בשבע 203: לכבד אותם גם בחייהם

הסמג"ד רועי קליין הי"ד גר ב'מאחז בלתי חוקי' ●הקצין עמיחי מרחביה הי"ד הוכה בחוות גלעד והודח מפיקוד בגלל התנגדותו לגירוש ●האם משהו ישתנה כעת ביחסה כפוי-הטובה של מדינת ישראל אל מיטב בניה?

עמנואל שילה , ט' באב תשס"ו

1.  בנאום לאומה שנשא ביום ב' השבוע הזכיר ראש הממשלה את שמותיהם של כמה מחללי המערכה הנוכחית, והרחיב את הדיבור על רס"ן רועי קליין הי"ד. "אני חושב על רועי קליין שהוביל את לוחמיו, וקפץ על הרימון שהושלך לעברם. רועי ספג את כל עוצמת הנפץ על גופו, והציל את חיי לוחמיו. לפני מותו הספיק רועי למלמל שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד".

ואנחנו מבקשים לשאול את מר אולמרט:

ביתם של רועי קליין ומשפחתו נמצא ב'גבעת היובל' ביישוב עלי. על פי ההגדרות הציניות שלכם, גבעת היובל היא מאחז בלתי חוקי. מדוע הגדרות ציניות? כי כמו מרבית המאחזים שבהם עוסק המסמך המתעתע המכונה 'דו"ח ששון', מדובר בשכונה שהוקמה בתיאום עם רשויות השלטון, ומסיבות טכניות פוליטיות וביורוקרטיות טרם הושלמו הליכי התכנון והאישור שלה. יום אחד החלטתם, כי התחייבתם לאמריקנים או מסיבות אחרות, שמדובר בשכונה פיראטית, פורעת חוק, והוצאתם לה צווי הריסה.

אז מה תעשה עכשיו, מר אולמרט? תשלח את שוטריך להרוס את ביתו של רס"ן קליין, כמו שעשית בעמונה? תשליך את אלמנתו וילדיו מביתם? או אולי תניח בינתיים למאחז הזה ותעבור למאחז הבא? לחוות גלעד למשל?

2  בוא ונדבר באמת על חוות גלעד.

אתה, מר אולמרט, האחראי הישיר לפוגרום עמונה הידוע לשימצה. אבל אותה התפרצות אלימה ומשולחת רסן בשם שלטון החוק היתה רק עליית מדרגה וביטוי מוקצן במיוחד לנורמות פסולות, שהשתרשו עוד הרבה קודם לכן. לפני קרוב לארבע שנים פתח שר הביטחון בנימין בן-אליעזר בחוות גלעד את קמפיין הבחירות שלו לראשות מפלגת העבודה, כשהוא מספק לבוחריו חברי המפלגה את ההצגה שהם כה אוהבים: מתנחלים מוכים.

מפקד מחוז ש"י, ניצב שחר איילון, הורה שם לשוטרים להסיר מעליהם את תגי-הזיהוי, כדי שיוכלו להפליא את מכותיהם בחופשיות בבני הנוער. איילון גם נשמע שם מבטיח לשוטריו כי ידאג "לקמט" תיקים שייפתחו נגדם במח"ש על אלימות מופרזת. השוטרים לא נזקקו ליותר מזה. הם הבינו שאין דין ואין דיין, והתנהגו בהתאם.

בין המפגינים הרבים שהותקפו שם באלימות קשה קלטה מצלמתה של הצלמת מירי צחי נער בלונדיני עם משקפיים. אלפים נחשפו לתמונותיו שהופצו אז באינטרנט, בהן הוא נראה נחנק בידי בריונים במדי משטרה ומושלך ארצה בברוטאליות.

השבוע שמענו במי מדובר. נער אידיאליסט, עדין נפש, חייכן, מסור לחבריו, אוהב עמו וארצו. עמיחי מרחביה מהיישוב עלי, ה' ייקום דמו. לא, לא מהשוטרים העלובים הללו - שבמח"ש אכן השליכו לפח את התלונה שהוגשה נגדם. ה' ייקום דמו ממחבלי חיזבאללה, שגם הוא, מפקד מחלקה מגדוד 51, נפל ביחד עם רועי קליין בקרב מולם בבינת ג'ביל.

