בשבע 226: חייל, נצור אש

הלחץ של התקשורת וארגוני השמאל על בג"ץ להרשיע כל חייל שפגע באזרח פלשתיני עולה לנו ביוקר ● התוצאה תהיה צבא הססן ותבוסתני שמפחד יותר להתעמת עם בית המשפט מאשר עם האויב.

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר , כ"ח בטבת תשס"ז

המסר שיוצא מבית המשפט העליון הוא ברור: פלשתינית צעירה נהרגה – חייל ישראלי חייב להיות אשם. בג"ץ, אשר דוחה בעקביות כ"בלתי שפיטות" אינספור עתירות התוקפות את אוזלת ידו של צה"ל בהגנה על חיי אזרחים ישראלים, החליט שדווקא במקרה הזה הוא יודע טוב יותר מהקצינים והחיילים בשטח.

ניתן היה לחשוב, כי לאחר שראינו את הצפון מותקף בארבעת אלפי רקטות בעוד מפקדי צה"ל מגיבים בחשש ובזהירות מופלגת, ינצל בית המשפט העליון את השפעתו ויעודד את המפקדים להשיב מלחמה שערה בטרור. ואולם, כפי שמראה ההחלטה האחרונה בעניין סרן ר', השופטים הוכיחו כי הם עדיין מעוניינים לרפות את ידי המפקדים ולכפות עליהם הססנות וחוסר מעש.


ממגדל השן שלהם, כשהם מסובים על כסאות עור מרופדים, בבית המשפט המאובטח בקפידה שבירושלים, רחוקים מאיום המחבלים המתאבדים בעזה, הורו שופטי בג"ץ למשטרה הצבאית לחקור את המקרה של סרן ר' מחדש
לפני כשנתיים הבחינו חיילים במוצב גירית שליד רפיח בפלשתיני המתקרב למרחק 100 מ' מהמוצב. כשהם מאמינים שחייהם בסכנה ולאחר שקיבלו רשות לירות בהתאם להוראות המחייבות בצה"ל, פתחו החיילים באש ופגעו בפולש. מפקדם, סרן ר', שמילא אחר נוהג רגיל של 'ניתוק מגע', ירה כדורים נוספים אל עבר הפולש ואל המרחב שמצדיו מחשש להימצאותם של מחבלים נוספים. בתום הירי, ורק לאחר בדיקה מקרוב, התגלה כי הפולש היתה ילדה בת 13. מה חיפשה בסביבה ומדוע התקרבה למוצב צה"ל – לא ידוע.

על אף ההיסטריה התקשורתית סביב המקרה, אשר אילצה את צה"ל להעמיד לדין את המפקד, זוכה סרן ר' מכל אשמה, והתיק נגדו נסגר. ואולם, עתירה שהוגשה לאחרונה לבג"ץ על ידי משפחתה של הילדה וארגוני שמאל, דרשה לנהל חקירה בנוגע לחוקיות הירי וחוקיות פקודות הפתיחה באש שניתנו לחיילים במקום. 

ממגדל השן שלהם, כשהם מסובים על כסאות עור מרופדים, בבית המשפט המאובטח בקפידה שבירושלים, רחוקים מאיום המחבלים המתאבדים בעזה, הורו שופטי בג"ץ למשטרה הצבאית לחקור את המקרה מחדש.
 
המסר שיוצא מבית המשפט העליון הוא ברור: פלשתינית צעירה נהרגה – חייל ישראלי חייב להיות אשם. בעיני בית המשפט, כנראה, לא תיתכן מציאות אחרת. בג"ץ, אשר דוחה בעקביות כ"בלתי שפיטות" אינספור עתירות התוקפות את אוזלת ידו של צה"ל בהגנה על חיי אזרחים ישראלים, החליט שדווקא במקרה הזה הוא יודע טוב יותר מהקצינים והחיילים בשטח.

בתקופה האחרונה נרשמו מספר מקרים בהם חיילי צה"ל זוכו תחילה מכל אשמה במקרי ירי, והועמדו לדין רק לאחר שהופעל לחץ של ארגוני שמאל לפתוח מחדש את התיקים. כך למשל היה במקרה של החייל הבדואי, תייסיר אלהיב, המרצה כיום 4 שנות מאסר בגין פגיעה בפעיל ISM רק עקב לחץ ארגוני השמאל. אין ספק שמצ"ח (משטרה צבאית חוקרת), תחת צו הבג"ץ, תהיה מחויבת להטיל איזושהי אשמה על החיילים בגירית.

מקרים אלה מתחילים לגבות את מחירם. החלטות המורות על פתיחה מחדש של חקירה בכל אירוע ואירוע שולחות מסר חד ותבוסתני לקציני צה"ל ולחיילים בחזית: הרבה יותר בטוח לנצור אש מאשר להתעמת עם המחבל ולאחר מכן עם בג"ץ.