בשבע 227: שאלת השבוע

אנשים שהמערכת בחרה , ו' בשבט תשס"ז

שאלת השבוע: על רקע השפל בתמיכת הציבור בממשלה, האם יש לקיים בחירות חדשות?

הכנסת נבחרה על בסיס אשליית הציבור/ ח"כ גדעון סער, יו"ר סיעת הליכוד

ככלל, בחירות מוקדמות אינן דבר רצוי, והן מעידות על אי-יציבות פוליטית וממשלתית. אולם יש דבר גרוע מזה: כהונה של ממשלה שאיבדה לחלוטין את אמון הציבור.

המשך כהונתה של ממשלת המחדל הנוכחית גורם נזקים אסטרטגיים כבדים לישראל. הכישלון בלבנון, כמו הכישלון בהתמודדות עם התרחבות ירי הטילים בדרום הארץ – כל אלה יוצרים אצל אויבינו את התחושה שישראל נחלשה, ואינה יכולה להתמודד עם האתגרים שהם מציבים בפניה. לצד זה הפנתה הממשלה עורף לאג'נדה החברתית שעליה התחייבו המפלגות המרכיבות את הקואליציה בעת מערכת הבחירות.

התמיכה בראש הממשלה, על-פי הסקרים, מתקרבת לחד-ספרתית – דבר שלא היה כמותו בתולדות ממשלות ישראל. מעבר לכך, הכנסת האחרונה נבחרה בבחירות של מציאות מדומה, במערכת בחירות שבה התעקשו כמעט כל המפלגות שלא להתייחס לאתגרים הכבדים הניצבים בפני ישראל. היא נבחרה לאחר שאולמרט פרסם במהלך מערכת הבחירות את תכנית ההתכנסות.

הודעתו של אולמרט, במסעו האחרון בסין, שלפיה שינה את עמדתו בסוגית הנסיגות החד-צדדיות בעקבות תוצאות הנסיגות החד-צדדיות בלבנון ובעזה, מצטרפת להודעתה של שרת החוץ וממלאת מקומו, שההתנתקות היתה טעות שחיזקה את הקיצוניים בקרב הפלשתינים וליבתה את הטרור. בעקבותיהם התוודה השר בוים על כישלון ההסדר הביטחוני בציר פילדלפי, וקרא למצוא הסדר חדש שיעצור את ההברחה המסיבית של אמל"ח לתוך רצועת עזה.

ההצהרות האלה מעידות על כך שמי שביקשו וקיבלו את אמון הציבור על יסוד מדיניות שגויה ומסוכנת מודים כי הוליכו את העם בדרך רעה שהביאה לתוצאות הרות אסון.

הכנסת המכהנת נבחרה על בסיס אשליות, והיא אינה משקפת כלל את התפלגות הדעות בציבור היום. אינני משלה את עצמי כי יהיה קל להביא לבחירות מוקדמות, או שהדבר יקרה מהר. אולם זה הדבר הנכון לעשותו, ולשם כך צריך לפעול בעקביות ובסבלנות ככל שיידרש.

להקים ממשלה מתוך הכנסת הנוכחית/ הרב יעקב אייכלר

אין לפזר את הכנסת אבל יש לפזר את הממשלה.

על-פי חוק יסוד הכנסת, ובכפוף לחוק הבחירות, אפשר כיום להקים ממשלה חלופית לזו המכהנת, ואין צורך ללכת שוב לבחירות. הליכה לבחירות יש בה סכנה שהממשלה הנוכחית עלולה להחליט על צעדים מדיניים דרסטיים שישמשו נקודת אל-חזור לממשלה החדשה שתקום לאחר הבחירות. הסקרים המנבאים שיפור לליכוד, אינם מנבאים דבר דומה לימין הדתי, וגם בליכוד מבינים שסקרים נכונים ליום השאלה אך לא בהכרח ליום הבחירות.

עלינו לזכור כי ועדת וינוגרד אמורה לפרסם דו"ח מלא או דו"ח ביניים בקרוב, ולפי כל ההערכות גם בנימין נתניהו לא יֵצא טוב מדו"ח זה. בהיותו שר אוצר הוא היה האיש שהורה על הקיצוצים הכבדים בתקציב הביטחון, וגם קודם לכן בהיותו שר חוץ לא פעל נכון במישור המדיני נגד חיזבאללה. הציבור אולי שכח, אבל נתניהו כיהן בממשלת שרון מאז חזרתו בשנת 99', והוא אחראי למחדלים בצפון, בין השאר עקב היותו חבר בקבינט המדיני-ביטחוני.