כן, מר אולמרט. נערים אלו שהושמצו אז בפיכם מעל כל במה, הם המשלמים היום בדמם את מחיר מחדליכם. הם המשלמים את מחיר שחצנותם של אויבינו, שלובתה והועצמה בגלל ההרתעה שאבדה, בין השאר בגלל הצהרות חסרות-אחריות כמו זו של פוליטיקאי בכיר בשם אהוד אולמרט, מפיו שמעו נסראללה וחבריו כי אנו "עייפנו מלהילחם. עייפנו מלהיות גיבורים, עייפנו מלנצח, עייפנו מלהכות את אויבינו".

האם אפשר לצפות, מר אולמרט, שבפעם הבאה בבואך לשסות את שוטריך בנוער הנפלא הזה, תשתדל לדאוג שהם יהיו מרוסנים קצת יותר? האם יש סיכוי שאלוף הפיקוד יאיר נווה, במקום לרמוז כיצד לפצח גולגולות באלות שבידיהם, יורה להם להיזהר בבני הנוער האידיאליסטים הללו, כי מהם תצא מסירות נפש למען האומה?

ומה תעשה עכשיו, אדוני ראש הממשלה, עם תוכנית ההתכנסות שלך? האם תשלח את חבריו של עמיחי, לוחמי חטיבת גולני, להרוס את ביתם של הוריו ושל תשעת הילדים שנותרו להם? הרי בתוכניותיך היישוב עלי, מקום מגוריהם, נידון להפוך לעיי חורבות, ממש כמו יישובי גוש קטיף. אז מה, תשליך אותם למעברות, מוכים ומושפלים, כמו את מגורשי גוש קטיף? תעקור גם את עמיחי מרחביה מקברו הטרי בעלי, כפי שעשיתם לחללי צה"ל יוחנן הילברג, אלקנה גובי וישראל לוטטי ולשאר שוכני בית הקברות של גוש קטיף?

3.  ואם כבר הזכרנו בנשימה אחת את הקדוש עמיחי מרחביה ואת עקירת גוש קטיף, אז אולי שמעת גם אתה, מר אולמרט, שהוריו של עמיחי מרחביה זכו לפני שבוע, לאחר נפילתו, להתנצלות מפיו של אלוף בצה"ל. התנצלות על כך שבקיץ הקודם הודח עמיחי מפיקוד, רק בגלל שהעז להביע במכתב לרמטכ"ל את דעתו על משימת החרבת ההתיישבות שהוטלה על צה"ל. הוא אפילו לא סרב פקודה, רק הביע את דעתו שמדובר במשימה מושחתת ולא מוסרית. האם נתת דעתך, אדוני ראש הממשלה, לעוול הנורא שעשיתם לבחורים הללו, כאשר הצבתם אותם, בפקודה, בפני דילמה קורעת לב ונפש? האם באמת הייתם חייבים לייסר אותם בבחירה הקשה בין אמם לבין אביהם - בין ההתיישבות לבין צה"ל?

ועכשיו, לאחר שהכרתם בדרך כה כואבת את גודל נפשם ואת מסירותם, האם אפשר לצפות שלא תחזרו על חוסר-ההתחשבות הנורא הזה בעתיד?

4.  ומילה לסיום לכם, אחיי הכתומים. אנא מכם, אל תתמכרו לחיקו החם והדביק של קונצנזוס שטחי, מנוער ממחויבות הדדית אמיתית. אל תסתפקו במס שפתיים ובמילים ערבות לאוזן. אחדות שאינה כוללת גם אתכם ואת כל מה שבניתם בשליחות האומה היא אחדות מזויפת, נצלנית, מנוערת מערכים, אגואיסטית וכפוית טובה.

אם ראש הממשלה מכבד אתכם במותכם, יואיל נא לכבד אתכם גם בחייכם. אם דן מרגלית קורא לכם בנימה פייסנית "האחים הכתומים", יואיל לנהוג עמכם באחווה אמיתית ולחזור בו מתמיכתו בחורבן מפעלכם.
נכון, אין לנו ארץ אחרת. ודווקא בגלל זה לא נוותר לה, עד שתפקח את עיניה.