בשבע 204:משפחה וצרכנות

פינחס ורבקה קופר , ט"ז באב תשס"ו

הכן רכבך לקיץ

עצות שימושיות למי שלמרות המצב יוצא לטייל:  
 
• בעת נהיגה בערפל בוקר רצוי להפעיל את מגבי השמשות הקדמיים והאחוריים וע"י כך לגרום לניגוב הטל שהצטבר על שמשות הרכב.
• וילונות מורדים בחלון האחורי של הרכב אמנם מצלים ומצננים, אך הם גם מונעים מנהג הרכב הנוסע מאחור את המבט 'דרך' רכבכם. ע"י כך מתקצר זמן התגובה של הרכב הנוסע מאחוריכם וסיכון ההיפגעות מאחור של הרכב בעל הוילון גדל.
• אדים מצטברים ביתר קלות על גבי שמשות מלוכלכות, לכן מומלץ להקפיד על ניקיונן.
• בשעות החשיכה, באזורים בהם מוצב שלט המזהיר בפני בעלי חיים, או כשנראים בעלי חיים לצד הכביש או עליו, יש לעמעם את אורות הרכב. בעלי חיים נמשכים לאורות הגבוהים וקופצים אל פנסי הרכב. יש כאלה שכתוצאה מהסנוור של האורות הגבוהים מתאבנים ואינם זזים ממקומם עד שנדרסים.
• בעת חנייה ניתן להפחית את התחממות המושבים הקדמיים ע"י הטיית גב המושבים קדימה ככל האפשר.
• בקיץ, כאשר החום רב, אין למלא את מיכל הדלק עד סופו, היות שעקב החום הדלק מתפשט ונשפך החוצה דרך צינורית הניקוז.
• כל מפות הדרכים מודפסות כך שהצפון מופיע בחלקו העליון של העמוד. אם נוסעים מצפון לדרום משמעו שנוסעים הפוך לכיוון החזקת המפה, ולכן מתעוררת אצל נהגים מסוימים בעיה של אבחנה בין ימין לשמאל. על בעיה זו ניתן להתגבר ע"י הפיכת המפה והחזקתה כך שהכיוון "קדימה" יורה תמיד כלפי מעלה, הווה אומר במקרה של נסיעה מצפון לדרום יש להחזיקה במהופך.
• הקפידו על לחצי אוויר תקינים בצמיגים, כיוון שכתוצאה מהחום הרב, בכבישים מסוימים, מתקבלת אחיזת כביש חלקה ובעייתית בדומה לכביש רטוב. בכלל, כשהצמיגים בתת-לחץ, הרכב אינו מתפקד כמו שצריך על הכביש – לא עוצר טוב ומחליק בסיבובים. עודף לחץ אוויר גורם לשחיקה, כי היציבה של המכונית משתנה.
• היות ובתקופה זו השימוש במגבי הרכב מועט ביותר, הם נוטים להתייבש ומאבדים מיעילותם. הקפידו מפעם לפעם להרטיב את השמשות ולהשתמש במגבים על מנת שיהיו תקינים בשעת הצורך.
• כדאי להחנות את הרכב במקום מוצל, למניעת חשיפת הצמיגים לקרני השמש.
• במיוחד לפני יציאה לטיול ארוך, מומלץ לבדוק את מצב לחץ האוויר בצמיגים. חשוב מאוד להקפיד כי לחץ האוויר תואם את המלצת היצרן.
• יש לבדוק את לחץ האוויר בצמיגים רק כאשר הם קרים (לפני נסיעה, מומלץ בבוקר). אין להוסיף אוויר לצמיגים כאשר הם חמים. החיכוך עם הכביש והשמש בקיץ מחממים את הגומי ומרחיבים אותו. כתוצאה מכך עולה לחץ האוויר בצמיג ונהגים רבים עלולים לטעות ולחשוב שצריך להוציא אוויר החוצה. במקרה כזה כאשר הצמיג יתקרר יחסר בו אוויר. כדאי לדעת: ירידה של כל  PSI (יחידת מידה ללחץ אוויר) בצמיג, מגדילה את העומס עליו ב-10-15 ק"ג.
• אסור לשכוח לבדוק גם את תקינות הצמיג הרזרבי ומידת לחץ הניפוח בו.
• יש לשמור על נסיעה במהירות המותרת. במהירות גבוהה הצמיגים מתחממים יותר, צריכת הדלק עולה ושחיקת הצמיגים מוגברת.
• בנסיעות ארוכות, מומלץ לעצור למנוחה והתרעננות כל שעה – שעה וחצי למספר דקות. הדבר יסייע במידה מסוימת גם להתקררות הצמיגים וגם להתרעננות הנהג.
• לשמירה על עירנות וריכוז בנהיגה, הימנעו ממשקאות אלכוהוליים ומאכילה מרובה לפני נסיעה, כוונו את מיזוג האוויר לטמפרטורה מתאימה והימנעו מהסחות דעת, בעיקר בעת נסיעות ארוכות עם ילדים.
• במיוחד בשעות החשיכה, יש להיזהר ממהמורות ובורות בכבישים, שטרם תוקנו.

