בשבע 221: מכתבים

קוראי העיתון , כ"ג בכסלו תשס"ז

כל מגזר לגופו (בתגובה לשאלת השבוע, גיליון 220)/ ציפי לידר, ירושלים
 
לגבי תופעת הגירושין בציבור הדתי, יש להבחין בין הציבור הדתי-לאומי, החרדי-ספרדי וכן קהילת החוזרים בתשובה – במגזרים אלה הגירושין מתקבלים בהבנה ואינם מהווים סטיגמה שלילית – לבין החרדים האשכנזים.

תפישת הגירושין במגזר החרדי האשכנזי, הליטאי והחסידי כאחד, לא השתנתה בהרבה משנים עברו. הגירושין עדיין מהווים כתם על המשפחה ומפריעים לשידוך של שאר בניה ובנותיה. משום כך, נעשים מאמצים מוגברים לשלום בית.

יש לזכור כי מגזר זה מושפע פחות מהחברה החילונית וקיימת בו תפישת תפקידים מסורתית בין בני הזוג. גם השפעת האינטרנט בקהילה מצומצמת.

בכל מקרה, ראוי לאמץ את הצעתו של העיתונאי חגי סרי לחנך גם את הנערים, בדומה לבנות, לקראת חיי משפחה, במסגרת מוסדות החינוך.

מתגבש מניין/ משה רונצקי, ירושלים  

לאחר קריאת כותרת הידיעה בנושא קבלת דתיים ביחידות מובחרות, הסתקרנתי לראות באיזה יחידה 'הודה' קצין בכיר, ש"מאז הגירוש יש הוראה לקבל פחות דתיים". קראתי את הכתבה והופתעתי שדובר ביחידתי!

אני מכיר נתונים שונים: במחזור הגיוס האחרון יש מס' שיא של דתיים ביחידה. קצת מספרים של קצינים דתיים ביחידה:  6 בוגרי עלי, 3 בוגרי עצמונה, 2 תלמידי ישיבת 'עטרת כהנים', קצין תלמיד הישיבה הגבוהה באיתמר, קצין מישיבת אילת ועוד. אלו מקצת מהמספרים, בלי לספור לוחמים ואנשי קבע.

מלבד המציאות בשטח שמוכיחה את ההיפך, אני כאיש מילואים שמדריך בגיבושים לא מכיר הוראות כאלה!

המלצתי היא שנפסיק לספור כיפות, ולמי שבכל זאת סופר - אלו הנתונים שאני מכיר. 

המדינה 'שלהם'/ דב נהוראי, כפר-סבא

אנו, הציבור הנאמן לה' ולתורתו, צריכים להפסיק להתחנן על נפשנו כדי ש'בעלי המדינה' יואילו בטובם לתת לנו את הזכות לשותפות ב'מדינתם'. אנחנו צריכים ללמוד להפסיק לשחק בכלים שלהם.

אנו אמונים על מצוות השמירה על ארץ ישראל ועם-ישראל, אבל לא כתוב בתורה שחייבים לעשות זאת דווקא דרך צה"ל.
לא רוצים אותנו? לא צריך! יש לנו מספיק דרכים לקיים מצוות אלו, ושאר תרומות למען עם ישראל. וכל מי ששחררוהו,  ישקיע את השנים שהתפנו לו בחיזוקים ושמירת המאחזים והגבעות, או בהפצת אור האמונה, שהיא בעצם המערכה האמיתית והקריטית שלנו כיום.

רק שנבין זאת סוף סוף, נפתח את עצמיותנו ועצמאותנו הרעיוניות והמעשיות, ורק על ידי כך נוכל באמת להעלות את העם והמדינה על דרך המלך, תרתי משמע.

רק לנו אין כבוד/ שרה לוי, באר שבע

תמונות השוטרים שהתעללו בבני סלע לאחר תפיסתו זעזעו את המדינה והשר לביטחון פנים הבטיח למצות את הדין עם האשמים. כל הכבוד.

אבל מעניין שתמונות מזעזעות בהרבה של שוטרים מכים באלות ורומסים בסוסיהם את בני הנוער בעמונה, עברו בשקט אצל קובעי הבון-טון בתקשורת הישראלית.

כנראה שלשיטתם, לבני סלע יש יותר זכויות מאשר לנערים והנערות הכתומים.

שהח"כים ישבתו/ יחיאל זהבי, רחובות

האזרחים במדינת ישראל מתחלקים לשתי קבוצות: מנצלים ומנוצלים.

בכל פעם שישנן בעיות ביטחוניות או פנימיות וצריך לממן אותן, מיד מקצצים בתשלומי האוכלוסייה החלשה, או מעכבים את משכורותיהם של העובדים קשי היום, כך שהשכבות החלשות תמיד סובלות.

מדוע לא מעכבים או מקצצים במשכורותיהם והטבותיהם של השרים, חברי הכנסת והבכירים לכמה חודשים - שם נמצא הכסף הגדול, ושהם יעשו שביתות.

האם המדינה הזו היא לא של כל אזרחיה, אלא רק של המנהיגים והבכירים שמנצלים אותה?

יהודים בשירות הצורר/ יצחק פורת, גבעתיים

יש להפסיק בכל דרך את המחזות המבישים בהם נראים יהודים המגדירים עצמם "חרדים" מניו-יורק ואוסטריה מתחבקים בחום עם אותו אחמדינג'אד האנטישמי.

מדוע נותנים להם במה שיוכלו להסביר באנגלית שוטפת את השקפותיהם ההזויות, הרי בכל מדינה נורמלית היו אנשים אלו זוכים ל'תגובה הולמת'.

צימוקים לשבת/ משה טאו, רחובות
 
 מחקר:השמנת ילדים, תורשה מהאם.
עוון עבות על בנים .
 זכייה בפרס ראשון בלוטו.
בעזרת השש.