אהוד ברק, האיש שמשמש כיום בתור התקווה הגדולה של חברי העבודה, יספוג אף הוא ככל הנראה מכה כבדה מוועדת וינוגרד, וכך עלול להיווצר מצב שבו עמי איילון יכבוש בסערה את מפלגת העבודה, ולאחר מכן את ראשות הממשלה. הרי איילון עדיין מצטייר כאדם ישר, שלא דבק בו שום רבב.

הפתרון המעשי הוא ששליש מחברי סיעת 'קדימה' יפרשו ויכריזו על עצמם כסיעה עצמאית. זו תחבור לליכוד ולימין, ויחד יקימו את הממשלה ה-32 של ישראל: ממשלת ימין המורכבת מהליכוד, מ'ישראל ביתנו', מ'האיחוד הלאומי-מפד"ל', מש"ס מ'יהדות התורה' ומפורשי 'קדימה'. בסך הכול 60 חברי כנסת כבלוק חוסם מול אלה שיישארו ב'קדימה' והשמאל.

למרות הכל, אין זה הזמן לבחירות/ ח"כ ניסים זאב סיעת ש"ס

ממשלת ישראל הנוכחית אינה מגלמת את שאיפות העם ואת תקוותיו.

לצערנו הממשלה הזו התגלתה במלוא כישלונה בעת מלחמת לבנון השנייה. היציאה לקרב הייתה חסרת שיקול דעת רציני ועמוק, ויעדי המלחמה שהוצבו לא הושגו. אויבות ישראל גילו את נקודות התורפה של הצבא, וכעת כושר ההרתעה של המדינה ירד.

במצב שכזה סכנת התקיפה הצבאית היא גדולה ומשמעותית מאי פעם, ואין צורך להזכיר את האיום הגרעיני מצד אירן.

הממשלה הזו התגלתה גם כחסרת חזון מדיני. מלשכת ראש הממשלה יוצאות חדשים לבקרים הצהרות חסרות אחריות שאינן מבוססות. גם במישור האישי ראש הממשלה נושא קופה של שרצים מאחוריו. אמנם זכאי הוא בטרם הוברר דינו, אך אין להתעלם מהעובדה שבבגדו דבק הרבב, והעם אינו חש כי מנהיג של ממש מובילו.

אולם על אף מצב עגום זה, יש לשקול האם החלפת הממשלה בזמן הנוכחי היא בת ביצוע והאם לא יהיה זה יומרני מצד העם לצאת לקרנבל בחירות, כאשר עלינו לעמוד על נפשנו וכל דקה של זמן גורלית היא לשיקום הצבא ולשיקום מעמדה של ישראל בעולם. מה עוד שהחלופות אינן בנמצא. האם מִחזור מנהיגים שכבר הבאישו את ריחם הוא פתרון טוב והגיוני?

לסיכום אני סבור כי במציאות של היום עלינו לתמוך בממשלה על אף הכול, ואנו צריכים לנסות להביא לשינוי באורח קבלת ההחלטות, וכמובן להרבות בתפילה שה' ישיב מנהיגנו כבתחילה ובמהרה.

להחזיר את המנדט לעם/ סרג'יו שיינברום, אב שכול
 
הבן שלי, יניב שיינברום ז"ל, נפל בעייטה-א-שאעב ב-13 לאוגוסט 2006, והוא בן 24. בְני נפל בזמן שאחיו טל נלחם בעומק לבנון באזור הסלוקי, שם קיבל את הידיעה על מות אחיו הבכור והיחיד. יניב וטל שירתו בפלוגת 'בני משקים לפיקוד' של חטיבת הנח"ל, ושניהם הקריבו 3 שנים מחייהם כלוחמים. יניב לא רק הקדיש את חייו להגנה על הבית ועם ישראל, אלא אף הקריב אותם.

אך נראה שאולמרט ופרץ לא מבינים שמדינת ישראל ועם ישראל אינם יכולים להרשות את הלוקסוס להפסיד במלחמה. אין פלא שראש ממשלה שעלה לשלטון עם אג'נדה של פינוי יישובים וויתור על חלקי ארץ ישראל בלי תמורה לא יֵדע מה לעשות בזמן מלחמה כדי להוביל לניצחון. טבעי שיו"ר ועד עובדים לא יֵדע להוביל, לדחוף ולהנהיג את משרד הביטחון של עם ישראל.