(תודה ל'הונדה' ולרשת הפנצ'ריות 'טייר קלאב' על סיועם בטיפים).

המטבחון
=======================================================
מרק קישואים קטיפתי
==============
(באדיבות ריצ')

החומרים
---------
1 ריצ' לבישול ולהקרמה
1 ק''ג קישואים חתוכים לקוביות
2 תפוחי אדמה גדולים, מקולפים, חתוכים לקוביות
1 בצל גדול מקולף, חתוך לקוביות
1 ליטר מים
2 כפות מרק טעם עוף
1 כף שמיר טרי קצוץ

אופן ההכנה
------------
• מכניסים את הקישואים, תפוחי האדמה והבצל לסיר.
• יוצקים את המים ומביאים לרתיחה.
• מבשלים על אש קטנה כ-30 דקות.
• טוחנים את הירקות היטב עד לקבלת מרקם אחיד וחלק ומחזירים לסיר.
• מוסיפים ריצ' לבישול ולהקרמה ומתבלים באבקת מרק.
• מבשלים על אש נמוכה כ-10 דקות נוספות.
•  בסמוך להגשה, מוסיפים את השמיר למרק, מערבבים היטב ומגישים.

שווה לדעת
=========================================================
• בקניית מארז 3 אריזות חטיף תירס בטעם חמאת בוטנים 'כוכבי Pucca' של 'עלית', תקבלו במתנה גיליון מדבקות למחברות וספרים, בכל נקודות המכירה, עד גמר המלאי.
• תוספת של 10 רפידות הנקה במתנה במארז ההשקה הכולל 30 רפידות מבית 'פרש וואנס', בכל הרשתות והחנויות, עד גמר המלאי.
• באריזות הבייגלה של 'בייגל בייגל' תמצאו מעטפות בהן תוכלו לגלות זכייה מיידית באופניים, כרטיסי מתנה בשווי 30 ש"ח למימוש ב'טויס אר אס' ועוד, בכל הרשתות והחנויות, עד סוף ספטמבר.
• 25% הנחה על כל משחקי ההתפתחות והפעילות של SASSY, ברשת 'טויס אר אס', עד ה- 31.8.
• צבעי השיער מסדרת 'פרפקט הייר' של 'אינדולה', ב-29 ש"ח במקום 40 ש"ח, ב'סופר פארם', עד ה- 31.8.
• 'ואפה דואו' לדחיית יתושים מבית 'כצט' ב-30 ש"ח במקום 45.70 ש"ח, ברשתות הפארם, עד ה- 31.8.
• בקניית מוצרי 'קליניק' ב-220 ש"ח, מקבלים במתנה ערכת מוצרים בשווי 275 ש"ח, ברשת 'אפריל', עד ה- 31.8.
• מגוון מבצעים והנחות על שפע מוצרי חזרה לבית הספר, ברשת 'כפר השעשועים'. לדוגמה: סטים של עפרונות וטושים ב-2.90 ש"ח, מחברות בכריכות קשות ב-2 ש"ח, מחוררים בצורות ב-10 ש"ח ל-2 יחידות ותיקים אורטופדיים ב-99.90 ש"ח.
• קונים פיצה ממגוון הפיצות של 'שלושת האופים' ומקבלים פיצה נוספת במתנה, ברשתות 'מגה', 'סופר סנטר', 'שופרסל ביג' ובחנויות פרטיות נבחרות, עד ה- 31.8.
• בקניית מוצר ממגוון מוצרי הקבב וההמבורגר של 'טיבון ויל', מקבלים מוצר נוסף בחצי מחיר, ברשתות 'שופרסל ביג' ו'שופרסל שלי', עד ה- 28.8.

