בשבע 203: מפלגה בחקירות

כשהשקט יחזור יתגלה תור ארוך של ח"כי קדימה מול חדרי החקירות של המשטרה ●ההחלטה הפתאומית על פעולה צבאית נמרצת, באה כנראה גם כדי לכסות על רשימת עבירות נכבדה של חברי מפלגת השלטון: העלמת מס בסך מיליוני שקל

יאיר שפירא , ט' באב תשס"ו

בבוקרו של יום שני השבוע, נראה היה כי המלחמה בלבנון הולכת ודועכת לקראת עוד פיאסקו צבאי ומדיני אל מול הטרור. בערבו של אותו יום כבר התחולל מהפך. ראשי המדינה העלו אבר כנשרים, והקבינט שלח את צה"ל לליטאני, במה שנראה כהתעשתות מנהיגותית מרשימה ומפתיעה ביחס לרפיסות ששררה כאן במשך כעשור, ובהתחשב בהשקפת עולמם של הנפשות הפועלות.
חוץ מדאגה כנה לגורלה של המדינה, שיחקו כאן תפקיד בוודאי חוסר התוחלת הפוליטית של אולמרט ופרץ יום לאחר תבוסה לחיזבאללה, ורוח גבית של הממשל האמריקני – שראשיו מבינים היטב את השלכותיה של תבוסה כזו על כוחותיהם בעיראק ובאפגניסטן.

אך השקט, אחרי שנדמו קולות המלחמה, מטיל אימה על אולמרט וחבריו. קולות התותחים מכסים היטב על המצב המביך שאליו נקלעה מפלגת השלטון. פחות מחצי שנה מאז כוננה 'קדימה' ממשלה בראשותה, חשדות לפלילים נבדקים אצל גורמי חקירה שונים כנגד יותר מעשרים אחוזים מחברי הכנסת שלה. הרשימה כוללת ח"כ מן השורה, יו"ר ועדה חשובה, יו"ר קואליציה, שני שרים, יו"ר כנסת, וראש ממשלה.

החדשות האחרונות מגזרת 'קדימה' הן החשדות הפליליים כנגד יו"ר הקואליציה, אביגדור יצחקי. השבוע הותר לפרסום כי יצחקי, רואה חשבון במקצועו, חשוד כי בין פרישתו מכס מנכ"ל משרד ראש הממשלה, לפני כשלוש שנים, ובין בחירתו לכנסת השנה הספיק לסייע לבני זוג להעלים מס ביותר מ-3 מיליון שקלים. על-פי החשד ייחס יצחקי עמלת תיווך בסך של 13 מיליון שקלים שהרוויחה האישה, מתווכת עסקים בינלאומית, שהיתה אמורה לשלם על הסכום 50 אחוזי מס, לבעלה, ששילם 25 אחוזי מס בלבד.

חוקרי המס טוענים כי בידם ראיות מוצקות שיצחקי ידע שמקור ההכנסה הוא עבודת האישה, אך ההכרעה בעניין תועבר לפרקליטות המדינה, האמורה להכריע בשבועות הקרובים אם להגיש כתב אישום פלילי כנגד יצחקי – ככל הנראה בכפוף לשימוע אצל היועץ המשפטי לממשלה.

מי שכבר ביקר השבוע במשרדו של מני מזוז הוא שר המשפטים, חיים רמון. בין שתי הלשכות מפרידות אמנם שניות הליכה מעטות בלבד, אבל בין רמון שנכנס ובין רמון שיצא מפרידה תהום. רמון יצא מחדרו של מזוז כשר משפטים קצוץ כנפיים, המודר מכל העניינים החשובים באמת במשרד. בין השאר מנוע רמון מלטפל בנושא מינוי השופטים, בכל נושא הקשור לאכיפת החוק ובהליכים משמעתיים כנגד שופטים ופרקליטים. רמון הפך למעשה למין מזכיר ממשלה לענייני חקיקה, למנהל אדמיניסטרטיבי של המשרד שעליו הוא מופקד. 

