בשבע 219: שאלת השבוע

אנשים שהמערכת בחרה , ט' בכסלו תשס"ז

שאלת השבוע: "הפסקת האש בדרום – צעד נכון או כניעה לטרור?".

אש של התלהבות תורנית/ הרב דוד פנדל, ראש ישיבת ההסדר בשדרות

חייל קרבי מהישיבה, חזר מהשטח ובישר שביום רביעי היתה תכנית לפעולה גדולה לנקות את השטח בעזה , התוכנית בוטלה- הכריזו הפסקת אש!

שר בכיר ביקר בשדרות, והסביר לנו עד כמה נחוץ לחמאס ברצועת עזה שצה"ל יפסיק את פעולות הלחימה, משום שהם לפני קריסה ואובדן גדול מיכולת הפגיעה, והסביר כמה מסוכן הפסקת אש שתיתן להם אפשרות להתחמם מחדש ולהיות מוכנים לסיבוב נוסף חלילה. והכריזו הפסקת אש!

הוא העריך שתהיה הפסקת אש, אבל הציע שננצל את הזמן למגן את עצמנו... איזה אבסורד! הם מנצלים את הזמן להכין את עצמם לסיבוב נוסף להתקפה, ואנחנו אמורים להכין את עצמנו- במיגון!!!

חז"ל כבר אמרו, תחילת נפילה- ניסה, כשברחנו מגוש קטיף ברור ששידרנו חולשה עצומה, כשהסכמנו להפסקת אש בעצם אמרנו שאנחנו לא יכולים - לא רוצים - לנצח.

היתום הטרי בן 12, שאביו נהרג מנפילה ישירה במפעל "עוף קור", הטיב לבטא את תחושותינו כשבכה וצעק "למה לא מבינים? זרקו אותם מגוש קטיף ועכשיו אם שדרות תיפול, המדינה חלילה וכו'...

אני לא בטוח כמה כל שדרות חזקה, אבל אני יכול להגיד לכם שאנשי התורה והרוח כאן חזקים ונחושים שהמקום הזה יהיה מקום שוקק חיים ושוקק תורה. אנו דואגים שהמיגון אצלנו זה לא באמצעות מיגון מתכתי מכוער, אלא ע"י בנייה חדשה, יפה, מוגנת ובטוחה. על מנת שדווקא מהמשבר הזה תצא ישיבה מפוארת, חזקה ויפה.

אנו אומרים לבחורים שלנו לנצל את הפסקת האש להתחמם מחדש בגדלות בתורה, בתפילה ובעשייה ציבורית.

הם מכריזים הפסקת אש ואנו דורשים אש של התלהבות גם צבאית, גם תורנית וגם חברתית. 

לסיכום: לא צריך להיות מצביא או טקטיקן גדול, להבין כמה אווילי מהלך זה של הפסקת אש, וכמה הוא המשך ישיר של מדיניות של התנתקויות והתכנסויות למיניהם.

אנו מתפללים שהקב"ה יאיר את עיניהם ולבם של השרים לרצות באמת לנצח.

מי שאומר אין פתרון לקסאמים, טועה פעמיים- הוא טועה בהערכת המציאות וגם לא מדגיש שאנו חזקים מאוד וה' איתנו ורק צריך לרצות לנצח, ובעז"ה נצליח!

טילים על אשדוד ובאר-שבע/ ד"ר עוזי לנדאו, ח"כ לשעבר, קבוצת נאמני הליכוד

מדינת ישראל מחלקה על מדרון חלקלק של אותה מדיניות שמאל שתחילתה באוסלו, המשכה בנסיגה החפוזה מלבנון, בעסקת טננבאום, ב"מפת הדרכים", ב"התנתקות" ועוד. כך אלה משקפים תפישה לפיה כדי להתמודד עם טרור צריך לבצע נסיגות חד-צדדיות, להתפייס ולהיכנע. כאילו אם נזרוק לזאב עוד כבש, נהפוך אותו לצמחוני.

לפנינו עוד ניסוי בבני אדם, שנעשה למרות שהניסוי שהחל באוסלו גבה כבר כ-1800 נרצחים ולמרות שבמלחמה האחרונה היו כ-160 הרוגים ונרצחים. מדיניות הממשלה הפכה את תושבי הצפון לפליטים, ואחר-כך את תושבי שדרות. יורים בנו, ותגובת הממשלה היא כניעה נוספת. 

למדיניות הוויתורים יש, בנוסף למחיר כלכלי כבד, פן נוסף: זו מדיניות שעודדה את חטיפות החיילים, עודדה את הטרור והעלתה את החמאס לשלטון. אבל החלק החמור ביותר הוא, כאמור, הניסוי בבני אדם. המדיניות הזו מסייעת לרצועת עזה להפוך ללבנון. הפסקת האש תאפשר לאנשי הג'יהאד האסלאמי והחמאס להתחמש. שדרות, שאי עינייך וראי: קטיושות יבואו לך. הטילים ארוכי הטווח שיועברו דרך המנהרות שהם חופרים יסכנו את תושבי שדרות, אשדוד וצפונה; וגם את תושבי נתיבות, אופקים, באר-שבע ודרומה.

מהניסיון שלנו בלבנון למדנו שאת פסק הזמן אויבינו מנצלים להתחמשות לקראת המלחמה בנו. אבל השמאל אינו לומד מהכישלונות. וגם לא המומרים החדשים שהצטרפו לשמאל, ובראשם אולמרט ולבני.