חדש על המדף
==========================================================
קר מזג
=====
עובדה – בקיץ המזגנים עובדים שעות נוספות. הם סובלים מתפוקה נמוכה ומעייפות וגורמים לצריכת חשמל גבוהה. רשת 'רוזנפלד – עשה זאת בעצמך' מציעה את 'קלינאר' – תרסיס ניקוי וחיטוי לשימוש עצמי פשוט (פתיחת מכסה המזגן, הוצאת המסננים וריסוס החומר פנימה למשך דקה), המשפר את תפקוד המזגן ומשיבו לרמתו המקורית. הוא קוטל בקטריות וחיידקים הנוצרים מעובש. חיידקים המפוזרים בבית ע"י המזגן וגורמים לנו לתסמונת 'הבניין החולה' הגורמת לעייפות, סחרחורות, בחילות וכאבי ראש הנובעים משהייה ממושכת בחללים ממוזגים. 'קלינאר' מפזר ריח נעים בכל הבית ופותר בעיות של ריח לא נעים הנפלט מהמזגן. מתאים לשימוש בכל סוגי המזגנים הביתיים כמו גם למזגן הרכב. המחיר – 39.90 ש"ח. 

בניגוב קל
======
להקלה בשימוש, בעיקר אצל ילדים ומחוץ לבית, מחדשות החברות במגבונים בעלי ערך מוסף. חברת 'גורי' משיקה את INSECT REPELLENT WIPS – מגבונים רכים מסיבים טבעיים, דוחי יתושים, בניחוח מעודן המבוסס על תמציות טבעיות המותאמות לחומציות העור, בתחושה של ריח קוסמטי עדין. המגבונים נעימים למגע ומגנים על העור מפני עקיצות יתושים וחרקים (אריזת 20 מגבונים, 12.90 ש"ח). 'לייף', המותג הפרטי של 'סופר פארם' משיק 'מגבונים מצוירים', לניקוי הפנים והידיים, בבית, בגינה ובנסיעה, כתחליף סבון. על המגבונים מצוירות דמויות צבעוניות של חיפושיות, אפרוחים ופרחים, ויש להם ריח מתקתק שילדים אוהבים. המגבונים היפואלרגניים, ללא אלכוהול ומכילים אלוורה וויטמין E, לשמירה ולהגנה על העור (אריזת 40 מגבונים, 8 ש"ח).   

העור לובש צורה
===========
מותג הנעלה חדש מצטרף בימים אלו לשוק האופנה הישראלי – Armadillo. החברה החדשה מתמחה בייצור ובייבוא מוצרי עור איכותיים וייחודיים, כולם על טהרת עבודת היד. יריית הפתיחה לקיץ, כוללת מגוון כפכפי עור בקולקציה עשירה לנשים ולגברים, המושכת תשומת לב רבה. הכפכפים נוחים במיוחד ומופיעים בעיצובים מיוחדים ובדגמים מקוריים, תוך פיסול ידני בעור ושיבוץ אביזרים, רצועות ותכשיטים כמו עורות נחש, חרוזים, אבזמים ועוד. לרגל ההשקה, בקניית כפכף תקבלו צמיד עור במתנה. כפכפי הנשים מופיעות במידות 36-41 וכפכפי הגברים במידות 40-47. להשיג בחנויות 'דיזל', 'טאנג'יר' ובחנויות הנעלה ואופנה מובחרות בכל רחבי הארץ, החל ב-199 ש"ח.

