בשבע 224: מבחן קלגסבלד

פרקליטיו של עו"ד דורי קלגסבלד מערערים על 'חומרת' העונש – 15 חודשי מאסר. אבל במקרה דומה קיבל נהג הרבה פחות מפורסם עונש חמור בהרבה.

יאיר שפירא , י"ד בטבת תשס"ז

בשבוע שעבר החל בית המשפט המחוזי בתל אביב לדון בערעורו של עורך הדין דורי קגלסבלד על העונש בן 15 חודשי המאסר בפועל, שהטיל עליו שופט בית המשפט לתעבורה, יצחק גרטי. פרקליטיו של עורך הדין המפורסם, שהרג אישה צעירה עם בנה הפעוט כאשר התנגש ברכבם בג'יפ בו נהג, שוטחים בפני השופטים עשרות גזרי דין קלים יותר שנגזרו על נהגים מהשורה במקרים דומים. קגלסבלד ופרקליטיו טוענים כי שופט התחבורה השית עליו עונש חמור במיוחד, בגלל מסע שיסוי ציבורי שדרש להתנקם מהדורס המפורסם והעשיר. משפחת הקורבנות דרשה להעמיד את עורך הדין לדין באשמת הריגה; בפרקליטות הכריעו להאשים אותו בגרימת מוות ברשלנות.

לקלגסבלד 21 הרשעות תעבורתיות קודמות. לחיים בן הרוש היה זה משפטו הראשון. הוא רק בן עשרים ושלוש, אינו מפורסם ובוודאי לא עשיר. לפני שלוש שנים וחצי הוא דהר לכיוון ביתו בעיר אלעד, כדי להספיק ולסיים את ענייניו בטרם תיכנס השבת. הוא עקף מכונית בקו הפרדה רצוף והתנגש חזיתית ברכבה של משפחת אליהו שיצאה מהעיר. אם המשפחה והתינוקת הקטנה נהרגו, האב ושלושת הילדים הנותרים מתמודדים עד היום עם הפציעות הקשות ועם האבל הכבד.

נגד בן הרוש הוגש כתב אישום לבית המשפט לתעבורה בתל אביב באשמת גרימת מוות ברשלנות. אך משפחת אליהו לחצה וכתב האישום תוקן לעבירת הריגה, והתיק הועבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

בן הרוש, נשוי ואב לילד כבן שנה, סובל ממחלת הסוכרת, גר בדירה שכורה. אימו עקרת בית, אביו נכה המרותק לכיסא גלגלים. התאונה דרדרה את הצעיר בעל ההשכלה הבסיסית למשבר נפשי עמוק. שלא במפתיע, סיפור התאונה ותוצאותיה זכו ללא יותר מסיקור צנוע, שנעלם בתוך יום משולי החדשות. השבוע נגזרו עליו שש שנות מאסר, ארבע וחצי מתוכן לריצוי בפועל.

המפגין המסוכן מנתניה

ביום שני הקרוב יתקיים בבית המשפט העליון דיון בערעור שהגיש איב כהן על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב. כהן, בשנות החמישים לחייו, עלה מצרפת והקים עסק של יצוא תכשיטים לארצות הברית. לפני שנה וחצי הוא עמד ומחה במחלף נתניה כנגד תוכנית ההתנתקות. הוא ואישה נוספת הבעירו צמיגים בסמוך לכביש ונעצרו. בתזכיר טענה המשטרה שהצמיגים הבוערים גלשו אל תוך הכביש עצמו. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב עצר את כהן במשך חודשים במעצר בית, והתעקש לא לאשר חלופות מעצר בעיר מגוריו, נתניה.  המעצר הממושך, יחד עם המשבר הכללי בענף התכשיטנות בישראל, מוטטו את עסקיו של כהן. 

כתב אישום עם הסעיף הדרקוני של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, שנשלף ביוזמת משרד המשפטים כדי לנסות ולבלום את המחאה הכתומה בכבישים, הוגש נגד כהן, והתיק הונח בפני של השופט ג'ורג' קרא. בשל טבען המפוקפק של הראיות בתיק, ועברו הנקי של כהן,  הגיעה הפרקליטות לעסקת טיעון עם עורך דינו של כהן, לפיה יגזרו עליו ארבע חודשי מאסר בעבודות שירות. אך דעתו של השופט קרא לא נחה.

