בשבע 228: ערבים חיללו את בית הכנסת במתחם קבר שמואל הנביא

המתפללים מתארגנים לפעולות לחיזוק האחיזה היהודית בקבר

חגית רוטנברג , י"ג בשבט תשס"ז

ביום חמישי שעבר הלך בנימין פרידמן, תושב שכונת רמות בירושלים, כהרגלו לטבול במעיין הסמוך לקבר שמואל הנביא (נבי סמואל), המצוי במרחק הליכה ממקום מגוריו. הוא לא תיאר לעצמו מה מצפה לו שם הפעם, וכי אך בנס יינצלו חייו מאותה טבילה. "ראיתי פתאום חבורת ערבים צעירים מתקרבים אליי, מחזיקים בידיים אבנים ענקיות, סלעים. הכוונה שלהם היתה לרצוח אותי. כשראו שאני לבד שם, ניסו לתקוף אותי. ברחתי במהירות למערה הסמוכה למעיין, ושם התחבאתי דקות ארוכות". הערבים החליטו כנראה שמסוכן עבורם לחכות לפרידמן בשטח יותר מדי זמן, ונסוגו חזרה לכפרם. פרידמן הודה על נס הצלתו, והגיש תלונה במשטרה.

מנצלים את נטישת צה"ל

סיפורו של פרידמן הוא סימפטום קיצוני למצב הביטחוני המידרדר והולך בגזרת קבר שמואל הנביא. פרידמן, הנוכח דרך קבע במתחם הקבר, טוען כי ההידרדרות החלה פחות או יותר במקביל לנסיגה הישראלית מרצועת עזה והשומרון. "זה העלה לערבים כאן את המורל", הוא מסביר. "הם רואים שאם מרביצים לנו אנחנו בורחים". עד לפני שנתיים הצבא אבטח את האזור באופן סדיר ושוטף, והשקט נשמר. אולם אז הוחלט כי צה"ל יסיג את כוחותיו מהמתחם בשל בעיות תקציב. את המענה הביטחוני למתפללים הפוקדים את המקום אמורים לתת חיילי מג"ב המאיישים את מחסום רמות, על הכביש הראשי מתחת לקבר שמואל הנביא.

פרידמן מספר כי נוכחות המג"בניקים במקום היתה דלילה ביותר, והתגברה מעט לאחר אירועים ביטחוניים או גניבות. הערבים מצידם ניצלו את שטח ההפקר בו זכו. בתחילה היו אלו גניבות 'קלות' ממתחם הקבר שביצעו ככל הנראה ערביי הכפרים הסמוכים: נבי סמואל, הנחשב לידידותי יחסית, וגם מבידו ואל-ג'יב, הנחשבים לעוינים יותר. בהדרגה, עם הידלדלות הנוכחית הצה"לית, התעצמו הגניבות, וציוד בעלות של אלפי שקלים, כמו פרוז'קטורים, מנגנונים שונים, מערכות סניטציה, נעלם ממתחם הקבר. עליית המדרגה שלאחר הגניבות, היא כאמור ניסיון לפגיעות ביהודים בנפש. פרידמן אומר כי הוא אינו היחיד שעמד בסכנת חיים במקום זה. "שמעתי על עוד מישהו שהותקף במעיין הזה לפני כחצי שנה, ועל חסיד ברסלב שהלך להתבודד ביער הסמוך לקבר וכמעט הרגו אותו במכות".

לשיא נוסף הגיעו התקפות העוינות בליל שישי האחרון, כאשר חולל מתחם הקבר בצורה שהיכתה בזעזוע גם את השוטרים שהגיעו למקום בעקבות האירוע. "הערבים הגיעו לקבר ופרצו את ארון הקודש, שנמצא בתוך כספת עם מעטפת מאסיבית מאוד. הם הוציאו את ספר התורה, גללו אותו על הרצפה ושפכו עליו חומרים שונים. הם הרסו גם את העץ של הספר". המחבלים האלמוניים לא הסתפקו בכך; הם עברו בכל המתחם, השחיתו וניפצו את כל מה שנקרה בדרכם: זגוגיות החלונות נותצו, ספרי הקודש הושלכו על הרצפה, כמו גם שאר תשמישי בית הכנסת. "השוטרים שהגיעו בבוקר בכו כשראו זאת", מספר פרידמן.

השבוע פורסם כי משטרת ירושלים הודיעה בעקבות האירוע, כי תאבטח את המקום במשך כל שעות היממה עד למציאת פתרון תקציבי לאבטחה אזרחית באזור.

לחזק את הנוכחות היהודית

"מה שהם עשו לקבר יוסף וקבר רחל, הם מנסים לעשות פה", אומר פרידמן, שרואה בהתדרדרות המצב תוצאה ישירה של הגירוש והמסר ששודר ממנו כלפי ערביי יו"ש. בניסיון להציל את קבר שמואל הנביא מגורל דומה לזה של מתחמי הקברים בשכם ובבית לחם, הקים פרידמן לפני כשנתיים את עמותת "נאמן שמואל לנביא", שמטרתה חיזוק הנוכחות היהודית בקבר. פרידמן עצמו נקשר למקום לאחר שהתפלל בו וזכה לראות ישועות במישור הפרטי. הקמת העמותה לוותה בברכתו של הרב מרדכי אליהו, והיא פועלת בכמה מישורים: תפילות במשך 40 יום רצופים עבור אנשים המבקשים זאת, הגברת לימוד התורה במקום וארגון הסעות קבועות לקבר, מה שיאפשר לרבים מתושבי ירושלים הסמוכה לפקוד את המקום בתדירות גבוהה. בנוסף מתכנן פרידמן להכשיר מבנים באזור לצורך הכנסת אורחים ולינה של אלו שיפקדו את מתחם הקבר. הדבר כרוך במשא ומתן רגיש, ובעלויות כספיות גבוהות. פרידמן פונה לציבור בבקשה לסייע ככל שניתן למען חיזוק ההיאחזות היהודית בקבר שמואל הנביא.

מספר הטלפון של העמותה: 02-5714223