בשבע 221: אנגלית שפה מוסיקלית

הסרט FRIENDS FOREVER מצליח היכן שהשיעורים בבית הספר כושלים בדרך כלל: ללמד אנגלית בלי לשעמם.

שמואל אדלמן , כ"ג בכסלו תשס"ז

חני בסטומסקי ורבקי קרישבסקי הן שתי מורות לאנגלית, שנוכחו לדעת שהדרך הטובה ביותר להנחיל לילדים כישורי שפה זרה היא הדרך החוויתית. הרעיון התגלגל לערכה של סיפורים ושירים אותה העבירו השתיים בכמה כיתות של גילאי יסוד, ובעקבות התגובות הנלהבות הן מוציאות בימים אלו סרט. תחת הכותרת ENGLISHOW שבתרגום מילולי משמעו 'מופע אנגלית', יצא הסרט הראשון בסדרה הנקרא FRIENDS FOREVER. העלילה נרקמת סביב שתי ילדות בנות עשר וחצי, בעלות כישרון משחק ראוי לשבח, שהן החברות הכי טובות, עד לרגע שבו האחת שוברת בובה יקרת ערך בבית חברתה. השתיים הופכות להיות ברוגז ומגלות כמה כל אחת חסרה לחברתה. העלילה מחולקת על פי ימות השבוע, כאשר בכל יום ישנה התפתחות נוספת המלווה בשירים קליטים בעלי מבנה תחבירי פשוט וקל לזכירה. בחלק מהשירים מופיעות קבוצת ילדות רקדניות וניכר שגם כאן הושקעה הרבה מחשבה בעיצוב התלבושות והכוריאוגרפיה. הסרט מלווה לכל אורכו בכתוביות באנגלית.

בניגוד למה שזכור לנו משיעורי אנגלית בכיתה, הסרט מצליח לרכז את עיני הילדים למסך ואחרי צפייה של פעם-פעמיים. הילדים ממשיכים לשיר את השירים גם באמבטיה. יוצרות הדיסק אומרות שעל פי ניסיונן  דרך לימוד כזו לא רק מעשירה את אוצר המילים, אלא גם מנחילה לילדים את היכולת לשבץ את המילה במקומה הנכון במשפט. לדיסק מצורף שירון הכולל את כל השירים מתורגמים לעברית מילה במילה.

בניגוד מבורך לתוכניות מקבילות בטלוויזיה, שתי הבנות, העונות בסרט לשם חני ושני, הן בנות דתיות-חרדיות, מה שחוסך את ההתלבטויות החינוכיות של הורים המעוניינים לחשוף את ילדיהם לתוכניות לימוד אך נרתעים מההווי הלא צנוע, בלשון המעטה, של תוכניות שירים דומות שקיימות בשוק. היוצרות השכילו לא לכפות את העולם הדתי על הסרט והקונפליקטים בין הדמויות הם אוניברסליים ומאפשרים לילדים להתחבר אליהן די בקלות.

חני ורבקי, יוצרות הסרט, הציגו את הסרט בפני כמה קבוצות וקיבלו פידבקים מרשימים. מטבע הדברים, העולם של חני ושני הוא עולם של בנות, שבו משחקים בבובות אוספים מפיות נייר וקופצים בחבל, אך אם לשפוט על פי קבוצת המיקוד הפרטית שלי  שכללה את בני הבכור, גם בנים מוצאים עניין בעלילה.

הצילומים נעשו ע"י אמציה האיתן, ולמען הגילוי הנאות אציין שבמשך כמה שנים עבדתי כעורך באולפני אתרוג שבבעלותו. באופן בלתי אובייקטיבי אוכל לומר שלא הופתעתי מעבודת הצילום המדויקת והרהוטה שמאפיינת את הפדנטיות המקצועית של אמציה.
 כל השירים והריקודים הוקלטו מחדש לאחר הצילומים כך שמתקבל פס קול נקי ומהוקצע. מאידך, תופעת הלוואי של הקלטת סאונד חוזרת היא פערים קלים של סינכרוניזציה במהלך השירים שחדי עין ישימו אליה לב.

יוצרות הדיסק לא מסתירות גם את הפן החינוכי של הדיסק. העלילה מסתיימת בכי טוב. הבנות מבקשות סליחה אחת מרעותה והדיסק מסתיים בריקוד של שלל בנות לצלילי שיר הבנוי על הפסוק 'בקש שלום ורדפהו' המתורגם לאנגלית.

אורך הדיסק כ-42 דקות והוא מופץ בתקליטורי מחשב ובDVD ע"י גרינטק.