בשבע 203: מכתבים

קוראי העיתון , ט' באב תשס"ו

נרדמנו בשמירה?/ דורון גלבוע, בית אל – נוה דקלים

(בתגובה ל'שנה לגירוש', גיליון 202)

כרכז הוער לשעבר בנוה דקלים יש לי כמה מספר הרהורים בעקבות הגיליון האחרון.

1. המערכת הצה"לית לא טיפלה כראוי בבני הנוער מגוש קטיף, אלו שבשירות ואלו שבתהליך הגיוס, למרות הטראומה הקשה ולמרות שהיו אליה פניות. התחושה היא של התנערות.

2. אני מחזק את דבריה של רחל הנדל שלמרות המסרים הגדולים בנוסח 'ממשיכים קדימה', ישנם אנשים רבים ובתוכם נוער ובוגרים שהטראומה לא עובדה אצלם ואף הוסתרה. תפקיד חשוב בשיקום הוא עיבוד הדברים, והמסר של 'ממשיכים קדימה' גרם לעתים להדחקת הטראומה. נקווה שלא נזדקק בעתיד לטיפולים ולמחירים יקרים יותר.

3. צר לי שלא הוזכר היחס של החרדים לגירוש ובמיוחד של אגודת ישראל – דגל התורה שהיתה שותפה לממשלה, (ראויים לשבח הרב מאיר פורוש ור' אלי ישי שהיו בגוש בזמנים קשים). אותם החרדים שנהנו שנים רבות עם שאר עם ישראל מירק ללא תולעים ובהידור רב נהגו בכפיות טובה בהתעלמותם מהגירוש.

4. איך עברו ימי הגירוש בשקט כל כך גדול בלי מאות האלפים שיצאו לכל ההפגנות (בכותל, בכיכר רבין, באופקים, בכפר מימון ובשדרות) האם היה מי שדאג לשיתוק, או אולי נירדם בשמירה?

5. האם כל מנהיגי הציבור שהצטלמו בטקסי הסיום עם הכוחות הגירוש בבתי הכנסת בגוש הבינו את הפגיעה בבני הנוער? האם זה לא יקרה שוב במצבים אחרים דומים?

האמהות המפקירות/ משה בודק, חיפה
(בתגובה לשאלת השבוע, גיליון 201)
אורנה שמעוני דוחה את ההאשמות שתנועת 4 אמהות אשמה בפתיחת האינתיפדה וביציאה מלבנון .

תמה אני כיצד היא כופרת בעובדה שהיתה זו בריחה מבישה מלבנון וטוענת שהיה זה מבצע לאחר תכנון מדוקדק.
אך חמור מכך: היא מתעלמת מהפקרתנו את צד"ל, ששפך למעננו את דמו.

חלק ממשפחות צד"ל , לא הורשו להיכנס לישראל. ולכן רבות מהן נשארו בלבנון, ונרדפו ע"י חיזבאללה.
גם אנשי צד"ל שפנו לישראל זכו ליחס משפיל במשך שנים.

חושבני שהנזק שנגרם למדינת ישראל מהפקרת צד"ל עוד יתנקם בנו בעתיד. קבוצות שונות באזור שירצו לשתף עמנו פעולה, יחשבו פעמיים אם כדאי לעשות זאת לאור בגידתנו בצבא דרום לבנון.

היגיון של מומחים/ שלום פולק, ירושלים

כיוון שאני לא מומחה, לא הבנתי איך הבריחה מלבנון, נטישת צד"ל והפקרת הגבול לחיזבאללה היו צעדים מתוחכמים. אבל ברק הבטיח שאם הם "יירו רק כדור אחד...".
כשהיהודים בגוש קטיף ספגו אלפי התקפות על ידי "הפרטנר לשלום", המומחים הסכימו שהיה נכון להעניש את התוקפים, ולכן מסרו להם את היישובים. אבל הבטיחו שאם הם "יירו רק כדור אחד..."
אני לומד לאט ועדיין קשה לי להבין איך גירוש של עוד 100 אלף יהודים יעשה לנו שוב טוב. אבל מי אני שאדבר. הרי אני בכלל לא מומחה.

לא לכבוש, למחוק! / יוסף הרטמן, קרית מלאכי

כדי לא לפגוע ב"אזרחים חפים מפשע", מסכנים את חיילנו היקרים בתקיפה קרקעית ולא בהטלת פצצות מהאוויר, כפי שקרה בבינת ג'בל ובמקומות נוספים. שילמנו על  כך בקורבנות יקרים.
אני מצטרף לקריאתה של ח"כ לשעבר גאולה כהן: לא לכבוש כפרים בלבנון, פשוט למחוק אותם!
"האזרחים התמימים" הוזהרו לפני כשלושה שבועות לברוח צפונה, הם לא עשו זאת – חייהם על אחריותם!
בנוסף לכך, הם פותחים את בתיהם, מחסניהם וחצרותיהם לפני החיזבאללה לאגירת טילים ונשק נגדנו.
אסור שח"ו , ייפגע חייל יהודי אחד בגלל "אזרחים" אלו.

ללמוד מטעותו של שאול/ אברהם קשתיאל, אלון שבות

נשאלתי האם הפסקת אש טובה לנו. התשובה היא שזה רע מאוד.
אחרי מלחמת שאול נגד עמלק, בא שמואל לשאול המלך ואומר "ותעש הרע בעיני ה'".
מה כל כך רע? הרי הוא הצליח במלחמה נגד עמלק, רק לא הרג את אגג וריחם על הצאן. כנראה לעשות דברים לא מושלמים זה רע. כי כשמדובר בעמלק אין לרחם על אף דבר מאיתם.
בפרשת חוקת כתוב שאחרי מות אהרן הכהן "וישמע הכנעני".
ורש"י שם אומר: "זה עמלק... הם אינם כנענים  הם לבשו בלבוש של כנען".
שנאתם של כנען אלינו היא בגלל שאנו שלוקחים בצו ה' את ארצם, אך לעמלק אין שום סיבה לשנוא אותנו, הרי אין לנו כוונה לרשת את ארצם. לכן עמלק התחפש ככנען מבחינה פוליטית.
כך גם בסיפור שלנו: לבנון והחיזבאללה אין לנו שום עניין איתם. לכן הם מתחפשים לפלשתינים. וכמו עמלק, אין שום סיבה לרחם עליהם.