בשבע 205: בטעם של פעם

תערוכת תמונות ברחובותיה של שכונת נחלאות מחזירה אותנו 120 שנה אחורה, אל ימי הקמתה של השכונה.

שמואל אדלמן , כ"ג באב תשס"ו

 'תמונה באבן', מיצב אומנותי

כמה מבני הקהילה הספרדית שחיו ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים יצאו ממנה בשנת 1882. הם השתתפו בבנייתה של ירושלים המודרנית בשכונת 'אהל משה', על שמו של השר משה מונטיפיורי – המוכרת יותר בשמה העממי 'נחלאות'.
יש להניח כי המשפחות שהתקבצו לתמונה משותפת, כמו משפחת כהן החלבן או משפחת שיריזלי, התייחסו בכובד ראש ובכבוד הראוי לצלם שהנציח אותם במצלמת פילם בשחור לבן. הם ודאי לא שיערו כי יום יבוא וכמעט כל נער יסתובב עם מצלמה דיגיטלית מחוברת לטלפון.

לפני כארבע שנים, לקראת ציון 120 שנה להקמת השכונה, אספה דבורה אבידן מהמנהל הקהילתי 'לב העיר' כ-450 תמונות מ-35 משפחות ותיקות, והחליטה, יחד עם נירית שלו-כליפא, ליצור באמצעותן תערוכה פתוחה. לפרוייקט התיעודי נרתם מר עוזי הלוי, שהקדיש את תרומתו לזכר סבו, הרב בנימין הלוי זצ"ל, שהתגורר בשכונה.

השלב הראשון, ובו כ-20 ציורים, נחנך לפני כשנתיים, ובחודש טבת תשס"ו (2006) נוספו עוד 17 תמונות ברחוב המוביל לבית הכנסת 'אהל משה', על חומת המנהל הקהילתי של לב העיר. כמו כן נתלה שירו של אלישע פורת 'פחיתה', המתאר את התמעטות הדורות. בכניסה לשכונה ניתן למצוא מפה הממקמת את התמונות לפי רחובות, בעיקר ברחוב אוהל משה וברחוב הגלבוע.

לטעמי התמונות אינן גדולות דיין, ולחלקן מצורף מלל רב, אך למרות זאת אי אפשר שלא להתרגש אל מול תמונתם של בני הזוג דוד ורבקה פסח, שזה עתה באו בברית הנישואין. הוא לבוש תרבוש ועוטה שפם אדירים והיא בשמלת כלה המשתרכת על הרצפה. מן הסתם, הצלם שתיעד את יוסף ומרים נבון ושלושת ילדיהם, בפינה אחרת של השכונה, לא ידע כנראה כי יצחק הקטן עוד יהיה נשיא המדינה ויכתוב את המחזה 'בוסתן ספרדי'. מפינה נוספת מביט בנו הרב שלום הדאיה זצ"ל, ששמח על כך שכולם מדברים לאדינו בשכונה – מה שחוסך ממנו בעיות של לשון הרע. הנכד, אגב, מתגורר בשכונה.

בעיני, גם השלטים והמודעות העדכניים מהווים תערוכה אנתרופולגית מעניינת, החל מהמודעות המחפשות שותפות רווקות דתיות בנות 26 לפחות (!), דרך מודעות הדורשות ממדריכי הסיורים שלא להרעיש ולא להביע דעות קדומות על תושבי השכונה. התמונות מתמזגות יפה בבתים הירושלמיים בסגנונם הייחודי, שביניהם מצוי גם בור המים העתיק שברחוב הגלבוע, ובין בתי הכנסת הפזורים בשכונה, שבעוד כמה ימים יזמינו את הציבור לאמירת סליחות באשמורת הבוקר.

הכניסה לתערוכה מרחוב אגריפס, קרוב לשוק מחנה יהודה, דרך הקשת העגולה הנכנסת לשכונה. התערוכה מוצגת ללא תשלום. מי שרוצה רקע היסטורי על השכונה יוכל למצוא אותו בספרו החדש של קובי פינקלר, 'ישראלי כיף'. אגב, דבורה מ'בית ווינר', מרכז מורשת וסיורים שנמצא בשכונה, שמאז שמס' הטלפון שלה הופיע בספר אינה עומדת בעומס הטלפונים, מבקשת להבהיר כי היא אינה מארגנת סיורים ליחידים אלא לקבוצות בלבד.