גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 210ראשיהפצה

מכתבים - מכתבים למערכת

21/09/06, 16:19
קוראי העיתון

מכתבים

אנחנו אשמים?! (בתגובה ל'המחדל האישי שלי', גיליון 209)/ שאול ציון,יבנה     

שוב אנו עדים למסכת ייסורי מצפון והלקאה עצמית שאין להם הצדקה כלל.

שוב אנו שומעים כמה אנו אשמים ועד כמה אנו אחראים למעשה הגירוש הנתעב - אילו כולנו היינו נוכחים בשטח, נאבקים בשוטרים ומתעמתים עם המגרשים במקום להסתפק בשרשרת האנושית ובהפגנה בכיכר, או אז היה האדון דן חלוץ מסיג את כוחותיו ומחזיר את חיילינו בשלום לבסיסיהם.

אולי גם אני אמור לעשות חשבון נפש נוקב עם עצמי, להכות על חטא ולהצטער על כך ש"הסתפקתי" בדרישה להשתחרר מצה"ל ובעריקה מיידית למחנה ה'משובחים' בגוש קטיף, במקום לדרוש מעצמי להתעמת בכוח עם מגרשיי?

צריך להבין זאת אחת ולתמיד: אריאל שרון גירש מפני שיצר הרע התגבר עליו, על יועציו ועל שרי ממשלתו, נקודה. אלו הם האנשים שעליהם מוטלת האחריות לכך! אלו הם האנשים העתידים ליתן על כך את הדין! אלו הם האנשים החייבים בחשבון נפש יסודי ומעמיקבחזרהתשובה שלמה. אל לנו לחפש בעבירותיהם של אנשים אחרים, גם אם הם מנהיגינו, איזשהו קשר ישיר אלינו שיחייב אותנו בעשיית תשובה על כך. אנו אכן נקראים בימים אלו לפשפש במעשינו ולתקן את הטעון תיקון, אך ברור לי שאיננו נדרשים לתקן את אשר עוללה חבורת מושחתים, ובוודאי לא עלינו מוטלת האחריות למפעליהם המטורפים.

ראייה מהעבר (בתגובה ל'רביבים', גיליון 209)/ אברהם שמחה, כפר סבא

בהמשך לדיון בנושא הציצית, כדאי לגשת לבית התפוצות בתל אביב. שם יש שחזור של בית הכנסת בדורה ארופוס מלפני כ-1600 שנה. על קיר בית הכנסת יש ציור של יהודי מאותה תקופה. לראשו כיפה לבנה, על גופו יש בגד לבן דמוי "עבייה" ומתחת לבגד מציצים 4 כנפות הציצית. מזה ניתן ללמוד שני דברים: האחד, הציצית הציצה אז מתחת לבגד; השני, בניגוד למקובל כיום בחלק מהציבור, יהודים לבשו אז לבן.

בבני ברק יש הרבה אחוה (בתגובה למכתב למערכת 'אחים ללא אחוה', גיליון 209)/ רחלי רדן, בני ברק

רגזתי לקרוא, כי רינה יוגל טוענת במכתבה שבמלחמה האחרונה, בעיר בני ברק כאילו כלום לא היה.

ברצוני להביא לתשומת ליבכם כי הרבה מאוד משפחות מהצפון על כל ילדיהן הגיעו להתארח בבני ברק. סידרו להם מקומות לינה בבתי ספר, גם בפנימיות, ודאגו לכל מחסורם: למזרנים, לרהיטים, לאוכל מוכן שהגיע יום יום; פתחו בפניהם את הבתים כדי שיוכלו להתקלח ולכבס.

בעצמי ראיתי שבימים האלה היתה בבני ברק צפיפות גדולה יותר מהרגיל בכבישים וברחובות.

ובכלל, אין עיר מלאה בחסד יותר מבני ברק וכל הנזקק לעזרה כספית, כלכלית וכל עזרה אחרת, לא שב בידיים ריקות. ואז מה אם לא רצים לפרסם זאת ברבים וגומלים חסדים בנדיבות ומהלב בצניעות ובשקט בלי רעמי תופים? 

ואיפה הייתם במאבקים שלנו? (בתגובה למכתב למערכת 'אחים ללא אחוה', גיליון 209)/מרים שפיצר, בני ברק

רינה יוגל כותבת על החרדים כי "אי אפשר לשכוח את עמידתם מהצד של אותם אלה שלהם קוראת הכותבת אחים". אין ספק שנימה לגלגנית משתמעת ממשפט זה. אבל אחות יקרה, עם כל הכבוד למאבק הראוי נגד ההתנתקות האכזרית, איפה היית את בכל שאר המאבקים נגד העוולות והגזירות?

איפה נשמע קולך במאבק נגד רמיסת השבת? היכן חסמתם כבישים על ניתוחי מתים וחיטוטי קברים? איפה הנוער האמיץ שימחא כנגד מצעד הגאווה בירושלים?

ועדה בהילוך איטי/ חיים יואבי רבינוביץ', תל אביב

רוב אזרחי העולם, יוצאים לפנסיה בגיל 65. כיוון שלכל אדם מצוי, יש בגיל זה ירידה בריכוז, בזיכרון ולפעמים גם בשיקול הדעת.
השופטים בישראל יוצאים לפנסיה בגיל 70, כיוון שהתהליך הביולוגי, אינו פוסח גם על אנשים רמי מעלה. נכון שישנם אנשים יוצאים מן הכלל. אבל, אסור להמר, כיוון שהירידה הביולוגית, היא לפעמים חדה ומהירה.

ממשלת ישראל בחרה ועדת חקירה לעניין תפקוד הממשלה וצה"ל במלחמת לבנון השנייה. ויהיה עליה לעכל את כל החומר כדי להגיע למסקנות.

האם אפשר להטיל משימה זו על השופט וינוגרד בן ה-80? האם פרופ' דרור בן ה-87 יוכל לעמוד במשימה? גם האלוף עינן ופרופ' גביזון כבר מזמן עברו את גיל העשרה.

האם אפשר לסמוך על ועדת גמלאים זאת שתעשה צדק? אם אפשר יהיה לסמוך על מסקנותיהם? מי ייתן אמון בתוצאות החקירה ?

חטיפה במסווה של מעצר/ יונתן בן אבי, קרני שומרון

בעקבות הידיעה שפורסמה לפני שבועיים על מעצרו של בני, להדגיש כמה פרטים ולהעמיד דברים על דיוקם .

1.אסף בן אבי ביקש, במהלך שיחתו עם קצינת הקישור להישפט ביחידתו או בכל מקום אחר, ובלבד שיאמרו לו היכן להתייצב.

2.מעצרו בוצע ע"י בלשים בלבוש אזרחי, מבלי שהציגו את עצמם כשוטרים, או הציגו צו מעצר. פשוט ראו אותו ברחוב, רדפו אחריו, אחזו בגרונו, וגררו אותו תוך קריעת בגדיו והכאתו בגבו ובפניו. לשמע צעקותיו יצאו שכנים להצילו מידי חוטפיו.

3. הבלשים- החוטפים - ניצלו בזכות תושיתם וקור רוחם של מתיישבי תקוע.

4.במבצע מעצרו השתתף כוח של כ-20 שוטרים במדים מכל הצבעים (יס"מ, ימ"ר, וכחולים) ב-7 כלי רכב שהמתינו בחלקם בשער הישוב.

5. המבצע נכשל! אסף התייצב מרצונו במשטרת הגוש כשהסתבר לו שמדובר בשוטרים.

הבהרה

התמונה שפורסמה במדור תרבות בשבוע שעבר אינה של הרבנית חוה דורון.