בשבע 214: אופי חזק

השירים והסיפורים בדיסק 'אופי של זה"ב' נעימים לאוזן, ומדריכים את הילדים כיצד לחזור הביתה בבטחה.

קובי סלע , ד' בחשון תשס"ז

במסגרת המדור החושפני, נחשוף השבוע פרט מביך נוסף מעברו של כותב המדור. מתברר שהנ"ל מחזיק עדיין בתעודת ע"ז. תעודת העז (עיתונאי זעיר) הונפקה כשהיה בן שמונה או עשר מטעם ערוץ תכניות הילדים בקול ישראל של רשות השידור. ימיו כעיתונאי לוחם לא האריכו ימים; כבר אז קיפחו באגרסיביות את קול הימין הזועם. אולם את הדיווח ששודר בשידור חי מתוך תהלוכת ילדים בל"ג בעומר לא ישכחו זקני בת ים, שממתינים עד היום לפרס פוליצר על ההישג. הם יכולים להמשיך לחכות.

הייתי נזכר בדברים רק בעוד כמה שנים, במסגרת חגיגות היובל, אלמלא נחת דיסק מעניין בתיבת הדואר של המדור, הוכנס למכשיר במכונית וגרם לטרמפיסטים לחשוב שרשת א' חזרה לשדר תכניות לילדים. אמת, כבר עברו אי אילו שנים מאז האזנתי לתסכית רדיו, או לתסכית בכלל, והריגוש נתן בי את אותותיו. בשלב מסוים עברתי לנהוג כפי שהדיסק דרש: שילבתי להילוך נמוך יותר, החזקתי את 2 הידיים על ההגה, וידאתי שחגורת הבטיחות מהודקת ופיזמתי לי בניחותא את השירים...

ברוכים הבאים לתקליטור 'אופי של זה"ב', תסכית שבו מגוללים עלילותיו של אופי האופניים, רמזור, חוקי תנועה ושלל תמרורים משעשעים. הדיסק משלב שירי זהירות בדרכים לצד סיפור המלווה במוסיקה ואפקטים מתאימים. תסכיתים יש והיו המון, אולם הפעם מדובר בתסכית שהופק באופן מקצועי. ילד אחד, שלמה מולר, מזמר כסולן את השירים (קולו מדמה זמרת), כותבי השירים הם שמואל יונה, מ' אוסטדיטשר והשחקן חנן לדרמן. את הקולות משחקים יהודה שוקרון המגה-מוכשר, חנן לדרמן ואביתר לזר.
הסיפור העלילתי המקורי, נע (משחק מילים, כן?) בין הכוונת ילדינו כיצד לשמור על זהירות בדרכים, העמקת ערך החברות וערכים נוספים. שני חבריו הבוגרים של אופי מסיתים אותו לדבר עברת תנועה. אופי, אופן עם אופי, לא נגרר (עוד משחק מילים?) בדרך-כלל אחרי חבריו, ואדרבה מקפיד לשמור על חוקי התנועה. גם במהלך הסיפור עצמו משולבים שירים מקוריים, ובני המשפחה שהקשיבו לדיסק יצאו מרוצים – אם כי כדאי להודות, לא ראיתי שיפור דרמטי באופן חציית הכביש שלהם. אפשר להניח שברגע שיימצא תקציב מתאים תוכן גרסת אנימציה או סרט מצויר (פס הקול כבר מוכן).

הרצועה השנייה מאכלסת סיפור בן 30 דקות, כל שאר הרצועות מאוישות בשירים. קולו של ילד הפלא נעים, המוסיקה עשויה בחסכנות, אבל רק מי שרגיל לתזמורת סימפונית של 70 כלים אקוסטיים ירגיש בחסרונם. לא התעלפתי גם מתחכום התמלילים. יכול להיות שהפשטות היא הסיבה לכך שילדי הצעירים התחברו ביתר קלות. נדיר למצוא הפקה ישראלית שנכתבה ומבוצעת על-ידי אנשים שומרי תורה ומצוות, אבל נשמעת יופי גם לאוזניים חילוניות. ובעברית: העלילה אינה דורשת אזכורים של פסוקים והלכותו האזנה לדיסק הזה לא תחזיר בתשובה את המאזינים. אולי תחזיר אותם בחיים הביתה.

תסכית נוסף מבית 'חבורת המצוות' ממתין לתורו, יהי רצון שנגיע אליו בהקדם.

לסיכום, שבעה שלבים בסולם יעקב.

פינת משבית השמחה:

השירים שירים, והסיפור סיפור עם שירים. למה לא להפריד את השירים מהסיפור ולהיפך? עד שנדלקים על שיר בסיפור, צריך לחפש אותו מחוץ לרצועה השנייה.

חבל.

להשיג ב'נעם' הפקות

הערות וכו' וכו', אפשר לשגר אל: kobi@a7.org