בשבע 204:מכתבים

קוראי העיתון , ט"ז באב תשס"ו

כל העם צבא/ חגית ריטרמן

תושבי הצפון ספונים במקלטים, הצימרים נסגרו, המסחר והשירותים הושבתו, ולמרות זאת בישיבה בחיפה ממשיכים ללמוד ותושבים ותיקים אומרים: אם בתש"ח לא ברחנו, גם היום נישאר.

השתלטות עוינת/עפרה לקס

מצוידים בכסף אירני וסעודי, רוכשים ערבים דירות בירושלים בשכונות יהודיות כמו הגבעה הצרפתית, תלפיות וגילה. צלבי קרס ובית כנסת מוצת הם העדויות הראשונות, בינתיים.

חייל, שפר השפעתך!/ שאלת השבוע, לאורך הגיליון
יש מי שחושב שמדובר בתסמונת האישה המוכה; אחרים סבורים שמדובר בסיפור הצלחה. האם לאחוז הגבוה של חובשי כיפות בצה"ל יש השפעה ברמה הלאומית?

אנחנו לא השתתפנו?!/ יהונתן יוסף, ירושלים

(בתגובה למכתב למערכת 'נרדמו בשמירה', גיליון 203).

זו טעות מרה לבוא ולהכליל ולהאשים את החרדים שכביכול עמדו מנגד ולא היו שותפים למאבק בעקירה.
אני וחמישה מחבריי, חרדים מבטן ומלידה, נעצרנו למשך חודש ומתנהל נגדנו משפט מזה כשנה. כתב האישום נגדנו נפתח במילים: "במסגרת המאבק בתכנית ההתנתקות".

באווירת הימים הנוראים המתקרבים אדון את הכותב לכך זכות. אולי הוא מנסה לשכנע את הפרקליטות לחזור בה מכתב האישום, כיוון שאני כחרדי עמדתי מהצד בפה מלא חסה ללא תולעים ולב עמוס כפיות טובה.

רובוטים חובשי כיפה/ אריה וודקה, קרני שומרון
   
ז'בוטינסקי כתב פעם על יהודים מגוחכים, שנעמדים דום ושרים "מרסלייז" בכל הזכרת הזכויות, ולו של אויבינו בדם ובנפש. האופנה הזאת לא פסקה בשמאל עד היום. אבל נדמה לי, שגם אנחנו נעמדים דום ושרים "התקווה" כל פעם כשמנסים לפרוט על מיתר אהבת המולדת שלנו. וגם מגלים נכונות גמורה לשפוך את הדם – שלנו ושל בנינו – על המזבח המזויף.

בנינו נלחמים בעוז ובשורות הראשונות, אבל לא הם קובעים את מטרות המלחמה ומהלכיה. עובדות פשוטות: לחזבאללה אלפי לוחמים, ולנו מאות אלפים, המגובים באלפי הטנקים ובמטוסים, שאין לאויב. והנה מזה כחודש מעל מיליון יהודים הפכו לפליטים או "מבלים" במקלטים; חיפה והגליל משותקים, הרס, הרג ופציעות בכל מקום.

כל מלחמה אמיתית מתנהלת באמצעות אוגדות השריון, אשר פורצות את קווי האויב, נכנסות לעומק השטח בסיוע ארטילריה, חיל אוויר וחי"ר, ולאחר מכן סוגרות ומחסלות את כיסי ההתנגדות. לא היתה כאן שום בעיה מבצעית, אלא אידאולוגית בלבד.
 
הממשלה פשוט איננה רוצה לנצח את האויב, כי הוא בעיניה פרטנר למו"מ, והאויב האמיתי הוא אנחנו, המתנחלים! אותנו זורקים לקרבות על שיפור תדמיתו של אולמרט ובדמנו משקים ומגדלים את כוחו לגרשנו מבתינו ומאדמתנו, כדי לבנות כאן לבנון נוספת קילומטר מכפר סבא. הדבר יכניס, כמובן, את הארץ כולה מדן ועד באר שבע למצבו הנוכחי של הצפון!
למה איננו מוחים? האם הפכנו לרובוטים של מחריבינו?

הסברה עכשיו/ חנה מנדלמן,כפר חסידים

הצהרתו של ראש הממשלה, כי המלחמה הזו תקדם את הגירוש הבא שהוא מתכנן, מתבססת על הגיון עקום, ועל מחשבה של הפוך – על הפוך שהרי המלחמה הזו מהווה הוכחה טובה מאין כמוה, עד כמה לא היינו מודעים למהות המאבק .

כאשר שטפו את מוחם של חיילי צה"ל והכשירו אותו לבצע גירוש אחים, הפעילו עליהם מנגנון שכנוע והרדימו את מצפונם, באמצעות הטיעון שהפינוי יחסוך חיי חיילים. ההוכחה שלהם היתה: יצאנו מלבנון, ובניגוד לתחזיות, חמש שנים כבר אין קטיושות על צפון הארץ. והנה קרס הצידוק המרכזי להתנתקות. איך הפעם תגרום לחיילים לגרש את אחיהם מביתם?

זה בדיוק הזמן, כשהצפון בוער, לצאת להסברה נגד ההתכנסות להגיד: השתמשתם בחיילים למטרות פסולות. הבטחתם ביטחון וקיבלתם מלחמה. הבטחתם הגנה לחיילי צה"ל, והנה שכול ויגון. הבטחתם שגשוג כלכלי, והנה הרס ואובדן ימי עבודה. אסרתם את הנוער שלנו בכלא וכעת הצפון כלוא במקלטים. ייצרתם פליטים וקיבלתם עוד פליטים .

ובעיקר, חשבתם שהסכסוך הוא עם כמה פלחים בעזה, והתברר שהאויב האמיתי הוא האומה הערבית הענקית, שיש לה ראשים באיראן ובסוריה. לא מאזן דמוגרפי של כמה יישובים יכריע את המאבק, כי למאבק הזה אין גבולות.

סיסמאות מסוכנות/ חיים דוטש, חולון

"אנחנו לא כמוהם", "מה יגיד העולם", הן שתי סיסמאות שצריך לעקור מהשורש כשנלחמים בחיזבאללה.

האויב הוא ארגון טרור ששולח בכוונה טילים לתוך ריכוזי אוכלוסייה אזרחית, אז מדוע עלינו לנהוג אחרת? האם אנו דואגים לנפגעי האויב כאשר הוא רוצח אותנו?

ומי שמודאג ממה שיגיד העולם, התשובה היא שהעולם תמיד יגנה אותנו כי הרי היהודים תמיד אשמים.

לזכור וללמוד/ א. בן יוסף, ניו-יורק

יפה שנמצא בישראל לפחות עיתון אחד, 'בשבע', שמצא לנכון להזכיר את יום השנה לגירוש מגוש קטיף ולפרסם סדרת כתבות על מי שחוו על בשרם את הגירוש המכאיב והמשפיל.

מעניין שלאורך כל הפרויקט לא הוזכר שמו של שרון, שכולנו הלכנו כעיוורים אחר הבטחותיו, שכבנו למענו על הגדרות, גייסנו עבורו קולות וכספים והוא הפך את עורו ובגד בנו. סופו הידוע חייב לשמש אזהרה לתלמידו, ראש הממשלה הנוכחי הדוגל בהתכנסות.

צימוקים לשבת/ משה טאו, רחובות

1. משרד החינוך: נשקלת אפשרות לבטל הוראת אמנות, כלכלת בית וכו'.
 אלו דברים שאין להם שיעור.

2. מזל טוב.
 ימי בין המלצרים.