בשבע 212: שמח בחצר

חצר בעלז הוציאה דיסק אוסף ראשון ומבטיח של ניגונים חסידיים אמיתיים, בעיבודים שלא מביישים את התקופה.

קובי סלע , י"ג בתשרי תשס"ז

תחילה נחזור כמה שנים אחורה, ברשותכם, ל'סולם הזמירות' – מצעד השירים החסידיים של 'קול ישראל'. תכנית מיתולוגית שנעה בין הערוצים (רשת א', ב' ושוב א') עם שעה לא ממש קבועה (קודם ב-15:00, ולימים עברה ל-20:00) ושאר ענייני כרוניקה שמפוררים את המוח, אבל גורמים לו להישאר דרוך בכל שבוע כדי לא לפספס את "העלייה הגדולה של השבוע" או למצער את "ההתרסקות של השבוע". התקף הנוסטלגיה הזה לא מגיע משום מקום. הבסיס להשתפכות הנוכחית הוא דיסק חדש מבית חצר בעלז.

בני גילי היו מרותקים למצעד היחיד באותם ימים, כשנחום עידו העלה והוריד שירים, והביא לתודעה אמנים שלא דמיינו מה הרדיו יכול לעשות למכירות ולהכרה שלהם. המאזינים של אז לא ישכחו את העיבודים החריגים (לטובה) של ניגוני בעלז. הם זכורים כמשהו קצבי, מודרני וקליט. ההעדפה הזאת הגיעה כנראה בהוראת האדמו"ר שליט"א, שהבין לנפש הצעירים וכיוון את המנגנים והמוסיקאים שטיפלו בהפקות הבעלזאיות להוציא מתחת ידם משהו שלא ייפול ברמת ההפקה ממה שמתנגן אצל 'אחינו שנשבו'.
תקופה מוסיקלית מדליקה.

חצר בעלז משופעת במוסיקאים משובחים, ועם כל אלבום שהופק תהיתי בקול: למה לא אוספים את כל המקצוענים מהחסידות ויוצאים במיזם מוסיקלי הורס? אז זהו, אני חושב שזה קרה הפעם, בדיסק 'השיבנו'. חבורה נאה, שכוללת את הרב ברייער כמלחין, ירמיהו דמן כסולן (מדהים, מדהים!) ועיבודים חסידיים יוצאים מן הכלל של דודי קאליש. תכל'ס, בימים אלה יוצא הדיסק הראשון בסדרת 'אוצר ניגוני בעלזא', ואם לנחש את מה שצפוי לפי הדיסק הראשון, הולכת להיות יופי של סדרה.

'השיבנו' מרכז את ניגוני החצר בנושא התעוררות לתשובה וניגוני הימים הנוראים. כל ניגון הולחן ונבחר ממאגר הלחנים העצום של בעלז. היצירות אינן תמיד קצרות, אבל אחרי שזה מתחיל להתנגן, הזמן שחולף לא ממש מורגש. קשה לדרג יצירות חסידיות שאינן בידוריות, ולא ממש הוקלטו לצרכי הנאה, אלא כדי לשמר תרבות ולחנך את הדור הבא למוסיקה חסידית ויהודית אמיתית. ובכל זאת, כדאי לשים לב ואוזן ל'יהי השם' (הרצועה השישית), ולמחרוזת 'השיבנו' (הרצועה התשיעית).

לסיכום, גם מבלי להשתייך לקהילת בעלז, ההנאה מ"השיבנו" מופלגת ומובטחת. כמעט תשעה שלבים בסולם יעקב.

פינת משבית השמחה:

תארו לעצכם סיטואציה הזויה שבה אתם שדרני רדיו, בשידור חי. מתחשק לכם לפנק את מאזינכם בשיר 'עבדו' של בעלז החדש, אתם מקישים את מספר הרצועה כפי שהוא מופיע על העטיפה (12), ומן המכשיר בוקעים צלילי השיר 'השיבנו'. אחרי הביזיון המידי בשידור חי, אתם מתעשתים ומגלים שאין קשר בין מה שכתוב על העטיפה לבין מה שמוקלט על הדיסק.

יש רק עשרה קטעים בדיסק הנוכחי. מישהו פישל בטקסט, אבל העטיפות לא הוחלפו.

חבל וחג שמח.

-------------------------------
הערות, הארות, קישוטים ייחודיים לסוכה, ומתכונים לחול המועד ניתן לשגר אל kobi@a7.org