בשבע 192: מכתבים למערכת

, כ' באייר תשס"ו

ממשיכים לשחק לפי החוקים

מדהים לראות איך מועצת יש"ע חוזרת ולועסת את הפזמון "אנו נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו, אבל אך ורק במסגרת החוק".
מדהים ועצוב.
עצוב משתי סיבות, גם מפני שעצוב לראות עד כמה מועצת יש"ע חולה בתסביך רדיפה והתנצלות, שמא חלילה יאמרו עליהם שהם אלימים. השמאל מזהה את הפחד הזה ומנצל אותו.
אבל הסיבה העיקרית שבגללה זה עצוב, היא שמשמעותה המעשית של ההצהרה ידועה לכל: אתם תגרשו אותנו ותהרסו אותנו, אבל אנחנו לא נעשה שום צעד אפקטיבי שיכול למנוע את זה. אנחנו רק נתנהג יפה ונמחה. אנחנו נשחק את המשחק ע"פ החוקים שאתם תקבעו, ואתם תמלאו את תפקידכם במשחק ותהרסו אותנו.
לא הגיע הזמן לומר שאם החוק מאפשר הריסת ישוב יהודי וגזל ועושק, הוא לא חוק, ואנחנו לא נכבד אותו?

אברהם לוי, באר שבע


כתבו לבוש

ברצוני להזכיר לכל ציבור הקוראים, שהעובדה שאולמרט משתיק במתכוון את ביקורו הקרוב בארה"ב כדי "להרדים" אותנו, אינה אומרת שהביקור הזה התאדה כמו גשם אשתקד. אדרבא, הביקור יתקיים גם יתקיים בקרוב, בעוד כשבוע. אולמרט הולך להציג לבוש את תוכנית ההתקאסמות שלו שהיא סכנה קיומית.

אני מבקשת בזאת לקיים מצוות "מקיץ נרדמים" ולהזכיר לכולם את פרטי הבית הלבן בארה"ב. הבית הלבן הוא מקום מסודר, לא כמו הכנסת, ושם סופרים כל אי-מייל ואי-מייל, קל וחומר טלפונים ופקסים. גם ישראלים צריכים לפנות כדי שבוש יבין שיש התנגדות פנימית לתכנית אולמרט. ובנוסף כל אחד מאיתנו יכול להפעיל חברים ומכרים שהם אזרחים אמריקנים.

סוזי דים, רחובות

יהיר לפיד
במדורו ב'ידיעות אחרונות' השתלח בשבוע שעבר יאיר לפיד בחייל חננאל מגד תחת הכותרת "החייל האמיץ חננאל".
שנאת הדתיים הנה גנטית ככל הנראה במשפחת לפיד ואיננה מייחדת עצמה לחרדים רודפי "כספים ייחודיים", אלא חוצה קווים ונכנסת גם באוהלם המשותף של לומדי התורה הדתיים לאומיים, שהעזו והצטיינו במהלך שירותם הצבאי.

לפיד כותב: "אנחנו לא הסכמנו עם מלחמת לבנון ובכל זאת הלכנו". הוא לא הלך. יגלה לנו מר לפיד הנכבד היכן בדיוק הוא היה והיכן שירת בעת מלחמת לבנון. נזכור גם כי נעדרי קרב סולטן יעקב, הקרב הנורא ממנו טרם שבו השלושה, היו כולם בני ישיבות הסדר, כאותו חננאל. ומתי בדיוק עשה לפיד "מילואים במחסומים", בהפסקות שבין צילומי הפרסומות לבנק הפועלים?

גילוי נאות , לא הייתי מהין לכתוב אלמלא שירתתי כאיש חבלה ביחידת סיור במה מלחמות ששת הימים, יום הכיפורים ולבנון.

אמרו רבותינו "אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו". טוב היה עושה מר לפיד שרק זה עתה יצא להגנתו של חברו האישי, עו"ד דורי קלגסבלד, בתאונה טראגית שאין זה המקום להיכנס לפרטיו, לו היה נוקט מידה זו בטרם השתלח בחננאל.

עו"ד אברהם לנדשטיין, קרית אונו

צרות של עשירים
שאלת השבוע בעיתונכם היתה: מה לעשות עם המליארדים שקיבלה המדינה. הדבר הראשון שעלה בדעתי הוא להוסיף את הכסף לסל התרופות ולממן ארוחות לילדים רעבים. אבל כנראה שבחברה שלנו אלו דברים מאוד לא חשובים, ולכן כל נכבדינו העלו רעיונות שונים ומשונים כגון חיזוק התודעה היהודית, חיזוק הנשים וחינוך תורני.

אמנם רוב הציבור הדתי לאומי לא סובל ממצוקות קיומיות, אבל יש עוד חלקים בעם שלנו שזקוקים לכספים אלו לדברים באמת קריטיים, למצבים של חיים ומוות. החברה הדתית צריכה לצאת מהבועה שלה ולעשות את זה באופן מיידי. מספיק התנתקנו ונותקנו מהעם. עם כל הכבוד לתודעה היהודית (ויש כבוד), פיקוח נפש והצלת חיים הם הדברים הראשונים במעלה.

נעמי פרץ, גוש עציון

צימוקים לשבת
* קלקול קיבה המוני מבורקס מקולקל
בצק אלים.
• 52 אחוז מהתלמידים זכאים לתעודת בגרות
האחרים יהיו זכאים רק אם יקחו עורך דין טוב.

משה טאו, רחובות