בשבע 228:ניגונים באלקטרונית

מוסיקה ערבית בלבוש אלקטרוני נשמעת מצוין, אבל ניגונים אלקטרוניים של חב"ד זה כבר עניין של טעם.

קובי סלע , י"ג בשבט תשס"ז

לפני מלאן שנים, כשהפסקת הלימודים לצרכי ארוחת צהריים וכאלה בישיבה אפשרו לדפדף בין ערוצי הרדיו הנקלטים בירושלים, נתקלתי לראשונה בשידורי רדיו עמאן. הירדנים הקפידו בכל צהריים, בין שתיים ועשרים לשלוש, לשחרר את מגיש הרדיו לתנומה קלה. בזמן הזה, כדי שהרדיו לא יישאר דמום, הם ניגוני אלבומים שלמים. פשוט כך, בלי קטעי הגשה בין לבין.

מעבר לעובדה שזאת היתה הדרך היחידה להקליט אלבומים שלמים בלי הפרעה, דרך עורכי התכנית ההיא נחשפתי לאמן צרפתי יוצא מן הכלל, מוכשר וגאון בתחום מוסיקה האלקטרונית: ז'אן מישל ז'אר. גם אותו, כמוני, לא עניינו מילים ותמלילים, ומהר מאוד התמכרתי לסגנונו האלקטרוני ואף שכנעתי את אמי, שתחי', לרכוש עבורי את הדיסקים החדשים שלו, כל אימת שהיא הזדמנה לביקור ברפובליקה הצרפתית. האהדה למוסיקה של האיש עשתה לה שם בישיבה, מה שסיכן אותי מידית. לכן המצאנו לו בישיבה שם חלופי: יוחנן מיכאל שך...

כיום ניתן למצוא בארונית הדיסקים בביתי כשלושים אלבומים פרי מקלדתו, ומערכת הסטריאו עוד נטויה.

לפני כמה ימים נתקלתי באלבום יהודי, משלנו, שעושה מז'אן מישל ז'אר חוכית ואיטלולית. בחור אחד, שמואל נלסון שמו, אסף סביבו חבורת מוסיקאים תחת השם 'עדן מקדם', והם חונכים אלבום יהודי מזרחי בסגנון מוסלמי.

כדי לסבך את העניין עוד קצת, מלווה את כלי הנגינה האותנטיים מוסיקה מערבית אלקטרונית מעודכנת, וההרמוניה מדהימה מרשימה.

הבחור, שככל הנראה לא שמע פיוטים בהיותו צעיר, למד וחקר את המוסיקה הערבית, וחקר גם את סגנון השירה היהודית בקהילות שהיו מפוזרות במדינות מוסלמיות. הוא למד להגות את המילים והאותיות באופן מדויק, ממש כמו שאבא שלי היה רוצה מאוד שאבטא את המילים בתפילות.

שמעתי את הדיסק בפעם הראשונה ונדהמתי. שמעתי שוב והתלהבתי. בפעם השלישית התקשרתי נרגש לגידי שרון, לאבא שלי, ולעוד כמה אנשים ש'מבינים' ודיווחתי להם על התגלית החשובה.

כדאי לשים לב לרצועות 2, 3, ו-8. להקשיב לניב המדובר ולהתמוגג.

אם הצלחתם לשים עליו יד על הדיסק הזה, תיהנו מאוד. לדעתי הוא טרם מופץ בארץ.

עוד פרטים: http://www.edenmiqedem.com   
   
דיסק יהודי אלקטרוני נוסף שמגיע מניו יורק, 'עתיק יומין', שייך להרכב 'קבלה' מצפת. הלהקה נקראת 'Dream Orchestra', והחבר'ה ליקטו ניגונים חסידיים עתיקים והלבישו עליהם עיבוד אלקטרוני (לא בהכרח פופולארי). יוצרי האלבום מעוניינים לתת כבוד לניגון המקורי, אבל לשנות לו את הזווית, הסגנון וההתייחסות.

וכך, ניגון חב"די מפורסם – 'ניגון ראש חודש כסלו' – הפך ליצירה אלקטרונית שמזכירה קצת את הניגון המקורי, אבל צובעת אותו בצלילים אלקטרוניים עזים, עובדה שתסב נחת לכל חב"דניק ממוצע (במיוחד אם הוא מבלה בכינוס השליחים), או שלא. רק את ניגון ה'ד' בבות', כיאה לניגון קדוש, שמרו ככתבו, ללא שינויים.

גם את הדיסק הזה לא מצאתי בארץ. פרטים אפשר לברר כאן: http://dreamniggun.com

הערות ובקשות אפשר להפנות אל הדוא"ל: kobi@a7.org