בשבע 225: סערה בבקבוק קולה

עדי גרסיאל , כ"א בטבת תשס"ז

השבוע, כך בישרו הכותרות, נערכה ברמת גן פגישת פסגה של משפחות הפשע. על הפרק: חלוקת אזורי איסוף הבקבוקים למחזור. כן, כן, קראתם נכון. בזמן שמעבר לאוקיינוס מתאספים ראשי הפשע המאורגן עם שמות כמו קורליאונה וגמבינו ומחלקים ביניהם את השליטה על מתחמי הסמים, ההימורים והגניבות (שלא לדבר על ראשי רשות המסים, לכאורה) - בכירי העולם התחתון בישראל עוסקים במחזור בקבוקים. כשכל בקבוק שווה 25 אגורות, כנראה שמשפחות הפשע סבורות שיש כאן פוטנציאל סטרט-אפי כמעט: כל מה שצריך לעשות הוא לדרוש באיומים מבעלי המסעדות למסור את הבקבוקים הריקים ולגרוף את הכסף הקל.

הזקן משדה בוקר היה בוודאי מופתע, שלא לומר מאוכזב משהו, לגלות שחזונו על 'גנב יהודי' הומר בגרסה, אמנם קצת עצבנית ולא מגולחת, של פעילי 'גרינפיס'. אך אל דאגה, היות שבכל שזאת מדובר על מאורות כמו אריה אלפרון ואיציק אברג'יל, הסתיימה הפגישה עד מהרה בפיצוץ שהוביל לקטטה המונית. הדיון בבעיות התחממות כדור הארץ נדחה כנראה למועד אחר.

ובכל זאת, אם להיות רגע סנגורם של ישראל, יש משהו כמעט מלבב בעובדה שעבריינים 'כבדים' מיישמים את הכלל ש'דין פרוטה כדין מאה' ונרתמים – גם אם שלא לשמה - למען מטרה ראויה. האמריקנים מציעים מיליונים למי שיספק מידע שיוביל ללכידתו של בן-לאדן, ואצלנו אפילו היעדים המודיעיניים של היחידה המרכזית נרתמים כמעט בחינם למען הכלל.

היות שאין הקומץ משביע את האריה אלפרון, מן הראוי להציע אלטרנטיבות נוספות שכורכות תרומה לקהילה עם תמורה הולמת. למשל: ראש עיר עם חזון וחוף ים יציע לקראת הקיץ שקל וחצי על כל מדוזה (חיה או מתה, עדיף האפשרות השנייה) ו-40 אגורות על כל יתוש (כנ"ל). ואילו עמיתו ביישוב על קו התפר בטח ישמח לשלם 5 שקלים עבור כל גנב רכב שיובא למשטרה המקומית (בכוונה אין התייחסות למצבו).

כשאני חושב על זה, לו אני אחמדינג'אד, לא הייתי ישן כל כך טוב בלילה, אם היה נודע לי באמצעות המודיעין או סתם מגלישה ב-ynet, שממשלת ישראל מציעה 12 שקלים על כל צנטריפוגה אירנית.