוטשים", טוב יעשה אם יטוש את הליכוד שטיפח וגידל אותו, וישתלב בשורות קדימה. נראה שצעד כזה יקבל את ברכתם המשותפת של שתי המפלגות.

אהרון בן יוסף
ניו-יורק