בשבע 226: בית-ספר לחזנים צעירים

לפני שהילד עולה לשיר "אנעים זמירות", תנו לו לעשות חזרות עם הדיסק 'יהדודס' ● שתי גרסאות מלאות של הפיוט ועמן שתי גרסאות קריוקי יעזרו לחזן הקטן שלכם לבצע את זה הכי מדויק שאפשר.

קובי סלע , כ"ח בטבת תשס"ז

מדי פעם נוחת על שולחן המערכת דיסק או מיזם שגורם להתרגשות קלה גם בקרב החדרים הסמוכים לשולחן המערכת. זה הכי יעיל כשזה מגיע טעים ומהביל, וכשזה קורה, ההתלהבות וההתרגשות מתפשטת גם לקומות התחתונות בבניין, אבל למה לזלזל? הדיסק עליו נספר מיד גרם לשמחה ולהתרגשות, ובינינו, מי לא יתרגש מנוסטלגיית נעורים?

במה הדברים אמורים הפעם? בשירת 'שיר הכבוד', אי שם בסוף התפילה בשבת בבוקר. אני יודע, אין צורך לשגר אליי את ההערה המחכימה שבחלק מהקהילות אומרים את שיר הכבוד הרבה לפני סוף התפילה. אם אנחנו מדברים על נוסטלגיית נעורים, נשאיר את זה כך. ואכן, לפני עשרות שנים, נאלצתי לפעמים למרפק את חבריי כדי לזכות בסולו הנכסף. רק שקולי, איך לומר בעדינות, הבריח את קומץ המתפללים שהתאפקו ולא הבריזו לפני הקדיש האחרון. זאת היתה חוויה מכוננת, שלימדה אותי שאם יש לך ערוץ תקשורת ישיר אל הגבאי הנכון, אלף כיסים תפוחים של טופי וסוכריות שקופות לא ינשלו אותך מהתפקיד הפופולארי.

עמית סופר, בעל תזמורת ויהודי חיוני בדרך כלל, אחראי ללא מעט מיזמים שעושים נעים בלב. מדי פעם הוא מסתגר באיזה אולפן ויוצא משם רק כשהנגנים שלו נופלים מהרגליים. אם זה קורה, אפשר לפרגן לדיסקים שלו גם בלי לשמוע אותם, כי הוא טוב. הפעם הבחור שלח לי דיסק חדש תחת השם ההזוי משהו 'יהדודס'.

בדיסק החביב יש ארבעה קטעים בלבד. שתי גרסאות למזמור ה"אנעים זמירות", ושתי גרסאות נוספות של קריוקי. הרעיון של סופר פשוט במיוחד: באמצעות השירים הילד ילמד את המנגינה, וילמד לשיר נכון את הפיוט. באמצעות הקריוקי, הוא יוכל לבחון את עצמו – כיצד הוא משתלב בתפקידי הסולו של חזן ה"אנעים זמירות". אכן רעיון חמוד.

כדי לתת לשירים את המשקל הנכון, המוסיקה תוזמרה ועובדה לקצב מתאים ולמפלס הקול הנכון לילדים, מה שבדרך כלל לא מוקפד במיזמי קריוקי. גם המקהלה, שמבצעת את תפקיד ציבור המתפללים, נשמעת כמעט כמו בבית-הכנסת שלנו (למעט הזייפנים כמובן, אבל זאת תופעה כלל עולמית ואינה נחלת בית-כנסת אחד מסוים).

הילד שנבחר לזמר בדיסק הלימוד הזה הוא איתי ג'רופי, שממיס בקולו העדין את המאזינים. נותר רק לקוות שבעת חילוף הקול, לכשיתבגר, יישאר לילד משהו מחגיגת הווקליזה הנוכחית. בקטעי הקריוקי יש קריין שמסמן לילד היכן ומתי להתחיל. אחרי כמה פעמים שהאזנתי לדיסק, תהיתי למה בבתי-הכנסת אין איש קטן כזה שמסמן לילדים מתי להתחיל ובעיקר כיצד לסיים. קל להתגולל על החזן הצעיר, אבל מותר, בהזדמנות החגיגית, לומר משהו גם לציבור שמגיב לחזנים העוללים: תעזרו, תכוונו.

אחרת, בעוד שלושים שנה הם ייראו ויישמעו בדיוק כמוכם...

שמונה וחצי שלבים בסולם יעקב על הרעיון מעולה. אני ממתין כבר לגרסת הקריוקי של ברכת 'אשר יצר'.

פינת משבית השמחה:

הנושא של הדיסק הוא שיר הכבוד, ברור. מה היה קורה אם ההפקה היתה מצרפת לדיסק את שיר הכבוד במלואו? בשביל לשיר את הקטע צריך סידור. לא היה מזיק להקל על העוללים, ולצרף להם את מילות הפיוט. אם כבר, עמית, אם כבר, אז למה לא עד הסוף?

הערות, הצעות ושאלות כמו "מאיפה-אתה-משיג-את-הדיסקים-שאתה-כותב-עליהם-במדור?" אפשר להשאיר בדוא"ל: kobi@a7.org