בשבע 204:כשהקצינים שואלים למה

במוצאי שבת יקרינו ערוצי הטלוויזיה סרטים לציון שנה לגירוש ●חלקם יציגו בדיעבד את השאלות שהיו צריכות להישאל מלכתחילה.

ירעם נתניהו , ט"ז באב תשס"ו

במלאת שנה לגירוש יקדישו ערוצי הטלוויזיה המרכזיים, וכן מקצת מערוצי הנישה, את לוח שידורי מוצאי שבת לאירוע הטראומתי.
"לא התייעצו עם הצבא כשהחליטו על ההתנתקות... אני אומר, הטרור ימשך ואת דעתי נגד ההתנתקות הבעתי בכל הפורומים האפשריים, ועכשיו, אחרי שאמרתי את דעתי אני יוצא לבצע את המשימה". כך אמר לפני כשנה אלוף פיקוד הדרום לשעבר– דן הראל,  כשנשאל האם הנסיגה תפסיק את הטרור.

הסרט "גשמי קיץ", ישודר בלא פרסומות בערוץ 10 בשעה 20:50, ויחשוף עוד התבטאויות מצמררות מימי טרום ההינתקות, וכן יציג את התנהלות צמרת הצבא ואת קבלת ההחלטות של הקצינים הבכירים בכל הקשור להינתקות. הסרט, המקבל משנה תוקף בימי המלחמה המתנהלת כיום מול החיזבאללה, יספק מבט מקרוב על האנשים האחראים על ביטחון המדינה במהלך תקופת ההתנתקות. מצלמתם של העיתונאים רם לנדס ומנשה רז, הורשתה להיכנס לחדרי החדרים של המטכ"ל ודרגי הצבא הבכירים, לאורך מהלך ההתנתקות, ובכך ליוותה את הרמטכ"ל – דן חלוץ, אלוף פיקוד הדרום לשעבר – דן הראל, ואת מפקד אוגדת הפינוי – תת אלוף גרשון הכהן.

 שיחות הטלפון הרגישות, הדיונים הקריטיים, ההומור להפגת המתחים, ההתמודדות עם הלבטים הקשים – כל אלו נחשפים בסרט שמלווה את הקצינים הבכירים ברגעים הקשים והמלחיצים ביותר.

עוד חושף הסרט את השאלות המוסריות בפקודות המתקבלות מהדרגים המדיניים, כפי שהיטיב לנסח זאת תת אלוף גרשון הכהן ששורשיו נטועים עמוק בציונות הדתית. "למה עשיתי את זה, היא לא השאלה המעניינת", הוא מהרהר בקול, "השאלה המעניינת היא איך הצלחתי מבחינה רגשית להביא את עצמי לעשות את זה". מה חבל שההתבטאויות של קציני הצבא המובאות בסרט, התבטאויות מקבלות משנה תוקף בימים אלו, לא קיבלו זמן מסך לפני ההינתקות.

ערוץ 1 ישדר בשעה 22:00 את הסרט "גשר על פני תהום – מעצמונה עד עמונה", המביא את האירועים בפינוי הגוש, והעוקב אחר ההשלכות של הפינוי בשנה שחלפה. הסרט, בבימויו ובהפקתו של צדוק פרינץ, יתמקד בשינוי שעבר על הרב יואל בן נון שעל אף התנגדותו להינתקות, החליט לתמוך לפני הבחירות באולמרט, וזאת כדי ליצור מחויבות מצד "קדימה" כלפי מפעל ההתיישבות והחינוך של הציונות הדתית. עוד יציג הסרט את נקודת המפנה באירועי עמונה – שם חדלו לחבק חיילים ולבכות על כתפיהם ועברו להתנגדות פסיבית.

בשל המצב הביטחוני ערוץ 2 משנה את לוח המשדרים, ודוחה למועד לא ידוע את סרטו התיעודי של יואב שמיר, "5 ימים". הסרט חושף סודות מחדרי החדרים של תכנון ההינתקות, מלווה את האלוף דן הראל, וכן אחר מלחמת היחיד העיקשת של קמב"ץ המתנחלים רפי בן-בסט, המוביל לבדו מהלכים של שינוע אלפי תומכים מחוץ לגוש ושל שיבוש ועיכוב של כוחות הביטחון, ואחר סיפורו של נועם שפירא המתדרך את אנשי ישובו "שירת הים" ואת משפחתו שלו כיצד למנוע את הגירוש.

ערוץ 8 ישדר שלושה סרטים המספקים נקודות מבט שונות על ההינתקות והבוחנים מהיבטים אישיים ולאומיים כאחד את המהלך ומשמעותו עבור המפונים, המתנגדים והתומכים. סרטו של אמיר הספרי "סדקים", ישודר בשעה 20:35, ויציג דיאלוג שהתקיים בקיבוץ אורים שעל גבול רצועת עזה. ובמסגרת הדיאלוג נפגשו אנשי שמאל עם קבוצת מתנחלים העומדים להתפנות מבתיהם.
מיד אחרי "סדקים" ישודר הסרט "והנה רוח גדולה באה", בבימויו ובהפקתו של זיו אלכסנדרוני. הסרט עוקב אחר 8 חודשים בחייהן של 3 דמויות חזקות ושורשיות בגוש קטיף, עד לאותו יום שבו נתבקשו לעזוב את ביתם ואת מפעל חייהם. במרכז הסרט עומדים בני ורחל יפת, זוג חקלאים שהתגוררו בנצר חזני במשך 28 שנים, והיו מראשוני המתיישבים בגוש קטיף. דמות נוספת היא הרב רפי פרץ, ראש המכינה הקד"צ "עוצם" וסא"ל במילואים.

בשעה 22:30 ישודר הסרט "הקרב על הבית" המספק מבחן מבחוץ על הפינוי. תחקיר שערך ערוץ 4 הבריטי בוחן את ההינתקות תוך התמקדות בדמותו המורכבת של גרשון הכהן – ממפקדי כוחות הפינוי.

 בערוץ "יס דוקו" יציינו שנה להינתקות בהקרנת שני סרטיה של מירה לשם "קטיף" ו"קטיף אחרון", ביום שלישי, כ"א באב, בשעה 21:00. הסרטים עוסקים בימים שלפני ההינתקות, בהפגנות, בעצרות, בניסיונות לבטל את רוע הגזרה, וכן בימי הפינוי עצמם ובימים שלאחריהם. במרכז הסרט מובא סיפורם של בנות משפחתו של ח"כ צבי הנדל, שהתגוררו בגני טל.