בשבע 202: מכתבים

קוראי העיתון , ב' באב תשס"ו

כתם שחור על מדי החאקי/ י. צברי, רחובות

ההסבר היחיד לכמות הכישלונות וצירופי המקרים הטראגיים של צה"ל בשבועות האחרונים מול החיזבאללה והחמאס הוא הכתמים השחורים שרובצים עליו. על הצבא מרחף כבר שנה ענן שחור שנוצר מהריסות בתי הכנסת ובתי המתיישבים בגוש קטיף ובצפון השומרון. זעקותיהם ודמעותיהם של מאות אלפי יהודים שמחו, התריעו ובכו על הגירוש והחורבן עדיים מהדהדות באוזני עם ישראל.

ראשי המדינה והצבא צריכים להכות על חטא ולהתנצל על הנזק הגופני והנפשי ולבקש סליחה, כדי שעם ישראל יוכל שוב להתאחד סביב צה"ל.

מומחים? למה בדיוק?/ חנה ארנון, שדה ורבורג

זעמי גואה על מצבנו בימים אלו, והוא עולה עוד יותר בשעה שמזמינים "מומחים אקדמאים" להבעת דעתם ה"מקצועית" בתקשורת. הרי את הדבר הפשוט ביותר, הברור ביותר וההגיוני ביותר הם לא ידעו ולא ניבאו: את עליית החמאס ואת החלטת החיזבאללה להתחיל בהתקפה והסלמה.

לפני שנתיים למדה נכדתי קורס ביחסים בינלאומיים לתואר ראשון. לעבודת הסיום היא ביקשה לכתוב על התעצמות החמאס הצפויה מרגע שיתבצע פינוי בגוש קטיף, לאור התעצמות החיזבאללה מאז נסיגת צה"ל בלבנון. המרצה האקדמאי, ה"מומחה", טען שאין לה עובדות וכלים לבסס את ההנחה.

זוהי דוגמה למומחיותם של אותם "מומחים" – הם שיעצו לשרון וחבריו, והם ממשיכים לייעץ גם עכשיו.

להתנתק מחיפה/ חיים דויטש, חולון

בשעה קשה זו לעם ישראל, כאשר קטיושות מתפוצצות בחיפה, אני נזכר בכל דברי הלעג, הציניות והאדישות לגורלם של עקורי גוש קטיף, שהתפרסמו ממושכות בעיתונים, ברדיו ובטלוויזיה לפני כמה חודשים בלבד, כולל הסיסמאות והסטיקרים שהיו ברחוב.
לדעתי הסיבה ליחס הזה, העובדה שרוב המתנחלים היו אנשי הימין חובשי כיפה.

חיפה היא עכשיו "אזור מסוכן" בדיוק כמו גוש קטיף ז"ל. האם השמאלנים יציעו עכשיו לפנות את תושביה ולהחזיר אותה לחיזבאללה למען השלום.

ערי מקלט?/ עמית ברק, שדה בעז

כאשר בנו הורי את ביתם בנצרת עילית לפני כעשרים וחמש שנה, הם חויבו לבנות מקלט על פי חוק, ואכן הם עשו כנדרש למרות עלויות הבנייה הגבוהות.

החוק במדינת ישראל חל על כל אזרחיה היהודים והערבים. אך בניית מקלטים אינה מתבצעת ואינה נאכפת במגזר הערבי. אולי כדי לחסוך בעלויות הכספיות הגבוהות, אולי מכיוון שהם משערים שאחיהם במדינות ערב לא יטווחו אותם.

טענה נוספת שנשמעה מפי ערביי נצרת היא שלא ניתן לשמוע את האזעקה. דבר זה תמוה במקצת לאור התופעה הרווחת בשנים האחרונות בדיוק בזמן צפירת יום הזיכרון בעת הטקס בנצרת עלית, נורים זיקוקי דינור ביישובים הערביים הסמוכים לנצרת. כלומר יש להניח ששומעים שם היטב את האזעקה.

ערביי ישראל לא נשמעים להוראות צה"ל, לא נשמעים לחוקי המדינה, מניפים את דגלי החיזבאללה בעצרות שהם מקיימים ביישובים ערביים, והיום הם מטיחים מטחי טענות ובקשות מצה"ל, אך בו בזמן הם מכריזים קבל עם ועדה שעל המדינה וצה"ל להפסיק את הלחימה בלבנון.

הצעה לשם/ פרופ' הארי פרידמן גבעתיים

שמעתי שמחפשים שם למלחמה הנוכחית. מה דעתכם על "מלחמת ארבע האמהות"?

צימוקים לשבת/ משה טאו,רחובות

1. נתקעה במעלית. איבדה את נשימתה ותקבל פיצויים. דמי חנוקה.

2. נסראללה. לא לעולם חסן.