בשבע 208: טובעים בתביעות

חגית רוטנברג , י"ד באלול תשס"ו

חוש ההומור השנון של האלוף גרשון הכהן עוד עלול לעלות לו ביוקר. "הדברים נאמרו בבדיחות הדעת", הסביר דובר צה"ל את חילופי הדברים המחוייכים בין הכהן, מפקד הגירוש מגוש קטיף, לבין הרמטכ"ל חלוץ, בזמן שעל פני השניים חלפו המגורשים, זועקים מחלונות האוטובוסים. בקטע מתוך הסרט 'גשמי קיץ', ששודר בערוץ 10, מתועדים חלוץ והכהן כשהם עוסקים בהשוואה מלומדת בין צרכני הסמים בגואה לצעירים שגדשו אז את נוה דקלים ושירת הים. "ביצהר יש אנשים הבוחרים 'עלה ירוק'. זה עוזר להתחזק בעבודת ה'", ציין הכהן, משועשע מהפנינה של עצמו. את דובר יצהר, יגאל אמיתי, זה לא הצחיק בכלל. בימים אלו נשלח לאלוף מכתב אזהרה ובו תובע ממנו היישוב יצהר להתנצל על דבריו, ואף מאיים בתביעת דיבה.

עבור אמיתי, התביעה הזו היא רק חוליה אחת בשרשרת תביעות דיבה תקשורתיות, מתוקשרות ומוצלחות, שמדרבנות אותו לשווק את המסר לאחיו המושמצים מעבר לקו הירוק. "צריך לתת לכל כתב, עורך, מגיש, ובעיקר למנסחי הכותרות האלמוניים בתקשורת הכתובה והאלקטרונית, את ההרגשה שכשהם עוסקים במתנחלים – שיחשבו טוב טוב לפני הניסוח, כי אחרת הבוס שלהם יצטרך להתרוצץ בבתי משפט ולשלם הרבה כסף על הטעויות שלהם".

אמיתי מציג רקורד נאה של הצלחות, שהושגו בחלקן בסיועו של עו"ד יעקב מנקין: מ"פ בשם מאור שושן שהעניק ל'במחנה' ראיון משמיץ על תושבי יצהר, ונאלץ להתנצל; עיתון 'הארץ' שפיצה כספית את יהודי חברון על שפקפק בחוקיות רכישת 'בית שפירא'; תושבת שא נור, שתמונתה נגררת מביתה פורסמה באתר 'מעריב', תחת כותרת המדווחת על טיפול פסיכיאטרי לו נזקקים העקורים, ופוצתה כספית על ידי האתר.

אמיתי גם מצטט ניסוחים זהירים וקפדניים בעיתון 'הארץ', המסתייגים מהאשמות כלפי מתנחלים שפגעו לכאורה ברכוש פלסטיני. "לחבורה הזו חשוב הכיס, הפרסום והאמינות. תביעת דיבה הכרוכה בפיצוי כספי, פרסום שלה, והאמינות של אותו אמצעי תקשורת שנפגעת כשמתברר שהיתה שם טעות, הם האמצעים לנטרול הוצאות שם רע על מתנחלים בעתיד".