בשבע 228: קוראי העיתון

מכתבים , י"ג בשבט תשס"ז

מודעה מיותרת/ רונן צור, בית אל

בגיליון האחרון פורסמה הודעת תמיכה באלוף נוה על פני עמוד שלם.

ואני הקטן שואל: לאן הולך העיתון? מצד אחד, בכתבות ובטורים אישיים מביע העיתון את כעסו וזעמו של ציבור הקוראים כלפי האדם שבמעשיו הביא חורבן, צער ונזק על ציבור יקר ואהוב; ומצד שני מדפיסים פרסומת תמיכה בו?

ושאלה נוספת מעט קנטרנית: האם מודעת תמיכה ביוסי ביילין ובפועלו למען "השלום" גם תזכה להתפרסם בעיתונכם?

לאלף בינה/ יואל אליצור, עפרה

ל"מכובדנו וחברנו" האלוף יאיר נוה,

לא שכחנו את מסירותך ועוז רוחך במלחמה נגד יהודים מיישבי הארץ, בגירוש יהודים מנחלתם ובהריסת בתיהם. זוכרים את "יש לכם אלות ואתם תדעו להשתמש בהן", זוכרים את "בעמונה כמו בג'באליה ובקסבה של שכם", מנסים להבין איך הצלחת להוציא לטובי נאמני ארצנו ובוניה צווי הרחקה ללא הנמקה וללא משפט מהסוג שמוציאים ל'פצצות מתקתקות'.

אינני יודע מה מריץ את הרב אהרון בינה להוציא מכתב תמיכה ענק שעולה הרבה כסף לטובת יאיר נוה, ואני מתפלא על מערכת 'בשבע' ששכחה להתייעץ עם 8,800 מגורשים ועם 300 חבולי עמונה לפני שפרסמה את מכתב התמיכה. אני למדתי ב'נתיב מאיר' קצת לפני יאיר נוה, וממורי ורבי הנערץ ר' אריה בינה זצ"ל למדתי מה היא מסירות אמת במלחמה על ארץ ישראל, ביישוב הארץ, בהפצת תורה ובייסוד עוד ועוד ישיבות בחבלי הארץ שעל החנקתם שוקד נוה.

התייצבותי יחד עם הצעירים הנפלאים שלנו לעזרת כפר דרום בקיץ תשס"ה, לעזרת עמונה בחורף תשס"ו ובהעפלה המחודשת לחומש בחנוכה תשס"ז היא במידה רבה פרי חינוכו של ר' אריה.

גאווה שלא במקומה/ חנוך אלברט, גבעת אחיה

בתקופה האחרונה שהיתי במעצר בית מחוץ ליש"ע בצו שנחתם על ידי האלוף יאיר נוה. בשלושת החודשים הללו, ללא פרנסה, נותקו ילדיי ממוסדות החינוך שלהם, כדי לו להתנתק מהוריהם. בנוסף, פרט למשכנתא, הייתי צריך לשלם גם שכר דירה.

בשבת האחרונה קראתי בתדהמה את מודעת התמיכה שפרסמו חבריו של האלוף נוה ובראשם הרב אהרון בינה.

ברצוני לשאול את חבריו: במה אתם גאים בו כל כך? בהצלחתו חסרת התקדים בגירוש יהודים מצפון השומרון? בפיקוד על פוגרום עמונה? בחתימה על צווי גירוש והרחקה של עשרים תושבים ומשפחותיהם מיש"ע?

האם לא היה ראוי יותר שאת הכסף הרב שהושקע במודעת התמיכה היו חבריו של נוה מפנים לסיוע למשפחות המגורשים?

ללמוד מברוריה (בתגובה ל'בנות, עשו חיל', גיליון 227)/ ציפי לידר, ירושלים

דומני כי מעבר לקיום מצוות, לימוד תורה גם כאתגר אינטלקטואלי חשוב להגשמה עצמית של הבת או האישה, ותורם לעיצוב אישיותן ולתפקודן.

יתר על כן, לימוד תורה לנשים לא החל במכללה בבית וגן, אלא מקדמא דנא, כאשר הדמות המפורסמת ביותר בתחום זה היא ברוריה, אשת התנא רבי מאיר, שבקיאותה הרבה בתורה הפכה אותה לחברה במועצת החכמים, שאף פסקה הלכות.

גם שוויון הנשים אינו המצאה פמיניסטית, ומעוגן כבר במקרא עם נביאות, משוררות ומנהיגות האומה, כשרה, מרים, דבורה, חנה וחולדה הנביאה, רות ואסתר המלכה. כך גם נשים הניחו תפילין ועלו לתורה, אך עשו זאת בצנעא, ולא כדגל או כקרדום למטרות פמיניסטיות.

אולמרט, טול קורה/ רחל פרסיק, פתח תקוה

בשבוע שעבר שמענו את נאומו של הנשיא משה קצב. עוד זה מדבר וזה בא, והנה מופיע אולמרט ומבקש מקצב שיפנה את מקומו.

אולמרט מה איתך? האם לרגע שכחת את החשדות שהועלו כלפיך? האם לרגע שכחת איך שלחת את חיילנו למות במלחמת לבנון השנייה? מה עם הסקת מסקנות לגביך?

מסתבר שהגמל אינו רואה את דבשתו!