גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 206ראשיהפצה

לא סת"ם אתר - תרבות ופנאי (אתר)

זיהוי מזוזות מזוייפות, כיצד עושים תפילין ואיך קוראים בתורה בניגון אשכנזי וספרדי. מגוון אתרים לקראת חגיגת בר המצווה.
24/08/06, 13:01
מנדי גרינפלד

מדורנו יעסוק הפעם באתרי ייעודיים לבר המצווה וכל מה שסביב לה. לאחרונה עלה אתר חדש, שעושה מהפכה של ממש בהכנה לקראת בר המצווה. אתר 'המדריך הכולל לבר המצווה' שיזם זכי ליברמן מציע שיעורים אינטראקטיביים חינם לקראת האירוע המכונן הזה בחייו של הנער היהודי.

באתר זה יכול כל ילד (ולא רק) ללמוד חינם את פרשת השבוע לקראת בר המצווה שלו, לבד, בקצב שלו – באופן ידידותי, פשוט ואינטראקטיבי. לאחר שבחרתם איזו פרשה ברצונכם ללמוד, עליכם להמתין מעט עד לטעינת הפרשה. על המסך תופיע הפרשה המבוקשת, כשברקע תשמעו את הקריאה מפי בעל קורא מומחה. ניתן לשנות את תצוגת הפרשה, מתצוגת חומש עם טעמים לתצוגת ספר תורה ללא טעמים.

נוסף לפרשיות השבוע, תמצאו כאן קריאות כגון קריאת התורה לט' באב, לראש השנה, ועוד. הטעמים והפרשיות מופיעות בנוסח אשכנזי וספרדי. באתר יוכל הילד גם ללמוד את ברכות התורה וההפטרה בניגונים המסורתיים, ללמוד על תכני הפרשות השונות ועל תווי נגינתם (טעמי המקרא). באתר ישנם גם תכנים רבים ומגוונים על מהות בר המצווה ועל ההכנות הנעשות לקראת היום הגדול.

www.bar-mitzva.com
באתר הבא תוכלו להאזין לקריאת התורה און-ליין. ניתן לנווט לפי פרשיות השבוע, הפטרות ונוסח הברכות, ואף להוריד למחשב כקבצים. האתר מופיע בכמה שפות. גם כאן ניתן למצוא דברי תורה, חומר נוסף לקראת בר מצווה ועוד.

http://bible.ort.org
אתר 'דרגא' עוסק בכל מה שסביב קריאת התורה וטעמיה. גם כאן ניתן להאזין לקובצי שמע של קריאת התורה, הפרשות, הפטרות, מגילות ועוד, לפי סוגי הנוסחים בקריאה (אשכנזי, ספרדי, מרוקאי ועוד). באתר זה אפשר גם להוריד למחשב את קבצי השמע, או להאזין לקטע מהקריאה. ניתן להזמין ספר ותקליטור ללימוד יסודי של טעמי המקרא, או של הפטרה מסוימת.
www.darga.co.il
באתר 'עתים' ניתן לקרוא חומר מעניין וחדשני בנוגע להכנות לבר או בת המצווה. החומר מיועד לחתני וכלות השמחה וגם להוריהם. תוכלו לקבל כאן רעיונות לדרכים לחגוג, איך להעניק תוכן ומשמעות לאירוע, מקומו של הטקס המסורתי, כיצד להתאים את החגיגה לכישורים ולתכונות המיוחדים של בעל השמחה, שיתוף בני המשפחה בהכנות, בית כנסת או אולם, וכמובן – כמה מאמץ ומשאבים להוציא על החגיגות...

http://tinyurl.com/nfn8e
ומבר מצווה והחגיגות שסביבה לתפילין ומה שקשור אליהן. באתר של 'תפילין בית אל' ניתן לרכוש תפילין שמיוצרות בתו תקן הלכתי מידי טובי בעלי המקצוע. ניתן לערוך כאן סיור וירטואלי במפעל, שיסביר לכם את המעלות המיוחדות של התפילין המיוצרים במפעל זה. ניתן גם לקבל מידע מפורט על תהליך הכנת התפילין. כאן גם ניתן להזמין 'תפידנית' ו'קופסהוד', מוצרים ייחודיים להגנת התפילין מתוצרת 'תפילין בית אל'. ניתן למצוא כאן מידע על כל מוצר ומוצר, הסכמות מרבנים ועוד. האתר מופיע ב-3 שפות.

www.tefillin.co.il
גם באתר 'פאר הסת"ם' ניתן לרכוש מוצרי סת"ם. כאן תמצאו גם שו"ת בהלכות סת"ם (אם כי לא מצוין מיהו הרב שמשיב על השאלות), הסברים הלכתיים על מזוזה, כיצד לזהות מזוזות מצולמות, מצגות וסרטונים המסבירים בפרוטרוט כיצד להניח טלית ותפילין לפי מנהגי עדות, הסברים כיצד יש להכניס פרשיות, מידע כיצד יש להיזהר ממוצרי סת"ם גנובים ועוד.

www.tefillinet.com
גם באתר 'טוטפות' ניתן לרכוש מוצרי סת"ם. מפעילי האתר מסבירים בפתיחה שאין מדובר בסתם אתר מסחרי המבקש למכור מוצרים בעילום שם, והמוצרים במקרה הזה הם תשמישי קדושה. מטרת האתר, מבהירים מפעיליו, היא "לבנות מאגר מידע שיעמוד לרשות המעוניינים וילמדם על מה צריך להקפיד בעת רכישת תשמישי קדושה, אל מי ניתן לפנות על מנת לקבל הסברים, ולהציג את האפשרויות השונות, כגון סופרים מתאימים, מגיהים וכדומה". באתר תמצאו מאגר סופרים עם מידע רלוונטי על כל סופר, מאגר פרשיות עם דוגמאות וקישור למאגר הסופרים, מאגר מפעלים המייצרים בתי תפילין, הזמנת בדיקת תפילין ועוד.

www.totafot.net

לתגובות, הערות ואתרים חדשים: mendy@shapa.biz.