הנסיגה איננה גיאוגרפית, אלא נפשית. אוזלת היד, מדיניות הנסיגה מהציונות, מתרחשת בצל שחיתות בשלטון, כשהח"כים והשרים שואלים את עצמם "מה המדינה יכולה לעשות בשבילי". הכל אישי וציני. בתקופת בן-גוריון ובתקופת בגין, קברניטי המדינה לא היו מוכנים לראות כיצד יורים על שדרות יום אחרי יום, כאילו היו אלה דיווחים על מזג האוויר. כיום, לאיש בממשלה לא אכפת מספיק כדי לפתור את הבעיה. מי שאומר שאי אפשר להילחם בטילי הקסאם אינו ראוי לתפקידו. היכולת להפיק לקחים מניסיוננו המר וטיפול נכון במחוללי הטרור חיוניים לביטחוננו.

לעקוב אחר מימוש ההסכם, ולהגיב/ ח"כ עמירה דותן, סיעת קדימה, תא"ל (מיל') וחברה בוועדת חוץ וביטחון

אני מברכת על כל צעד המוביל להפסקת מצב של לחימה ותומכת בכל הידברות שתוצאתה היא הפסקת אש והפסקת ירי הקסאמים על שדרות ודרום הארץ.

עם זאת, יש לבחון יום יום ושעה שעה מה הם פני הדברים ואם הסכם הפסקת האש מכובד באופן המצדיק את קיומו. יש לעקוב בדריכות אחר מימוש הפסקת האש, ולעשות את הנדרש כדי שתושבי הדרום יוכלו לקיים שגרת חיים נורמאלית, כמו גם התושבים הפלשתינים תמימי הדרך שאינם שותפים לפעולות טרור. אם הפסקת האש תופר על-ידי הארגונים הפלשתינים, אנו נידרש להערכת מצב מחודשת. בהתאם לתנאים שייווצרו בשטח, יופעל שיקול הדעת של המדיניות הישראלית.

המציאות בשדרות ובעוטף עזה מורכבת מאוד, ומכילה בקרבה דעות לכאן ולכאן, מבחינת המדיניות שיש לנקוט בשעה קשה זו. מצוקת התושבים בשדרות ברורה ומובנת לכולנו, כמו גם זעקתם של התושבים והחרדות של בני הנוער אשר חוששים לעתים ללכת לבית-הספר.

צה"ל עושה כיום ויעשה בעתיד הכל על-מנת להילחם בירי הקסאמים על שדרות ועוטף עזה, אך בצד זה יש לשים דגש על מיצוי כל אפיק שיניב הפסקה של מצב לחימה.

כקצינה בכירה במילואים, אני סומכת את ידי הצבא במלחמתו בקִני הטרור. בד בבד עלינו לחתור להידברות. אם הפסקת האש תופר פעם אחר פעם, הדרג המדיני יצטרך לשקול גם שינוי של עוצמת התגובה הצבאית של צה"ל, שכן אנו מחויבים  לשלום אזרחינו.

המציאות בה אנו חיים היא מורכבת. הפתרון אינו 'זבנג וגמרנו', אלא הוא מכיל כמה פרמטרים –  צבאיים, אזרחיים, מדיניים וביטחוניים – שיש לקחת אותם בחשבון כשניגשים לבחון את העניין. גם בצד הפלשתיני יש קולות שונים המדברים על דעות שונות ביחס לסכסוך הישראלי-פלשתיני. עלינו לדעת לבחון זאת מתוך כוונה למנף את האינטרס הישראלי העתידי ליצירת שקט ורגיעה.

נתפסנו במלכודת דבש/ תא"ל (מיל') צביקה פוגל, לשעבר ראש מטה פיקוד הדרום

ארגוני הטרור הפלשתיניים נקלעו למצוקה, ובנקודת הזמן הזו, בה הציעו את הפסקת האש, היינו צריכים למנף את זה להבאת שקט. אם לא לארבעים שנים, אז על ארבע היינו מתפשרים... מכרנו, עבור נזיד עדשים פוליטי, את השקט של ילדי עוטף עזה. הרי לא מסתמן כאן תהליך, לא מתקבע דבר מה סופי. המתקפות הללו יתחדשו, והנזק לתושבי עוטף עזה יהיה גדול.

ביום ראשון פורסמה בעיתון פלשתיני – מעל הכותרת הראשית – משבצת מטעם תושבי בית-חנון שביקשו מהחמאס ומהג'יהאד האסלאמי להפסיק את הירי משטחה המוניציפאלי של בית-חנון. התושבים הרגישו שהתגובה הישראלית לא מאפשרת להם לחיות חיים נורמאליים. הלחץ הזה הביא את ארגוני הטרור ליזום הפסקת אש. אלא שלכולנו ברור שהם משתמשים בזה כדי לבדוק את מצבם הפוליטי וכדי להתחמש. לא מאהבת מרדכי הם הציעו הפסקת אש. ואנחנו נתפסנו במלכודת הדבש.

אצלנו האווירה היא שהרשויות המקומיות ופילנתרופים תומכים בתושבי שדרות, אשקלון ושאר היישובים שבעוטף עזה. כיהודים, עם תאב שלום, אנחנו פוצחים בריקודים ברגע שאומרים לנו שלום. יש הפסקת אש, אז אנחנו מפסיקים לבנות את התמיכה באוכלוסייה שלנו. לעומת זאת, בצד השני מכינים את המלחמה הבאה. כשהיא תפרוץ, בצד שלנו יסבלו יותר.

מיהרנו לקבל את ההצעה להפסקת אש בלי לבחון כפי שצריך אם ההצעה הזאת טובה לנו או לא. מיהרנו כי לא בנינו לעצמנו אורך נשימה, ואנחנו נשלם על זה מחיר יקר.

הלוואי שאני טועה. אם יהיה שלום והכל יהיה בסדר, תזמינו אותי לאכול את נייר העיתון הזה. אני כל כך מקווה שאני טועה.