בשבע 230: גן החיות הלא תנ"כי

חגית ריטרמן , כ"ז בשבט תשס"ז

חברים, צר לי לבשר לכם אבל הג'ירפה הפלשתינית האחרונה מתה. כן, רותי מגן-החיות בקלקיליה – קונטרול אלט דליט. וזה קשור לכיבוש, כמובן.

הסקופ המדהים הזה אינו שלי. הוא פורסם לאחרונה בחדשות האתר 'וואלה' (של 'הארץ'). כותרת המשנה אף העצימה את הדרמה: "גם חיות משלמות את מחיר הכיבוש". אגב, הידיעה התפרסמה במדור החדשות "בעולם". קלקיליה זה כבר לא בארץ? 
ובכן, לפי הידיעה, גן-החיות הפלשתיני, שהוקם לפני כעשרים שנים בסיוע הספארי ברמת-גן, מתקשה לתפקד בגלל צה"ל. חבר מועצת קלקיליה מוסטפא סברי טען באוזני הכתב שהמגבלות הביטחוניות הן שמונעות הגעת תרופות ומזון לבעלי החיים, והכתב, הכינו את הממחטות, ציין שמוסטפא "לא מצליח להסתיר את העצב על מותה של רותי".

אז ככה: אני קצת בדקתי בשבילכם, ומקורותיי בגן-החיות של קלקיליה מספרים לי שנסיבות מותה של הג'ירפה היו קצת שונות. למען האמת, רותי פשוט לא הסכימה להצטרף לשורות עֵז תנין אל-קסאם. "היתה פחדנית כמו שפן", מגלה לי תוכי אבו-גוזל, "את יכולה לצטט אותי". גם שכן אחר התבטא נגד החלטתה שלא לשתף פעולה עם הטרוריסטים: "היא לא ידעה להעריך את כל הטוב שהחמאס גמל לה", רמז ג'מיל הגמל. 
 
קוראי הידיעה ב'וואלה' יכלו להתרשם שצה"ל מתאכזר לחיות פלשתיניות בכלל ("פיל, צבאים, קופים וזברות תחת מתקפה צבאית", זעקה הכתבה) ולמשפחת ג'ירפקוביץ בפרט: "לפני חמש שנים נהרג הג'ירף הזכר, כשכוחות צה"ל שפעלו בעיר ירו לעבר גן-החיות. הג'ירף בראוני נכנס להתקף פאניקה, ראשו נחבט בקיר, הוא נפל ומת". עוד ידעו לספר ב'וואלה' ש"בת זוגו, הג'ירפה הפלשתינית האחרונה, הפילה בחודש ה-13 להריונה את עוברה בשל העצב הגדול".

לא ברור מדוע העיתונאים ב'וואלה' בחרו להאמין לטענות הערבים בדבר אשמתנו במות החיות אצלם, ובאמת שאין קשר לבחירה שלהם בשם הערבי 'וואלה'. אבל על רקע מפגן החמלה של אנשי 'וואלה' כלפי החיות הפלשתיניות, מעניין לבחון את יחסם כלפי בני אדם, ועוד מעמם שלהם. תזכורת: כחודש וחצי לפני הגירוש, פרסמה מערכת האתר סוג של מאמר שכותרתו "כך תעיפו את המתנחלים מהכביש". בין ההצעות האלימות היו דקירת המפגינים בדוקרנים, שיסוי כלבי פיטבול בגופם וגם: "לחובבי המערבונים, זה הזמן להתאמן בשזירת לאסו ולהתנסות בלכידת איזו בהמה גסה".

אז מה היה לנו פה? אה, כן, רחמים על הג'ירפה הפלשתינית. 

ritter.b7@gmail.com