חדשות ערוץ 7

פופולארי: תג בכותרות
גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 224ראשיהפצה

שוק קח תן - תרבות ופנאי (אתר)

זוכרים את מנהג החלפות האוספים בילדות? כיום יש לו גרסה אינטרנטית, יעילה וחסכונית: אתרי החלפת מידע, סרטוני וידאו וחפצים מציעים לנו לתת ולקבל, ללא תשלום.
04/01/07, 14:21
מנדי גרינפלד

מגזין Time בחר בגולשי האינטרנט המייצרים תכנים ברשת כאנשי השנה לשנת 2006. העורך הראשי של המגזין אמר: "אילו היינו בוחרים באדם ספציפי, היינו צריכים להסביר כיצד השפיע אדם זה על חייהם של מיליוני בני אדם. כאשר אנו בוחרים במיליוני בני אדם, איננו צריכים להסביר דבר".

ואכן, באינטרנט ניתן למצוא אתרים רבים בהם הגולשים יוצרים את התוכן. אינני מתכוון לאתרים בסגנון בלוג או פורומים, אם כי גם הם עונים להגדרה זו, אלא לאתרים העוסקים בשיתוף חומרים, מידע ועוד (חוקי, כמובן). הדברים מחלחלים עד כדי כך, שאפילו ענקית החיפוש גוגל הבינה זאת וקנתה את אתר Youtube, אליו נגיע בהמשך.

אפתח באתר ישראלי העונה לשם 'אגורה', או בשמו המלא 'פרויקט אגורה, מערכת שיתוף החפצים הראשונה בעולם'. באתר ניתן למצוא מאות חפצים מיד שנייה, למסירה ללא תשלום. לאחר הרשמה קצרה, ניתן ליצור קשר עם בעל החפץ, ולקבלו ללא תמורה. בנוסף ניתן להציע באתר חפצים שאינכם זקוקים להם יותר. לדברי מפעילי האתר, חזון 'פרויקט אגורה' שואף ליצור מצב בו תושבי ישראל מחליפים ביניהם את כל החפצים שהם אינם צריכים, אבל שעדיין יש להם ערך ושחבל לזרוק אותם. בדרך זו ייפתח עבור כולנו מאגר חדש של שפע, אשר נמצא בידינו, אך עד היום לא היתה לנו גישה אליו. החפצים מסודרים לפי קטגוריות. כך, למשל, תמצאו כאן: מוצרי חשמל ומחשבים, ספרים ומדיה דיגיטלית, תחביבים וספורט, רהיטים וכלי בית, ביגוד ואופנה ועוד.
www.agora.co.il

מתחשק לכם ללמוד לבשל אוכל אקזוטי? כואב לכם הגב ואתם זקוקים לטיפול אלטרנטיבי? תמיד רציתם ללמוד לנגן? הגעתם למקום הנכון. אתר 'ימבה זמן' הוקם מתוך רצון לתת לכל אדם להיחשף, ללמוד ולהתפתח אל כיוונים אשר באופן טבעי אולי לא היה מגיע אליהם. מפעילי האתר מאפשרים לכל מי שחפץ בכך לחלוק ידע או תחביב שלו ולקבל בתמורה הצצה, טיפול נפלא או שיעור מחכים שיפתח לו חלון אל עולם שלא הכיר עד כה. בדרך זו נוצרת קהילה שיתופית אשר לא מבוססת על עיקרון של תשלום ותמורה גשמית, אלא על עיקרון של נתינה וקבלה. תוכלו למצוא כאן כמעט כל דבר שיעלה בדעתכם. יתרה מכך, אתם מוזמנים להציע כל תחום שיכול לעשות לכם טוב ולהגשים לכם חלום. העיקרון פשוט: אתם נותנים שעה, ומקבלים תמורתה שעה. כלומר, כל דבר שאתם טובים בו וחושבים שאתם יכולים להעשיר ולחלוק אותו עם מישהו אחר, ראוי ורצוי שיעלה לאתר. כל שעת נתינה שווה שעת קרדיט. אין חובה למצוא חפיפה בין שני גולשים. למשל, אפשר לתת שיעור בישול לאחד, ולקבל טיפול אלטרנטיבי מאחר. כל השעות שוות ערך וניתנות למימוש בכל תחום ואצל כל מורה באתר. www.yambazman.co.il

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה אינטרנטית, העובדת בשיטת הקוד הפתוח ('WIKI' הוא אתר אינטרנט המאפשר גם לערוך את תוכן האתר). הרעיון שעומד מאחורי האתר הוא האפשרות הפתוחה בפני כל גולש לכתוב ערכים לאנציקלופדיה.

ויקיפדיה נולדה בשנת 2001 בשפה האנגלית, ומאז ועד היום הוקמו תת-אתרים בעשרות שפות. אלה שכותבים ועורכים את הערכים הם גולשים כמו כולנו, שמכנים את עצמם 'ויקיפדים'. מספר הערכים ועריכתם עולה מיום ליום. בנוסף, באתר במהדורתו העברית יש קהילה לוויקיפדים, 'ויקיפדיה למתחילים', מדריכים לסוגיהם, 'ערכים מבוקשים' – 'קצרמרים' (מונחים ללא תוכן), 'מועמדים למחיקה' ואפילו דיון כיצד יש לכתוב בעברית: וויקי או שמא ויקי. מיזמים נוספים של ויקיפדיה הם: ויקימילון – מיזם רב-לשוני ליצירת מילון חופשי, ויקיציטוט – מאגר חופשי באינטרנט של ציטוטים בשפות שונות, ויקיספר – מיזם רב-לשוני ליצירת ספרי לימוד ומדריכים חופשיים, ויקיטקסט – מאגר של טקסטים חופשיים הנבנה על-ידי עבודה משותפת של תורמים, ויקישיתוף – פרויקט המשמש כמאגר מרכזי של קבצי מדיה ועוד. YouTube הוא האתר הפופולרי ביותר לחיפוש ולהצגת סרטוני וידאו המיוצרים על-ידי הגולשים. האתר זוכה בלמעלה ממאה מיליון צפיות בווידאו מדי יום. ניתן להעלות כל סרטון שהוא, וכן לחפש ולמצוא סרטונים לפי נושאים. כך, למשל, תחביבים מסוימים זוכים ל'תוכנית טלוויזיה' משלהם, שנוצרת על-ידי הגולשים. ויש רעיונות נוספים.www.youtube.com

אתר חדש של משרד החינוך עובד בצורה זהה לאתרים אלו. 'מאגר המשאבים' הוא ספרייה דיגיטלית, שמטרתה לרכז את כלל משאבי הלמידה וההוראה שניתן להיעזר בהם ברשת. המשאבים כוללים אתרים לימודיים, קורסים כגון קורס בלמידה מרחוק, מטלות ללימוד עצמי ומאמרים. קהילת אנשי החינוך מוזמנת להיעזר במאגר ולסייע בבנייתו. אנשי חינוך שפיתחו משאבי למידה או שנעזרו במשאבי למידה קיימים מוזמנים להעשיר את המאגר. הפריטים שמגיעים לאתר עוברים לפני פרסומם ביקורת מקצועית של אנשי תוכנית התקשוב.www.edugov.org.il/site/digital_library

לתגובות, הערות ואתרים חדשים: mendy@shapa.biz