בשבע 206: תקנתה בשבירתה

מדינת ישראל לא תוכל לעמוד בסיבוב הבא של המלחמה תחת אותה הנהגה. הפתרון: בחירות עכשיו.

אריה אלדד , ל' באב תשס"ו

נכשלנו כישלון חרוץ במלחמת לבנון השנייה. נסראללה חי, החיזבאללה קיים וישראל קוברת את מתיה ומפנה את הריסותיה. למזלנו, היה זה רק קרב הפתיחה במערכה הגדולה מול איראן. ניתנת לנו עתה הזדמנות – אולי לא תהיה נוספת – להפיק לקחים, לתקן ליקויים ולהתכונן לקרב הבא.

איננו יודעים מתי הוא יתחולל. אם גם הפעם תישאר היוזמה בידי הערבים והאיראנים – הם יקבעו את המועד, הזירה והמשתתפים. אם חפצי חיים אנחנו – ניטול את היוזמה לידינו.

קברניטי ישראל במלחמה האחרונה כשלו כולם. אולמרט, פרץ, לבני וחלוץ (רשימה חלקית) אחראיים אישית לכישלון, ואסור שיובילו את ישראל במלחמה הבאה. המשך שליטתם בישראל מסכן היום את קיום המדינה. וכיוון שאיננו יודעים מתי תפרוץ המלחמה, עלינו לסלקם מהגה השלטון מהר ככל האפשר.

יש בינינו, גם במחנה הלאומי, כאלו הסבורים שצריך ליצור ממשלת אחדות לאומית כדי לתקן יחד את המדינה. בין אלו המציעים כך יש ודאי כאלו שכל חפצם הוא להיות שרים באותה ממשלה. אבל יש גם כאלו הרואים בכך צורך לאומי אמיתי, וחוששים שחילופי שלטון עלולים לפגוע ביכולתה של ישראל לשקם את עצמה. הללו המציעים 'ממשלת שיקום לאומי' בהשתתפות כל המפלגות הציוניות עלולים לגרום לכך שאם תפרוץ מלחמה בחודשים הקרובים – שוב ינהיגו את ישראל אולמרט, פרץ וחלוץ.
אינני יודע אם ישראל יכולה לספוג אסון נוסף שיבוא עלינו, אם המנהיגות הכושלת הזאת תנהיג אותנו שוב בעת מלחמה. הם כבר הוכיחו שאינם יודעים לחשוב נכון, לתכנן כהלכה, לפקד כראוי ולהשיג תוצאות רצויות. אלו המציעים להצטרף לממשלה כזאת מעניקים לה לגיטימציה, ועלולים לגרום לנו להיות שפני ניסוי פעם נוספת, באותו הרכב הנהגה. ברור לכל כי גם אם מיטב נציגינו בכנסת יהיו שרי ספורט מדע ותיירות בממשלה כזאת – הם לא יוכלו למנוע מאולמרט מלהביא את ישראל אל התהום.

לפיכך, 'ממשלת שיקום לאומי' איננה אופציה סבירה ערב המלחמה הבאה. יש לשלוח הביתה את המנהיגות שנכשלה, ללכת לבחירות מהירות ולהחליף את השלטון. 'קדימה' – בלי תכנית מדינית ועם קבלות כישלון כאות קין – תימחק. העבודה – בלי תכנית מדינית ובלי רפורמה חברתית כלכלית (המלחמה אכלה את כל הכסף לשכבות החלשות) – תיחלש משמעותית. עם ישראל, שמבין כי דרך השמאל הביאה אותו אל עברי פי פחת, יבחר כנסת לאומית יותר. אין בכך ערובה לשיקום – רק פתח לתקווה וסיכוי אמיתי.
לחץ ציבורי מסיבי מצד חיילי המילואים שהשתחררו, לאחר שנשלחו לקרבות חסרי תוחלת, ומיליון תושבי הצפון שהופקרו לגורלם במקלטים או בלא כל מיגון, יכולים לגרום גם לחברי הכנסת להבין כי יש כלים שתקנתם היא בשבירתם, וכזאת היא ממשלת ישראל היום. ועדת חקירה ממלכתית היא כלי נחוץ במאבק הזה, גם כדי שיילמדו לקחים לא רק לגבי אולמרט וממשלתו – אלא לגבי כל הקברניטים שהובילו במעשיהם ובמחדליהם את ישראל למצבה הנוכחי.