בשבע 205:התפכחות כואבת

עמנואל שילה , כ"ג באב תשס"ו

הישגי המלחמה ברמה הצבאית אינם מצדיקים את המחיר הכואב, אבל להתפכחות מאשליית הנסיגה יש ערך עצום

1. אם אכן תקום ועדת חקירה, הנה עבורה חומר חשוב שמגלם את רוב הכשלים שהתגלו במלחמה הזאת.

שמונה חודשים לפני הגירוש נהרג קצין מגולני, שרון אלמקייס, ממטען צד שהפעיל החיזבאללה נגד סיור של צה"ל בהר דוב. יום למחרת אמר אלוף פיקוד הצפון דאז, בני גנץ, כי יותר משמדאיגות אותו הרקטות של חיזבאללה, הוא מודאג מגורמים בימין שקוראים לחיילי צה"ל שיסרבו להוראת הדרג המדיני לעקור יישובים. האלוף גנץ הוסיף וצפה כי החיזבאללה לא יסתכן בהסלמה, ורק יבצע פעילות מינימלית כדי להצדיק את הימצאותו לאורך גבול הצפון. כתביynet  גם הבינו מדברי האלוף כי לאחר הנסיגה בעזה עשויה להשתרר יציבות גם בצפון.

ההתבטאות האומללה והמביכה הזאת מוכיחה עד כמה עוות שיקול הדעת וסדר העדיפויות של בכירי צה"ל. אולי היינו מגיעים מוכנים יותר למלחמה הזאת אם אלוף פיקוד הצפון היה מפחד קצת יותר מאיום הרקטות ודואג להיערך לקראתו, במקום להתעסק במשימה בעלת אופי משטרתי שאינה שייכת לתחום אחריותו.

גם הפיכת ערך הציות לכל פקודה לנושא העיקרי, לחזות הכל, היא מאפיין בולט של המנהיגות הביטחונית שהביאה עלינו את החודש העצוב הזה. זוהי מנהיגות שבראש מעייניה הקריירה ושאיפות הקידום,  שעיניה נשואות בצייתנות עיוורת אל הדרג הפוליטי, זה שמחלק את הג'ובים. מנהיגות שאינה יודעת לשאול, לערער ולהתווכח עם הממונים עליה. מנהיגות של יסמנים.

2.  כולם מנסים לערוך עכשיו את חשבון הרווח וההפסד. לבדוק אם הישגי המלחמה מצדיקים את המחיר הכבד. אלא שהשאלה האמיתית חריפה עוד יותר.

בואו נניח לרגע לשאלת המחיר. נשכח לרגע את מה שאי אפשר לשכוח - שאיבדנו למעלה ממאה וחמישים איש במערכה הלא-ברורה הזאת. בואו נניח לרגע שיישובי הצפון לא נזרעו בהרס. שמאות אלפי בני אדם לא נאלצו לחיות שבועות בחרדה או להימלט מבתיהם כפליטים. שלא שילמנו מחיר כלכלי שמומחים מעריכים אותו בעשירית מתקציב המדינה השנתי.

ועכשיו, בואו נחזור אל הרגע שבו פרצה המלחמה, הרגע שלאחר חטיפתם של שני חיילינו ומותם של עוד שמונה, ונראה מה עבר עלינו מאז: האם התקדמנו? האם השתפר מצבנו מול איום החיזבאללה, מול האויב הערבי והסכנה האסלאמית? למרבה הצער, ברוב ההיבטים התשובה שלילית.

נכון, פגענו פגיעה משמעותית באויב. אך לא הצלחנו לשבור את כוחו ובעיקר לא את רוחו. חיזבאללה איבד לוחמים ואמל"ח, אך המשיך להמטיר בכל יום קטיושות, לנהל לחימה עיקשת, ולהקיז את דמנו בחזית ובעורף עד לרגע האחרון.

נסראללה היה מכריז על ניצחון בכל מקרה, אך הזיוף התעמולתי היה ניכר אילו הופסק ירי הקטיושות כתוצאה מפעולת צה"ל ואילו נכבש וטוהר דרום לבנון. זה לא קרה, וכעת נסראללה זוכה להערצה בכל מחוזות ערב ומושבות האיסלאם. הוא לא יתקשה, בעזרת סוריה ואיראן ובקריצה תומכת של ממשלת לבנון, למלא מחדש את שורותיו ואת מחסני הנשק שלו, כשמראות הבתים ההרוסים בעורף וצילומי הטנקים והמסוקים הפגועים בשדה המערכה מפרנסים היטב את סרטי התעמולה השטנית שלו.
מבחינת ההרתעה, אם לא נלחמים עד לניצחון עדיף לא להילחם כלל. חוסר ההצלחה להכריע את האויב פגע משמעותית בתדמיתו המנצחת של צה"ל בעיני ידידים ובעיני אויבים, וכעת גם בשאר אסאד מתחיל להרהר בקול על החזרת 'האדמות הכבושות' במלחמה. כמובן, גם הפלשתינים כבר מבינים היכן הם צריכים להתאמן ובאיזה נשק נ"ט עליהם להצטייד כדי להפוך לאיום משמעותי הרבה יותר על ישראל.

