בשבע 227: מכתבים

קוראי העיתון , ו' בשבט תשס"ז

לא היו בלוקים/ זכריה בן ציון, עמונה

שמחתי לקרוא את הכתבה העוסקת באירועי עמונה.

כמי שנפגע באירועי עמונה אני  יכול להצטרף לביקורת על ההתנהלות של מח"ש בחקירת האלימות של השוטרים בעמונה. ההספק העלוב של מח"ש מדבר בעד עצמו.

כמו רבים אחרים גם אני סובל מצלקות נפשיות מאז האירוע. אם כי לא נפגעתי פגיעה פיזית קשה.

עם זאת, רציתי להעיר על משפט שצרם לי: בכתבה נאמר שאין חולק שהיה מיעוט שזרק בלוקים על השוטרים בעמונה. כמי שהיה על אחד הגגות (לפי העו"ד שאליו פניתי לצורך הגשת תביעה ,נראה שעל הגג הזה היתה רמה גבוהה של אלימות), אני יכול לומר שאומנם נזרקו אבנים על השוטרים, אולם אני מפקפק בטענה שנזרקו בלוקים. הבלוקים הונחו על הגגות אך ורק כדי להחזיק את הקונצרטינות,וכשהשוטרים גררו אותן, נפלו אגב כך הבלוקים שהחזיקו אותן.

מדובר בדברים שראיתי במו עיני. משיחה שניהלתי עם אורית סטרוק ,הבנתי שגם היא רואה את הדברים כמוני.

מה הקשר לפמיניזם? (בתגובה למאמר 'ללמד זכות על הלומדות', גיליון 226)/ בשה לאה בלומברג, מעלה אדומים
  
כמה חבל שהמאמר המצוין של הטוענת הרבנית מרים גולדפישר קיבל כותרת משנה: "נשים הלומדות תורה לא תמיד עושות זאת מטעמי פמיניזם".

לא ברור לי מה פירוש "ללמוד תורה מטעמי פמיניזם", אבל בהקשר זה כנראה ביטוי נרדף ל"מטעמים פסולים". ההשוואה הזאת מבטלת מראש כל אפשרות לדיון בעניין.

יותר מזה, יש צורך לתיקון משמעותי: זה לא שלא תמיד נשים לומדות מסיבות מפוקפקות, אלא שכמעט תמיד הן עושות זאת מטעמים כשרים: הצימאון לתורת ה' על כל מקצועותיה, או לפחות הרצון להבין יותר טוב את מורשתנו הקדושה.

במשך השנים שזכיתי להיות בין יושבות בית המדרש, פגשתי רק אחדות שבאו ללמוד מתוך מניעים שאפשר להטיל בהם דופי. מתוך אלו, היו שהתייאשו מהלימוד אחרי זמן קצר, ואחרות עברו תהליך של מתוך שלא לשמה בא לשמה".

וכמה חבל שאחרי כל עשרות השנים האלה עדיין יש צורך לבזבז אנרגיות על הגנה עצמית.

חינוך לא קונים בכסף/ יחיאל זהבי, רחובות

שרת החינוך:"נשקול לתגמל כספית בתי ספר שיפחיתו את אלימות".
גברת נכבדה, חינוך לא נקנה בכסף. חינוך נקנה על ידי דוגמא אישית ומסורת יהודית. דוגמא אישית של הורים, מורים, חברים, מנהיגים, חברי כנסת, שרים ובראש ראש הממשלה. חלק מהמנהיגים הנ"ל הראו לאחרונה דוגמא אישית שלילית.
כמו כן יש לחנך את הדור הצעיר על פי המורשת והמסורת היהודית. שני אלה, דוגמא אישית ומסורת יהודית יסיעו להפחית את האלימות. כסף יכול לסייע, אבל לא לפתור את הבעיה.

ה'אנטישמים' מחברון/ אדוה נוה, שערי תקוה

יו"ר המועצה הציבורית של 'יד ושם', יוסף לפיד, תקף בשעתו את אלו מבין מתיישבי גוש קטיף שענדו טלאי צהוב לביטוי מחאתם נגד הגירוש, וטען כי זה חילול זכר השואה.

אך דווקא הוא לא היסס לגייס את זכר השואה לתקיפת המתנחלים בחברון. בשבת ראש חודש שבט הוא השווה את יחסם לשכניהם הערבים להתנהגות האנטישמית שקדמה לשואה: "לא היו אלו המשרפות או הפוגרומים שמיררו את חיינו אלא הרדיפות שסבלנו, האבנים שנזרקו לעברנו, ההפחדות האיומים...".

השמעו אוזניו את מה שפיו מדבר? יהודייה המקללת את שכנתה מזכירה לו את השואה? הייתכן כי דווקא יו"ר יד ושם מזלזל עד כדי כך בזכר השואה ומשתמש בה לקידום השקפותיו הפוליטיות.

ואם מדובר על אנטישמיות, דווקא דבריו של לפיד הם שמזכירים אנטישמיות: הוא ראה קטע מסרט, שצולם ע"י הערבייה "המותקפת" ושברור לכל שהוא מגמתי וערוך, ומיד קפץ למסקנות ללא בדיקת העובדות. בהמשך הוא ניצל את הסרט להרחבת האשמה לכלל המתנחלים בחברון. זהו דפוס אופייני לכל האנטישמים בעולם, שבעיניהם היהודים תמיד אשמים בכל, וכל עבירה שמבצע יהודי נובעת רק מהיותו יהודי.

צימוקים לשבת/ משה טאו, רחובות

המשטרה : למהר בחקירת השחיתות בכדורגל.
 בעיטה אחישנה .
זליכה נגד אולמרט.
מה הוא חשב?

האלוף קפלינסקי.
 חרשו החורשים על גבי.