משרד המשפטים

בניגוד לשר המשפטים לשעבר, צחי הנגבי, שאותו החזיקה צמרת משרד המשפטים כבן ערובה במשך קדנציה שלמה, הפעם מבטיחים במשרד המשפטים כי תיק רמון יוכרע במהירות האפשרית. בין השאר הגיעה ההבטחה הזו בשל הידיעה כי כאשר שר המשפטים מתפקד בצורה חלקית ביותר, לא יוכלו להתמנות שופטים חדשים שבית המשפט העליון משווע אליהם, וגם בחירת נשיא לבית המשפט העליון תידחה לעת עתה – דבר שלאורך זמן יערער את מועמדותה של השופטת דורית בייניש לתפקיד.
ואם בהנגבי עסקינן, בראשית החודש שעבר ערך מזוז שימוע ליו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, צחי הנגבי. כזכור, בסוף תקופת כהונתו של מבקר המדינה הקודם פרסם גולדברג דו"ח, ובו קבע כי בתקופה שבה כהן הנגבי כשר לאיכות הסביבה מונו עשרות רבות של פעילי ליכוד למשרות במשרד, ובהם משרות פיקטיביות. כמו כן טען המבקר כי בהנהגתו של הנגבי התקשר המשרד עם נותני שירותים ממקורביו במרכז הליכוד.

לפני כחצי שנה החליט היועץ המשפטי להגיש כתב אישום חמור במיוחד כנגד הנגבי, הכולל  עברות של שוחד בחירות, מרמה, הפרת אמונים, עדות שקר ושבועת שקר – כל זאת בכפוף לשימוע, שנעשה כאמור לפני כמה שבועות. במשרד המשפטים מבטיחים כי ההחלטה אם להעמיד גם את הנגבי לדין פלילי תינתן בימים הקרובים.

החלטה קרובה, הפעם ממשרדו של מבקר המדינה, צפויה גם בעניינו של השר שמעון פרס. למעלה מחצי שנה שהמבקר חוקר חשדות שלקראת לבחירות המקדימות לראשות מפלגת העבודה קיבל פרס תרומות שאינן חוקיות, בהיקף של 320 אלף דולר. 100 אלף דולר התקבלו מידיד ותורם ותיק של פרס, איש העסקים ברוס רפופורט, 120 אלף דולר התקבלו מידי אישיות המוכרת גם לראש הממשלה אולמרט, המיליונר האמריקני דניאל אברמס, וחיים סבן השלים עוד 100 אלף דולר.

החוק מאפשר למתמודדים על ראשות מפלגה גדולה לגייס מאדם יחיד כ-36 אלף שקל, כך שלכאורה חרגו התרומות הנזכרות ביותר מפי עשרה מהסכום המותר. פרקליטיו של פרס טוענים כי התרומות התקבלו לפני תחילת הליך הבחירות, ולכן הן כשרות. כרגע חושב מבקר המדינה אחרת, ואם תוך ימים אחדים לא תשתנה את דעתו, בכיר נוסף מ'קדימה' ימצא את עצמו נתון לחסדיו של מזוז.

פכים קטנים

פרשה נוספת שחשף מבקר המדינה היא פרשתה נסיעתם לחו"ל של חברי הכנסת רוחמה אברהם ואלי אפללו, עוד כשהיו חברי ליכוד, על חשבון 'אגרקסקו'. את כספי הטיסה והאירוח החזירו אפללו ואברהם לאחר ביקורת ציבורית קשה, אך בתלונה אל היועץ המשפטי טענה תנועת אומ"ץ כי יש להעמיד את אברהם לדין על קבלת טובות הנאה – לאחר שאברהם ניסתה לקדם את ענייניה של החברה בוועדת הפנים של הכנסת. לפני חודש וחצי הודיעה פרקליטות המדינה כי היא אכן שוקלת את הסוגיה.

עוד על שולחנו של מבקר המדינה התכתבות עם יו"ר הכנסת, דליה איציק. המבקר חושד כי איציק נתנה את ידה למינויים שאינם חוקיים ברשות לעסקים קטנים, בשעה שכיהנה כשרה במשרד המשחר והתעשייה. איציק מסרבת להגיב כרגע לטענות המבקר, שעשויות גם הן להגיע בקרוב אל שולחנו של מזוז.

כמעט שכחנו: מעט לפני שהחלו התותחים לרעום הודיע המשטרה כי העבירה את סיכום חומר החקירה שניהלה בחודשים האחרונים כנגד ראש הממשלה ללשכתו של היועץ. אולמרט נחשד בקבלת עטים יוקרתיים מבעלי אינטרסים שונים בערך של מאות אלפי דולרים. גם בעניין זה צפויה החלטה קרובה של מזוז.