לריח ניחוח
=======
בשמי קיץ חדשים תופסים את מקומותיהם על מדפי הטואלטיקה. עבור הנשים מחדשת 'נינה ריצ'י' ב- 'נינה' – ניחוח קלאסי, קליל, צעיר ופירותי, מבוסס רעננות לימונית, תפוח מצופה סוכר אדום, פרלין ווניל, פרחי לילה לבנים, עץ ארז ומוסק. הבקבוק מפוסל כתפוח מעוטר בעלי כסף (50 מ"ל, 419 ש"ח). 'קשארל' משיקה את 'אמור אמור אלקסיר פאשן' בניחוח רענן ותוסס המותיר שובל פרחוני-פירותי המבוסס על תפוז הדם, חמצמצות של מנדרינה ופירותיות של קסיס, לצד פרחי יסמין ושושנת העמקים ותמציות עץ דקל וסנדלוור. הבקבוק מעוצב ככלי מקומר בגוון אבן האודם (50 מ"ל, 490 ש"ח). עבור הגברים מציעה המעצבת 'דונה קארן' את DKNY Be Delicious – בושם ניו יורקי, ארוז בבקבוק דמוי תפוח בגוון ענבר כסוף, המשלב רעננות המבוססת על עצים, תפוחים ירוקים, חמוצים ופריכים ומיני קפה אפריקני וארומטי (100 מ"ל, 380 ש"ח). בית הבישום 'הוגו בוס' מציג את המהדורה השלישית של BOSS in Motion Black – בניחוח דינאמי, רענן ואנרגטי המבוסס על ברגמוט ואשכולית, תבלון קריר של הל וזנגביל, לצד תערובת ווניל וטבק וגוונים חמים של מור וסנדלוור. הבקבוק מעוצב ככדור שחור ומטאלי (90 מ"ל, 299 ש"ח).

בריאות מתוקה
=========
הנה כמה חידושים בעלי יתרונות תזונתיים, בגזרת המתוקים. 'אסם' משיקה את סדרת 'עוגיות טבע' העשויות קמח מלא, 60% סוכר חום, ללא שומן מוקשה וללא חומרים משמרים, בטעמי גרנולה, אגוזים או שוקוצ'יפס משוקולד חרובים (12 ש"ח). 'עלית' מציעה בסדרת ENERGY את "משהו טוב על הבוקר" – חטיף דגנים מלאים מועשר בחלבונים, סיבים תזונתיים ויוגורט, בטעמי תמר-תאנה ואפרסק (מארז שלישייה, 12.50 ש"ח); את חטיף הדגנים לילדים בטעם שוקו-בננה, המורכב משתי צורות דגנים ומועשר ב-9 ויטמינים וסידן (מארז שמינייה, 16.75 ש"ח) ואת חטיף הדגנים ללא תוספת סוכר, עם כמות הקלוריות הנמוכה ביותר – 52 ליחידה, בטעמי משמש ותערובת אגוזי קשיו ולוז, עשירים בסיבים תזונתיים, ויטמינים וברזל (מארז שישייה, 16.90 ש"ח). עוד מחדשת 'עלית' בעוגיות גרנולה שומשום ועוגיות גרנולה קינמון המכילות קמח מלא, דגנים מלאים וסיבים תזונתיים (9.40 ש"ח). מאפיית 'ילדודס' של בית הילדים 'נווה חנה' בקרית גת, תחת שרביטה של 'עלית' מציגה את 'גרנוליות' – עוגיות מקמח מלא וגרנולה בתוספת שוקולד (11 ש"ח). CORNY מחדשת עם 'קורנישנוש' – כוס צבעונית המכילה כדורי גרנולה פריכים בתוספת שוקולד או אגוזים (12 ש"ח).