בשבע 208: האמריקני השקט

הקול המרטיט והלחנים של שמואל ברזיל משתלבים בסגנון האמריקני והמעודכן של דוד גבאי. ככה צריכה להישמע מוסיקה יהודית.

קובי סלע , י"ד באלול תשס"ו

יש דיסקים שאתה שומע עליהם מפה לאוזן, מחכה שיגיעו לארץ ומחפש כל דרך לשים עליהם יד. ברוב המקרים השמועות מתאמתות, לפעמים זה נגמר במפח נפש.

בימים האלה הבראנז'ה רוגשת סביב החדש של פריד. ימים יגידו אם הסיבה להתרגשות היתה מוצדקת, או שזה סתם ספין שחברות המוסיקה בישלו לנו על אש קטנה. בינתיים, על שולחן המערכת דיסק חדש, עם שני שמות שראוי לומר עליהם מילה ומחצה.

שמואל ברזיל – האיש עם הקול המיוחד שעומד מאחורי אחד המיזמים המרגשים של המוסיקה החסידית, 'רגש', חבר לאומן צעיר – דוד גבאי, שמוגדר בפי שדרני הרדיו בעולם כ"יעקב שוואקי החדש". השניים מציגים אלבום חדש: 'כי אתה עמדי', שמערבב את התועלות החבויות בזוג היוצרים, רגע לפני שהכישרון של השניים מאיים להתפוצץ על כולנו.

ברזיל מביא לאלבום הזה את סגנונו המנצח מסדרת הדיסקים שנשאו את השם 'רגש'. הלחנים מלודיים ומשתפכים, שומרים על נימה שמרנית ומיועדים לזמרה בצוותא במנעד שבין סעודת החג בסוכה לבין סעודה שלישית בשבת ישיבה. הליווי המוסיקלי קלאסי בהתאם; לא תשמעו כלים אלקטרוניים או מקצבים מודרניים. ברזיל לא זז מהמשבצת של 'רגש', הזכורה לטוב.

דוד גבאי, לעומת זאת, נכנס לדמות שלא הכרנו, ולא שהיו לנו המון הזדמנויות להכיר. גבאי חוגג כמעט שנה להוצאת אלבומו הראשון, 'לגביי', שם נחשפנו לסגנון מעודכן, מוסיקה קצבית כדבעי ואווירה אמריקנית תוססת. באלבום הנוכחי גבאי זורם עם ברזיל במשעול המוכר לאחרון, ומסלסל באשכנזיות מעודנת. ברצועה הרביעית, 'והביאנו', מתחשק להתקשר לברזיל (שיחה בינלאומית) ולצעוק על המלחין, מדוע הוא נאלם בשנים האחרונות. לחן יוצא מן הכלל, ביצוע מדויק ועיבוד שובה אוזן.

הרצועה השישית, 'ושמור', מזכירה לי ימים ולילות של פעם. למוסיקה יש סאונד של בני ישיבות שמנגנים משהו בסוף הלילה, אחרי 'שטייגען' רצוף של כמה שעות טובות. ככלל, כמעט כל השירים בדיסק הזה לא יתנגנו בחתונות, ולא שמדובר בקפסולת דיכאון. השירים שקטים והעיבוד צנוע ויהודי. 

גם הרצועה הראשונה, 'כי אתה עמדי', נשמעת כמו שמוסיקה יהודית צריכה להישמע. נוסטלגיה שחוזרת לכאן כאילו אין מחשבים, דגימות ולופים. אני לא בטוח אם זה ירגש כל אחד – בעיקר את מי שלא מבין על מה ההתלהבות, אולם דגימה בת דקה מהדיסק תספיק לכם כדי להחליט אם אתם איתי או נגדי. אני אהבתי.

לפחות שמונה שלבים וחצי בסולם יעקב. 
 
פינת משבית השמחה
:
חלק מהקוראים בירכו, רבים שאלו איפה אפשר לקנות, והיו גם שרמזו על קשרי הכותב עם אמציה האיתן, חבר טוב ועמיתי למדור זה. להלן כל התשובות:

את הסרט ההוא ('אחרי מנחה עולים לאוטובוס') אפשר לראות באתר האינטרנט של ערוץ 7, בחינם! בעתיד הקרוב ניתן יהיה בעזרת ה' לרכשו ב-DVD. הברכות מתקבלות בהערכה ותודה, אבל באמת שאתם לא צריכים.

ולסיום, אין ולא היה שום דיל, אבל ברגע שאמציה נכנס להקליט דיסק חדש, אני אהיה שם כדי לפלח את העותק הראשון.

הערות בונות והצעות לוועדת חקירה נוספת אפשר להשאיר ב: kobi@a7.org