בשבע 204:הלוחמים הדתיים יקשו על ה'התכנסות'

שאלת השבוע: האם מעורבותו הגוברת של הציבור הדתי בצבא ובלחימה מחזקת את השפעתו על דרכה ודמותה של המדינה?

דן מרגלית, עיתונאי , ט"ז באב תשס"ו

ללא ספק, השפעתו של הציבור הדתי על דרכה ועל דמותה של המדינה ניכרת, והיא גם תלך ותגבר.

המעורבות של הציבור הדתי-לאומי בלחימה, ביחידות המילואים לא פחות מאשר בצבא הסדיר, תשפיע, באופן פסיכולוגי עקיף, גם בנושא תוכנית ההתכנסות. כי הציבור החילוני בישראל אשר תמך בהתנתקות, לדעתי בצדק, עד היום, לא ירצה להעמיק את הקרע והשסע עם האחים הכתומים. ובצדק.

כעת, ההתכנסות לא תקרה באיזו החלטה פוליטית של ועידת מפלגה. ההשתתפות במלחמה תהיה אחד הגורמים שימוססו את תוכנית ההתכנסות, שתוכננה על-ידי גורמים בממשלה, אבל לא הסיבה היחידה. יש גורמים מדיניים שקשורים בכך. סיבות להתמוססות ההתכנסות שאפשר למנות הן התנהגות הערבים בארץ מאז פרוץ המלחמה, ההקצנה הפלשתינית והמערכת הציונית של הדתיים הלאומיים.

גם לאלה שתמכו בתוכנית ההתנתקות היה יחס אוהד מאוד כלפי האחים הכתומים. אבל היתה מחלוקת. זו נחלשה בתקופה הנוכחית. לעומת זאת, המערכת הציונית התחזקה – יש יותר אוזניים הקשובות לה מאשר בעבר. גם המופת האישי של חיילים דתיים בקרבות ממלא כאן תפקיד.

הדברים של אולמרט גרמו נזק לתוכנית ההתכנסות. אבל אם החיילים הדתיים-לאומיים יפסיקו, בעקבות דבריו, לשרת, הם כאילו יישמו את הטעות של אולמרט. צריך לזכור שהם מגנים גם על ביתי גם על ביתך וגם על ביתם.