בשבע 226: הפשע משתלם

כשגנבי הבקר הערבים מקבלים פיצוי של אלפי שקלים, והחקלאים שמתגוננים נידונים לשנות מאסר, מה הפלא שענף גניבות הבקר משגשג? ● סכסוך שכנים מצוי מסתיים באלימות קשה פי כמה מאשר הקללות של יפעת אלקובי בחברון.

יאיר שפירא , כ"ח בטבת תשס"ז

לפני מעט יותר מעשר שנים, עמד במליאת הכנסת חבר הכנסת הטרי גדעון עזרא ושאל את השר לביטחון פנים דאז, אביגדור קהלני, מדוע לא ישונה החוק וגניבת בקר תוגדר כפשע. השאילתה הייתה מביכה במקצת בהתחשב בעובדה ששנתיים קודם לכן תיקנה הכנסת את חוק העונשין, והפכה את גניבת הבקר, שנחשבה עד אז לעבירה קלה יחסית מסוג עוון, לעבירה מסוג פשע שבצידו עונש של ארבע שנות מאסר. את השר עזרא הטעו שולחיו, מגדלי הבקר הישראלים, ואותם הטעתה המציאות בה גנבי בקר זכו לעונשים מגוחכים. העוון אמנם הפך לפשע, אך הפשע השתלם גם השתלם. עזרא נשלח ע"י בעלי העדרים לשנות את החוק ששונה לא רק כדי להחמיר ולהרתיע את הגנבים, אלא כדי לתת בידי הבעלים כלים להתגונן מעושקיהם. החוק מתיר לאזרחים לנסות ולסכל עבירות אך ורק אם הן עולות לכדי פשע.

‎בין התיקון לחוק ובין השאילתה של עזרא הצליחו יורם לשם וגלעד בכנר, האחראים על עדר הבקר של מושב מולדת, להסתבך בצרות. לשם, אחרי גניבות רבות מהעדר, הצליח לתפוס שני גנבי בקר, הכה אותם ושילח אותם לדרכם. כמה ימים מאוחר יותר הוא חזר ולכד שני גנבי בקר, והפעם חשב ללמד אותם לקח שירחיק אותם מעדריו. הוא הזעיק את בכנר ויחד הם הפשיטו את השניים, צבעו אותם בירוק ושלחו אותם בחזרה אל כפרם בצפון השומרון. קצין הביטחון של בית השיטה הבחין בשניים, המשטרה הוזעקה ועצרה את לשם ובכנר. שני המגדלים הואשמו בבית-המשפט המחוזי בנצרת בעבירות חטיפה ותקיפה בנסיבות מחמירות. לשם גם הואשם בכליאת שווא ותקיפה כדי לבצע פשע.

התיק נגד שני הערבים נסגר לאחר שטענו להגנתם כי נקלעו לאזור בחשכת הלילה כדי ללקט זעתר. לשם ובכנר טענו בפני שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, ניסים ממן, כי המשטרה לא מצליחה להגן עליהם מפני פולשים מאזור הרשות הפלשתינית, כי רכושם הפך הפקר וכי לא נותרה להם ברירה אלא לנסות וליצור הרתעה בעצמם. ממן לא התרשם, ואף על פי שהתביעה לא דרשה זאת, הטיל על השניים מאסר בפועל שבין שניים לשלושה חודשים ופיצוי של חמשת אלפים שקלים לכל אחד מהפולשים. התביעה ראתה כי טוב וערערה על קולת העונש לבית המשפט העליון, שם החמירו בעונשם. בכנר נשלח לשנת מאסר ולשם לשנה וחודשיים. 

הם לא מפחדים

מכל מקום, אם לחה"כ עזרא נדרשו שנתיים כדי להתעדכן כי החוק שונה והענישה הוחמרה, הרי לבתי המשפט בישראל הגיעה השמועה באיחור של שתים עשרה שנה. העונשים המשיכו להיות קלים עד מגוחכים עד שלפני שנה גזרה שופטת בית משפט השלום  בנצרת, כרמלה רוטפלד-האפט, בין שנתיים לשלוש שנות מאסר על שני אחים שגנבו ושחטו עגלות במושב רחביה. העונש החמור יחסית לא נזקף כולו לגניבת הבקר, שכן האחים גם גנבו רכב לצורך המבצע והובילו את הבשר בצורה שסיכנה את שלום הציבור.

