בשבע 229: חיפושית מדגם משופר

החיפושית טובת הלב, שמככבת בסרט חדש לקטנטנים, עוזרת לכל חבר שנקרה בדרכה וגורמת גם לצופים הצעירים לחפש דרך לעזור לזולת.

אמציה האיתן , כ' בשבט תשס"ז

כל אחד מאיתנו שעבר את טקס השכבת הילדים באחד מערבי השבוע, יוכל לספר על האופי המיוחד שמקבלים הסיפורים שאנו ממציאים ממוחנו הקודח. זה לא פשוט לאלתר סיפור מעניין, כשהמגמה היחידה שבראשך היא: "נו, שיירדם כבר. אני במקומו כבר מזמן הייתי בחלום השביעי".

התופעה בולטת במיוחד בשעות הקטנות של הלילה, כשרגלינו היחפות קופאות על הרצפה הקרירה, והשמיכה שהשארנו מאחור במיטתנו מאבדת אט אט מחומה הנעים. בתוך ערפילי ראשנו אנו מגלים שהסיפור מקבל אופי מונוטוני, הקצב של המילים מקביל למהירות הנסיעה של דאבל טריילר בעליות לעיר הקודש, וסופו של הסיפור מתגלה רק בבוקר, לאחר שמצאנו עצמנו מכווצים בתוך ציפית עם ציור של חמישה בלונים.

מתברר שאלה הסיפורים שהכי מצליחים אצל ילדינו הצעירים. החזרה על מוטיב מרכזי, הקולות הצפצפניים והסוף הצפוי – כל אלה מקבלים אצלם פרס נובל לספרות, ואף יש סיכוי רב שבלילה הבא יבקשו את אותו סיפור, וגם יתקנו אותך במקומות שבהם לא דייקת.

ודאי כבר הבנתם שהשבוע יתארח במדורנו סרט המיועד לילדינו הצעירים יחסית. אם נודה על האמת, אצלם מתגלה המטרה האמיתית שלשמה נוצר המחשב: "לכו תראו סרט, ותנו לי רגע שקט!" אצל הגדולים יותר המגמה מתהפכת: "תעזבו כבר את המחשב ובואו לעזור!".

'חיפושית לב הזהב' היא בובה חביבה, יצירת כפיה של יאירה ספיר, שכל מטרתה בחיים (של החיפושית, כמובן. בעצם, אולי גם של יאירה) היא להיטיב עם היצורים האחרים. החיפושית יוצאת עם בוקר, כשסל בידיה ולתוכו היא אוספת מצוות מכל הבא ליד. לפרפר היא עוזרת להשתחרר מהענפים שבהם הסתבך, לתרנגול היא מחזירה את קולו האבוד, ומעודדת את הקיפוד, שאף אחד לא רוצה לרקוד איתו (האמת, גם לי לא ממש בא לרקוד עם קיפוד).

כך היא מסתובבת לה בעולם, כשפיה מלא שירה והודיה לה' על כל הטוב שגמל איתה, ומסייעת לכל מי שזקוק לעזרה. בסופו של מסע, כשהיא חוזרת עמוסת מצוות ונחת, היא מגלה לחרדתה כי אחת הנקודות השחורות שעל גבה נעלמה (מדובר בפרת משה רבנו, לא בסתם חיפושית זבל). עכשיו היא שוכחת את כל המזמורים היפים ומילות ההודיה, ופוצחת בבכי מעורר רחמים על הנקודה שנעלמה לה אי שם. מי אם לא חבריה, שנעזרו בה במשך היום, נחלצים לסייע. לאחר חיפושים מייגעים נמצאת הנקודה האבודה, ושוב מתמלא פיה של החיפושית שירה ותודה.

אל תיתנו ללשוני המליצית להטעות אתכם. אינני לועג, חלילה, לסיפור המעשה. להיפך. פשטות הסיפור והדמויות המופיעות בו נעשו על-פי אותו מתכון מוצלח של סיפורי מיטות הקומתיים של הילדים. החיפושית החביבה מצליחה לחבר את הילדים לערכים שאותם היא מעבירה. הם משתתפים בצער החיות הנמצאות במצוקה, ושמחים יחד איתן בפתרון הבעיות. יאירה ספיר, שגם מדובבת את החיות, עושה זאת בחן, וברמה המתאימה לילדינו הצעירים.

לא תמצאו כאן את הקטעים המפחידים, שבהם הילדים העדינים בורחים מחדר המחשב והולכים להעיר את ההורים, אך גם לא את הסצנות המביכות שלעתים מופיעות בסרטי הקטנטנים, כשמישהו מחליט שילד קטן הוא בהכרח מפגר.

החיפושית עם לב הזהב לימדה את הבת שלי את ערכי החסד והנתינה, ואם נכונה העובדה הכתובה על גב הקופסה – שמדובר בסיפור ראשון מתוך הסדרה – אני כבר מזמין את הסרטים הבאים.