בשבע 212: נטול סלולרי

ביקור במוזיאון הנוסטלגיה יחזיר אתכם לימי הטלפון עם החוגה, הכביסה בפיילה, הגרמופון והסטנסילים.

שמואל אדלמן , י"ג בתשרי תשס"ז

אם מחשבה על מוזיאון קשורה אצלכם לענתיקות בנות מאות שנים, לחרסים עתיקים או לציורים מודרניים חסרי פשר, כדאי לכם לבוא לבקר במוזיאון מסוג אחר, 'מוזיאון נוסטלגיה' בבני ברק. אם גם אתם מוצאים את עצמכם מספרים לילדים איך פעם לא היה מחשב, אינטרנט ופלאפון,  ואיך הצעצועים של פעם לא היו מיוצרים בסין, ולשם שינוי היו מחזיקים מעמד, כדאי לכם לבוא ולהתרשם.

במוזיאון מוצגים מוצרי היום יום של הורינו וסבותינו במאה השנים האחרונות. מאחורי הרעיון הפשוט והמבריק הזה עומד ר' אשר פינגהורט, יהודי חרדי שבאופן עקבי ויסודי אסף מעל 1000 פריטים, שאותם סידר ומיין במוזיאון ממוזג המעוצב בטוב טעם.
פינגהורט קרא הרבה ספרים וכתבות וחקר בעצמו עד שסיים לאסוף את כל הפריטים. לאחדים מהמוצגים אופי מוזיאוני, כמו שטר של לירה ישראלית אחת, חפיסות סיגריות מפעם ועוד, אבל החלק המעניין יותר הוא כלי הבית והמכשירים שהיו פעם בכל בית, ונדחקו על-ידי הטכנולוגיה לבוידעם או לאשפה.

אפשר להסתובב במוזיאון עם הילדים ולהראות להם כיצד סבתא תפרה במכונת תפירה שפעלה בעזרת דוושות רגליות, או איך הניחו את הבגדים בפיילה ושפשפו את הכתמים שנדבקו לבגדים אחרי משחקי תופסת ומחבואים.

בפינה אחרת יש סוגים שונים של טלפונים, מהעידן שבו היו מחייגים בחוגה העגולה והמכובדת עד שהאצבע היתה נתקעת בתפס מתכת. האדם שהיה בצד השני של הטלפון היה שומע לא את הלהיט האחרון במצעד אלא צלצול של ממש. מי שבית הספר היסודי מזכיר לו ריח של כוהל ומורה שמנסה לשווא להקריא שאלון מבחן דהוי יוכל לפגוש במוזיאון את הסטנסילים שאותם שכפלה המזכירה בנאמנות.

למי שמעדיף להיזכר באמצעי הבידור והתרבות של פעם, ישנו גם פאר הטכנולוגיה: הגרמופון, שבו ניתן היה להאזין לתקליטים. באותה הזדמנות אפשר יהיה להסביר לדור הצעיר מה משמעות הביטוי 'להפוך תקליט'. אפשר גם לראות איך נראתה הצלמנייה של פעם, שעמדה בפינת הרחוב, לשם היו מתקבצים אלו שלא שיערו מה העידן הדיגיטלי יחולל בעולם והמתינו בסבלנות עד שהצלם יכוון את כל הכפתורים, יתכסה בווילון השחור וינציח אותם בשחור לבן על גבי צלולואיד.

תוכלו למצוא גם מכונות כתיבה, מכונות חישוב, רמקול מכאני, אמצעי תאורה מסוגים שונים ושעונים מעוררים שאפילו רעש התקתוק שלהם עשוי להעיר כל אדם מהיישוב. מה שהכי מתחשק לעשות אחרי ביקור במוזיאון נוסטלגיה הוא להוציא מהר את הסלולרי מהכיס ולהתקשר לספר לחברים על המוזיאון. ואם לא להתקשר, לפחות לשלוח SMS.

אם אתם מתכננים סרט תקופתי או תערוכה, תוכלו לשכור פריטים שונים. ניתן לתאם גם ביקורי קבוצות ומוסדות חינוך. המוזיאון פתוח לכלל הציבור, ויחד עם זאת מבקש בעל המוזיאון לכבד את המקום ולבוא בלבוש צנוע.

המוזיאון נמצא ברחוב ז'בוטינסקי 7 בבני ברק (מאחורי מכון מור). בחול המועד ובאסרו חג יהיה המוזיאון פתוח בשעות 09:30 20:00.

בשאר ימות השנה בתיאום טלפוני מראש: 03-96166204