האכיפה המוגבלת, הענישה הקלה, ועליית הדרישה לבשר טרי ואיתו עליית מחירי המוצר עשו את שלהם. אם במשך שנים רבות הייתה רמת הפשיעה בתחום יציבה וגידול מרשים נרשם רק בסמוך לחגים המוסלמיים, הרי שעל פי ארגון מגדלי הבקר בישראל היקף הגניבות בשנים האחרונות נמצא בעליה מתמדת. אם בשנים 2002 ו-2003 נגנבו כ-1000 ראשי בקר בממוצע של 500 ראשים לשנה, הרי שבשלוש השנים האחרונות עלה ההיקף ליותר מ-4000 ראשי בקר, יותר מ-1300 ראשים בממוצע, ולנזק ישיר המוערך בלמעלה מחמישה מיליון שקלים בשנה לעוסקים בענף.

בהודעה שפרסם לאחרונה יו"ר הארגון, חיים דיין, הוא טוען כי "רמת האלימות במהלך הגניבות הפכה למסוכנת והגיעה לשיאים חדשים. הגניבות מלוות בשימוש בנשק חם, בהצתת חוות הבקר והמתבנים שלידן, השחתה וגניבה של רכוש חקלאי". בארגון טוענים כי לאחרונה השתכללה השיטה לכדי תעשייה של ממש. גנבי הבקר שוחטים את העגלים בסמוך למקום השוד, משאירים חלקי בשר ניכרים בשטח ומשנעים רק את חלקי הבקר המובחרים. עגלים צעירים מוברחים חיים לגידול בכפרי הערבים בצפון.

שני הגנבים שנפגעו מכדוריו של שי דרומי היו מוכרים למשטרה ונשאו עמם עבר קרוב של עבירות דומות. מי כמוהם ידע כי הסיכוי לשלם מחיר על עשיקת החקלאים היהודים שואף לאפס. המשטרה לא יכולה להיות בכל רפת. דרומי נפל מסיוט של התנכלויות וגניבות חוזרות ונשנות, אל סיוט גדול יותר בתא המעצר. יש לקוות שבכסות החשיכה לא פגע דרומי בגבו של אחד מהשודדים והפחד לא הניעו לירות יריות רבות מדי. למשטרת ישראל קל יותר לספור מספר תרמילים שירה נשדד מלנסות לתפוס את השודדים. קל יותר להאשים חקלאי נואש ברצח מלנסות ולנטרל את הפצצה הפלילית של הפשיעה הערבית בצפון ובדרום.  משטרת ישראל פועלת היום רק בחסות הטלוויזיה, ועדיף שזו תישאר שם עוד כמה ימים, עד שדרומי ישוחרר, והיחידות המיוחדות למיגור הגניבות החקלאיות יוקמו.

לא יותר מסכסוך שכנים

אודה על האמת, לא תמיד אני מצליח להתפעל מהתנהלותם של כל מתיישבי חברון. אמת, מדובר בחלוצים שמחרפים את נפשם עבור כולנו. אמת, מדובר באנשים שחיים מרחק יריקה תרתי משמע, ממבקשי נפשם, וקשה שלא להבין את מערכת היחסים המתוחה בינם ובין שכניהם הערבים. אך אפילו הם, בשיחות סגורות כמובן, לא תמיד מוצאים רק דברי סנגוריה על אחרוני הפרחחים שמסתובבים שם מעת לעת ועוכרים את יחסיהם העכורים גם כך עם ערביי העיר ועם כוחות הביטחון.

אודה על האמת, לא הצלחתי להזדעזע מהופעתה המביכה של יפעת אלקובי שתועדה בסרטון שהופץ בכלי התקשורת. במשך שנות עיסוקי בסיקור משפט ופלילים נתקלתי בעשרות מקרים של יחסי שכנות מעורערים. מדובר בדרך כלל על מעט דם רע שעבר בין שכנים בגלל רטיבות בתקרה או רעש בשעות המנוחה. גילויי השנאה במקרים שכאלה חורגים בהרבה מלחישת קללות.