"עניין לנו בעבריינות אידיאולוגית, שמתבצעת בדרך כלל על ידי 'אנשים נורמטיביים', נעדרי עבר פלילי, אנשים מן היישוב, המאמינים בצדקת דרכם, כאשר אמונתם זו מביאה אותם לעבור על החוק במודע ובמזיד, ומתוך כוונה להשיג את מטרתם שבדרך כלל הינה "רעיונית' ולא חומרית", כתב השופט שגם הפליג בחומרתו של הסעיף של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה.

לחיזוק שיטתו הביא השופט מספר תקדימים של פסקי דין שניתנו בבית המשפט העליון, האחד בערעורו של ערבי שיידה אבנים על רכבים צה"ליים סמוך לירושלים; והשני בערעור של אחר שסיכן חיי אדם בנתיב תחבורה.

סיפור המעשה עוסק בערבי תושב הנגב שהתקרב לצומת חטיבת הנגב במהירות, תוך שהוא נוסע במסלול הנגדי, חוצה את הצומת בניגוד לרמזור אדום ופוגע בניידת משטרה שהייתה במקום. לאחר שפגע בניידת, המשיך האיש בנסיעתו בנתיב הנסיעה הנגדי, כשהוא גורם לנהגי כלי הרכב האחרים בכביש לסטות הצידה על מנת שלא להיפגע מהרכב. השוטרים פתחו במרדף והורו לו לעצור את הרכב, תוך שהם משתמשים במערכת הכריזה שבניידת. האיש לא שעה לקריאתם והמשיך בנסיעתו בנתיב הנגדי.

בשלב מסוים חזר לנסיעה בנתיב הימני, ולאחר מכן חצה צומת נוסף בניגוד לאור אדום. כשהתקרב ליציאה מהעיר באר-שבע, עקף הערבי רכב אחר, וגרם לו לסטות בצורה חדה ימינה. כתוצאה מאותה עקיפה עלה האיש על אי-תנועה שגרם לתקר באחד מגלגליו. הוא המשיך בנסיעתו מרחק קצר עד שנעצר על-ידי השוטרים שבניידת. בית המשפט העליון סירב להקל בעונשו של האיש, לכן סירב גם קרא להקל בעונשו של כהן וגזר עליו שישה חודשי מאסר בפועל.

עדיף להיות שודד?

כבר למעלה משנה עברו מאז גזר שופט בית המשפט המחוזי בתל אביו, זכריה כספי, שנתיים מאסר בפועל על אברהם לבקוביץ, צעיר דתי חסר עבר פלילי, ובעל תסקיר חיובי ביותר, על שתכנן לחסום את נתיבי איילון ע"י הצתת גרוטאות בימי המאבק בהתנתקות.  כבר למעלה משנה שאני מנסה לבדוק על איזו עבירה מוכן השופט הרחום לגזור עונש המשתווה לזה של לבקוביץ על צעיר ישראלי אחר. ובכן, השבוע גזר השופט את דינם של שלושה  צעירים שהחליטו לפני למעלה מחצי שנה לבצע שוד. סמוך לשעה אחת בלילה הם הגיעו ברכב לנמל תל אביב, אחד מהם ירד מהרכב וחטף את תיקה של אישה ששהתה במקום תוך שהיא נופלת ונחבלת. השלושה נמלטו מהמקום ומאוחר יותר חילקו ביניהם את השלל. על הנאשם הראשון, בחור נורמטיבי שאוהב ספורט, גזר כספי שישה חודשי מאסר. על השני, שעוסק במוסיקה, נגזרו 12 חודשי מאסר.  השלישי, שביצע את השוד בפועל וגם עבר פלילי באמתחתו, הצליח להוציא מהשופט כספי עונש המתקרב לזה של לבקוביץ, שמונה עשרה חודשי מאסר.