גם בעניין החזרתם של שני החיילים החטופים קשה לראות התקדמות של ממש. ספק אם המלחמה קרבה במשהו את שיחרורם. הדיבורים על קלפי המיקוח שלקחנו בקרב, משהו כמו 13 שבויים, הם לא רציניים. לאחר הקרבות כמו לפניהם, לשחרור החטופים במסגרת מו"מ יש מחיר כבד בדמות שילוחם לחופשי של מחבלים רבים, כמו בעסקאות המשפילות והמסוכנות שנעשו בעבר. עם זאת, ייתכן שהתגובה הישראלית המפתיעה בחריפותה, תוך נכונות לספוג אבדות בעורף, תגרום לכך שבעתיד נסראללה יחשוב פעמיים לפני שיחטוף לנו עוד חיילים. ייתכן, לא בטוח.

לא ברור גם מה ההישג הגדול בהקמת הכוח הרב-לאומי, או בירידתו דרומה של צבא לבנון - בהנחה שזה בכלל יקרה. מה הסיכויים שצבא לבנוני או רב-לאומי יעסוק ברצינות בביעור קיני החיזבאללה בדרום לבנון? לכל היותר ארגון הטרור השיעי ינמיך פרופיל. ולאחר ההתגרות הבאה, שתגיע במוקדם או במאוחר, הנוכחות של צבא לבנון ושל הכוח הרב-לאומי רק תקשה עלינו להגיב.

ואם זוהי התמונה עוד לפני שמביאים בחשבון את המחיר, האם לא ברור שההישגים אינם שווים את המחיר הכבד?

3.  מבחינה צבאית טהורה תוצאות המלחמה מאכזבות, אבל יש גם במה להתנחם ולא חסרות נקודות של אור. ברמה הטקטית, זו שתלויה במפקדי השטח ובלוחמים, הגענו להישגים יפים. לצערנו הם בוזבזו בגלל מחדלי הצמרת הביטחונית.

 בזכות אחוות הלוחמים וגבורתם, הקרבתם ומסירות נפשם, ובזכות מעשי החסד של אזרחים בעורף ושל גופים וולונטריים שחיפו על ההזנחה הממשלתית - עם ישראל יצא מהמלחמה הזאת מאוחד יותר.

טוב גם שהליקויים החמורים במודיעין, בתוכניות הלחימה, בלוגיסטיקה ובמוכנות המילואים התגלו בפעם הזאת, במערכה שלא נשקף בה איום אסטרטגי קיומי למדינת ישראל. תארו לכם שכל זה היה נחשף בעת מתקפת-פתע נרחבת, כמו שקרה ביום הכיפורים. עד לא מזמן תכננו כאן ברצינות את ייבוש מערך המילואים. כעת סביר שיבינו שייקח עוד קצת זמן עד שנהפוך לשווייץ.
בעיקר אפשר להתנחם בהתפכחות שעברנו. בזכות חשיפת מחדלי הצמרת הפוליטית והצבאית יצאנו מפוכחים יותר, נוטים הרבה פחות ללכת בעיוורון אחרי חזיונות תעתועים של מנהיגות אגוצנטרית, נהנתנית, זחוחה, מנותקת, חסרת ניסיון והכשרה וחסרת אחריות. תוכניות העקירה איבדו את המנדט הציבורי שלהן, ומניותיה של ממשלת השמאל איבדו הרבה מערכן. היינו צריכים כנראה לטעום משהו מטעם הכישלון כדי להבין שנסיגה חד-צדדית היא הימור מסוכן שמחירו עלול להיות מחיר כואב מדי. מי שביקש להתנער ממצוות ירושת הארץ בשם חזון של נורמליות, למד שוב שאין שום דבר נורמלי בעם הזה, בארץ הזאת.

רמטכ"ל עם מעוף

דן חסכן הברוקר / קונה בזול מוכר ביוקר
רמטכ"ל מיומן / ממיר תמיד בזמן / ממניות למזומן
בימינו מכוון את הטנק / בשמאלו מדבר עם הבנק
גם מנהל מערכה / וגם דואג למשפחה.

אני מפקד עם מעוף / תמיד מעודכן במעו"ף
ההתנתקות משימה לאומית / ולי יש חשבון בלאומי
קטיף ישבה בדד / נרכוש צמודי מדד
ננצח במשימת הגירוש / ונשמור על ערך הגרוש
בנחישות נגרש אזרחים / וברגישות נעשה רווחים
נשקיע בתבונה ת'כספים / וננעל את מחסום כיסופים.

בשבי נפלו בחורים / מחר יצנחו השערים
מטח קטיושות. עוד מטח / עכשיו הזמן לקנות מט"ח.

אני משקיע זהיר וסולידי / במסלול שמוביל לצמרת הפוליטית
הפצצה אווירית זו תשואה ודאית / אז אל תדברו על מתקפה קרקעית
הנדל"ן בצפון לא מה שהיה / צריך להיפטר מהר מהמניה.

בואו חברים, הושיטו עזרה / תנו לו ג'וב, שינהל איזו חברה
הוא איש עסקים, הוא לא רמטכ"ל / שמישהו ייקח ויעשה אותו מנכ"ל
כי אם אצל המפקד הכול סחיר / אנחנו אלה שמשלמים את המחיר.