בשבע 209: כסף לביטחון - לא לגדר

נעם ארנון , כ"א באלול תשס"ו

המחיר היקר ששילמנו במלחמה נמדד קודם כל בנופלים ובפצועים, אבל לא רק: צה"ל זקוק עכשיו באופן נואש לכסף - לחידוש מלאים, מילוי הימ"חים הריקים, קניית תחמושת, הצטיידות והתכוננות למלחמה הבאה. בינתיים, רק כדי לחדש מלאים, מדובר על עשרה מיליארד ש"ח, ובהמשך - על סדר גודל של עשרות מיליארדי ש"ח. כדי למלא את המחסור מתוכננים קיצוצים נרחבים במשרדי הממשלה, פגיעה בשכבות החלשות, בחינוך, בבריאות ועוד. כידוע, הגירוש ("התנתקות") עלתה בדיוק אותו סכום – עשרה מיליארד ש"ח (לפני תקציב שיקום היהודים שנעקרו וגורשו).

לסיפור העצוב הזה  אפשר להוסיף עוד פרק, והוא מתרחש כעת, מול עינינו: הגדר, החומה, או איך שיקראו לה – ממשיכה להיבנות, ובקצב מטורף. כאילו לא הוכח, שגדר או חומה איננה יכולה לחסום ירי קסאמים וקטיושות, כאילו לא הוכח שמחבלים עוברים מתחתיה או מעליה, כאילו לא הוכח שמחבלים כבר עברו את הגדר, השערים והמעברים  בכל מיני שיטות – הבולדוזרים ממשיכים לעבוד. מי שהיה בזמן האחרון במחסום תרקומיה ראה איזו מפלצת צומחת שם – מעבר גבול יותר גדול ממעברי הגבול בין מדינות באירופה. מי שנוסע בכביש המנהרות רואה איזו חומה אימתנית צומחת שם – והיא אמורה להוות "תעלה" שבה יסעו היהודים לאפרת וגוש עציון, כשמבחוץ המחבלים מיידים פנימה אבנים, מטענים ורימונים, והיהודים יכלאו בפנים כמו כבשים במכלאה.

החומה הזאת תחתוך את גוש  עציון, תקיף את אפרת ותכניס אלפי יהודים לגטאות. ירושלים כבר הפכה לגטו, וצריך רק להתבונן מסביב כדי לראות אותו – תעלו להר הצופים, ארמון הנציב או להר גילה, או פשוט תסתכלו מזרחה מכביש המנהרות. בינתיים הגדר פוגעת אנושות בנוף הארץ, וגם, כן! - בהרבה ערבים – פגיעה מיותרת, שלא מכוונת נגד מחבלים אלא בסתם ערבים, שחלקם, לפחות, לא היו מעורבים בטרור.

בתור מוצר לוואי הגדר הביאה נזק חמור לתדמיתה של מדינת ישראל בעולם, שכידוע לא היתה מן המשופרים גם לפני כן. ועוד עלול להגיע הזמן שהשמאל שיתאושש – ובעבר הוא כבר הצליח להתאושש, כידוע – ידרוש להפוך את הגדר לגבול מדיני. 
וכמה עולה הטירוף הזה? כן, בדיוק: עשרה מיליארד ש"ח (לפני התקציב המעודכן, שיעלה כפול). ולמי שחושב שהגדר מונעת מעבר מחבלים ומפגעים – כדאי שיידע, שאת המחבלים המתאבדים עוצרים לא בגדר, אלא בתוך רמאללה, שכם, ג'נין, וטולכרם: שם מאתרים את המחבלים בבתים, שם נבלמות חגורות הנפץ, ולא בגדר. בינתיים המיליארדים ממשיכים להיקבר באדמה, אחרי שעברו בכיסיהם של הקבלנים.

עד כה, היחידים שנאבקים נגד הגדר הם ארגוני השמאל הקיצוני, האנרכיסטים והאנטישמים. הימין לא מעז לדבר או לפעול, אבל על הטעות הזאת כולנו עלולים לשלם ובגדול. אינני יודע איך בדיוק, אבל צריך לעצור את הטירוף הזה, עכשיו.