מי שנותן הוראה לצאת למבצע צבאי – מבצע שהופך למלחמה עקובה מדם ושבעקבותיו מדינת ישראל מאבדת מעל ל-150 אזרחים וחיילים, וכן את כוח ההרתעה שלה – חייב לקחת אחריות על הכישלון. הכישלון הזה נבע ישירות מההססנות ומהניהול כושל של אולמרט ופרץ, והרס בן רגע את חייהם של 119 משפחות של חיילים. אולמרט ופרץ מוכרחים לקחת אחריות ולפזר את הממשלה ואת הכנסת. אם הם מאמינים שהצדק עמם – שיבקשו את אמון הציבור.

הורים, מורים, מפקדים ומנהלים צריכים לשמש דוגמא ומופת לאלה שתחתיהם. לכן חייבים ראש ממשלה ושר הביטחון לקחת אחריות, להתפטר, לפזר את הכנסת ולהחזיר את המנדט לעם. ראש הממשלה חייב להתפטר גם לנוכח הפרשיות שהוא נחשד במעורבות בהן. אני קורא לאולמרט ולפרץ לתת צ'אנס לעם הזה. תנו לעם המוכה והחבול הזה להחליט מי יעמוד מול האויב.
מי ייתן שיהודי גאה, נקי כפיים והחלטי, יעמוד וינהיג את מדינת ישראל ואת עם ישראל, לימים טובים יותר.ימים שבהם יהיה עם ישראל יהיה לדוגמה ולמופת לעמים אחרים.

מי שדאג לעצמו, שילך לעשות לביתו/ ד"ר עתליה בן מאיר, חברת חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי

השבוע פרסם בג"ץ את החלטתו לדחות עתירה של שני משגיחי כשרות שפוטרו מעבודתם.  בפסק דינם קבעו השופטים שאובדן אמון במערכת הוא עילה לפיטורין. לדידם, התנהגותם של משגיחי הכשרות "יצרה מצג שממנו עולה כי הם יתקשו להמשיך בעבודתם תוך עמידה בדרישות התפקיד".

לענייננו, אין ספק שהצלילה בשיעור התמיכה בממשלה ובראש הממשלה, אהוד אולמרט – צלילה זו כמוה כהבעת אי-אמון שתקשה עליהם לעמוד בדרישות התפקיד, והיא מהווה עילה לפיטורין, כלומר לבחירות חדשות.

לשיטתי, החטא המרכזי של ממשלה זו הוא הזלזול והאדישות כלפי אזרחי מדינת ישראל. ראינו זאת כאשר נציגי ממשלת הגירוש, בהופעתם בבית המשפט העליון, הצדיקו את תכנית ההינתקות ואת הפגיעה הגלומה בחוק יסוד: אדם וחירותו בטענה שהמדינה מגשימה תכלית מדינית-ביטחונית-לאומית ראויה. על איזו תכלית הם דיברו? על שלום עם הפלשתינים, עם מדינות ערב ועם העולם, על הפחתת החיכוך הביטחוני לרווחת אזרחי ישראל? הרי במציאות יש הידרדרות במצב הביטחוני, ופגיעה אנושה במעמדה הגיאו-פוליטי של המדינה. דבר מאלה אינו מפריע לממשלת אולמרט להמשיך לנהל מו"מ על עיצוב ויישום תוכנית ההכנסות. האיום על חייהם של מאות אלפי אזרחי המדינה, שגם הם יהיו חשופים להתקפות טילים, אינו מדיד שינה מעיניהם של נציגינו. החזקת ה'מפונים' כפליטים, על אף ההבטחה לבג"ץ שלמדינה יש פתרון לכל תושב, היא עוד דוגמה לזלזול באזרחי המדינה.

לכן אין זה מפתיע שהממשלה נמנעה מלהכריז מלחמה הקיץ, לבל תיאלץ 'לבזבז' כסף על הגנה ועזרה לאזרחיה. האזרחים התגודדו במקלטים עזובים ומוזנחים, כשארגוני צדק למיניהם דאגו לספק את מחסורם. אזרחי ישראל פתחו את בתיהם ואת מוסדותיהם, לרבות נדבן שהקים עיר האוהלים כדי לקלוט את מאות אלפי הפליטים.

ומי לא עשה כמעט כלום? ממשלת אולמרט. החידלון בתשלום פיצויים לנפגעי המלחמה מבליט את הבוז כלפי הפונים. השחיתות והריקבון המאפיינים את המערכת השלטונית משקפים את הזלזול בכספו של ציבור משלמי המסים. הקריסה של המערכות השלטוניות היא תוצאה של ההתמקדות של נבחרי הציבור בצרכיהם ובשאיפותיהם, מתוך אדישות מוחלטת להשלכות ההרסניות על המדינה ואזרחיה. במצב זה יש פתרון אחד בלבד – לשלוח אותם הביתה!