בשבע 209: שרה לה'

חוה דורון לא מצפה שהנשים יתפעלו מיכולתה המוסיקלית ומסתפקת בכך ששיריה יעוררו אותן להתקרב אל ה'.

דינה אברמסון , כ"א באלול תשס"ו

מרכז 'שורשים' מהווה בשלוש שנים האחרונות במה לאמנים המביאים עמם רוח אחרת, יהודית ומקורית. מופיעים שם זמרים ישראליים ידועים שיש להם נגיעה אותנטית ברוח, כגון אתי אנקרי, אהוד בנאי ולאה שבת, לצד זמרים מהסקטור הדתי המובהק יותר, כגון יונתן רזאל, יצחק פוקס וטל בריל.

מדרגות אבן ירושלמיות בלב העיר מובילות אל קומה רחבת ידיים מוארת ומצוירת, כראוי למרכז שיש בו יצירה יהודית פנימית. האולם הקטן בנוי להכיל מופיעים אינטימיים של עד מאתיים איש, אך רוב הזמן צר מלהכיל את הרבים ששכחו לקנות כרטיס מראש כדי לצפות במופע טוב, בסתם ערב שלישי של חול או במוצאי שבת.

חוה דורון מופיעה ב'שורשים' בפעם הראשונה, במופע משולב עם מילים מקדימות של בעלה, הרב ארז משה דורון, כשהיא אומרת שמטרת המופע להעלות הרהור תשובה בכל השומע אותו, ולאו דווקא הרהור בגין המקצועיות המוזיקלית שלו. כ-150 נשים יושבות ומקשיבות לדורון, שפניה מוארים והיא מפזמת שירים ידועים לצד כאלה בלתי מוכרים – כולם עוסקים בתשובה ובתכלית הלב. יחד איתה הם נעות בקצב בכיסאותיהן, חלקן מוחות דמעה של התרגשות וחלקן לוחשות את המילים, אך כולן קשובות ומביטות בה.

יש משהו בפנים של דורון שמביא להקשבה. גם כשהמילים לפעמים סוטות ממסלולן או כשהמוזיקה אינה בשיאה, הדמות שלה תופסת את הבמה וגורמת לצופות במופע להתרגש. כמו במופעים מהסוג הישן של הרב קרליבך, שבהם הופיע המבצע כשרק גיטרה מלווה אותו, ובלחנים פשוטים סוחף אחריו את הקהל. 

דורון ובעלה הם חוזרים בתשובה ותיקים. הצמיחה הזו היא שהולידה למעשה את המופע. דורון, שמשלבת את סיפורה האישי במופע, מספרת כיצד ישבו היא ובעלה בערב אחד והתגעגעו לשירים שלפני הצבא, מהתקופה שעוד לא גילו את האור. המנגינות המוכרות עדיין נותרו בעיניהם קסומות, אך המילים כבר לא התאימו. דורון החליטה לחבר מילים חדשות ליצירות המוזיקליות שאהבה, ולפני 15 שנים יצאה למופע ראשון, יחד עם חברה טובה.

במשך השנים השתנה ההרכב, והצוות שמרכיב את המופע נדד בין שלושה מלוות שונות, אך דורון נשארה תמיד, ואפילו הוסיפה שירים מקוריים של חברותיה החוזרות בתשובה. השירים שמעלה דורון במופע העכשווי מדברים על הנשמה, על אומן של רבי נחמן, ושאר כיסופים לעולם הטהור שהיא שואפת אליו.

תחום האמנות איננו חדש לדורון. היא עוסקת גם בציור ובאיור באופן מקצועי, ומאז שהיא זוכרת את עצמה עסקה באמנות, אף שהדבר איננו תופס את רוב שעות היום שלה.

העיקר מבחינתה של דורון איננה להתבטא או להצליח, אלא ליצור במה של התעוררות. שהצופות במופע לא יחמיאו ליכולת הקולית שלה, אלא למה שיכולת זו מעוררת בהם. השילוב של מופע אחרי שיעור של בעלה נראה לה טבעי. היא שרה את מה שהוא מדבר והוא מדבר את מה שהיא שרה.

מנהל המרכז מבאר כי מבחינתו קיום במה שכזו חינוי כחלק מהחיים היהודיים, המשלבים פסיפס הכולל לצד לימוד גם מעיין נוסע של מוזיקה. "המטרה היא לגלות את הפן החיובי והנינוח בעולם היהדות", הוא אומר, "לחבר באמצעות המוזיקה כל אחד בדרך שלו".

מרכז 'שורשים' ברחוב שמאי 13 פתוח במשך ימות השבוע לקהל הרחב, הדתי והחילוני, שמעוניין להתחבר ליהדות דרך סדנאות, הרצאות ומפגשים מוזיקליים ייחודיים.