בשבע 233: בקיצור, מצחיק

שאול חיון מוציא דיסק משולש עם המון מערכונים 'קצרצרים'. ויש פתרון גם למי שחושש מביטול תורה.

אמציה האיתן , י"ט באדר תשס"ז

יהודי אחד מגיע אל רבו ומתלונן על כך שבנו הקטן לוקח חוטים ומסובב אותם ללא הרף. "תפסיק להניח תפילין בבית", עונה לו הרב השנון. זוהי בדיחה, אחת מני רבות, בתוך אוסף המערכונים החדש מבית היוצר של שאול חיון. לאחר שתיים-שלוש שניות תבינו את הבדיחה המוזכרת לעיל, וזה בדיוק מה שיפה בה. לעומתה, קחו למשל את אותו לקוח שנכנס לקיוסק ומבקש "בקבוק קולה, לפני שזה יתחיל". בבקבוק השלישי מתעשת המוכר ושואל אותו מה עם התשלום. "הנה זה מתחיל!" עונה הלקוח באכזבה. זו בדיחה שלא צריך לחשוב עליה יותר מדי, אבל גם היא נכנסת במסגרת הבדיחות המעלות חיוך על פנינו. קחו את שתי הבדיחות האלה, תכפילו במאה, ותערבבו עם כמות גדולה של שאול חיון וחבר שחקניו, ותקבלו את האוסף החדש: 'קצרצרים'.

מדובר בשלושה דיסקים המכילים כמות עצומה של מערכונים, ונושאים את השם המזכיר את תכנית הטלוויזיה 'קצרים'. היתרון הגדול הוא במגוון הענק של הבדיחות. יש כאן סלט של צחוקים מכל הסוגים ומכל המינים, מתוחכמות יותר ופחות, בדיחות עדתיות ובדיחות עולים חדשים. מערכונים על זקנים, אך גם על ילדים, וכמו בכל דבר – יש גם מערכונים מוצלחים יותר, ויש כאלה שכלל אינם מצחיקים (לפחות אותי).  

שאול חיון, האיש בעל אלף הפרצופים, מגייס שחקנים פחות מוכרים ומצליח להוציא מהם תוצאות מרשימות. במיוחד יש לציין את השחקנים הצעירים, שנראים כאילו המצלמה לא עושה עליהם רושם, ומצליחים לשחק בטבעיות, עד כמה שאפשר.

העובדה שמדובר בהרבה מערכונים קצרים מאפשרת לראות את הסרטים בחלקים, למען אלה שמצרים על ביטול התורה, הנובע משלושת חלקי הסרט. הדמויות המובילות את הסיפורים אמנם חוזרות על עצמם, אבל כל סיפור עומד בפני עצמו, והמתח בין צפייה אחת לשנייה לא יפגע בבריאותכם.

הסרט נפתח בקטע מרהיב של עריכה מעניינת, שבו רואים את השחקנים עומדים ומתפללים, כאשר כל אחד מהם מובלט בתורו, ושמו מופיע בגדול. ברור לי ששאול עבד קשה כדי להפיק את הקטע הזה, וכיוון שכך – תופעה נפוצה אצל כל יוצר – גם התאהב בו. איך אני יודע? הקטע הזה מופיע עוד פעמיים בתוך כל חלק, סתם כך באמצע, כמעבר המפריד בין פרקים שונים בסרט. זה המקום להגיד לעורך "טוב, די! הבנו".

הצילומים עצמם נכנסים תחת ההגדרה 'בסדר גמור!' הכול נעשה לפי הכללים, רואים ברור ואפילו שומעים כמו שצריך, אלא מה? חסרה קצת יצירתיות. ברור שבכמות כזו גדולה של צילומים ולוקיישנים כמעט בלתי אפשרי להתחיל לשחק עם הזוויות ותנועות המצלמה, והאמת היא, שאם תבחנו את תכנית הטלוויזיה המקבילה ('קצרים') תראו את התופעה הזו בדיוק באותה מידה.

שאול הוא אדם שאוהב לפרגן. תראו למשל את רשימת הקרדיטים בסוף הסרט. דפי זהב קטנחים עליהם. לרשימה נכנסו כל מכריו ומשפחתו של שאול, הצלמים שזכה להכיר, התזמורות ובעלי האולמות, וכולם עם מספר טלפון לצדם: "תתקשרו ותגידו ששאול שלח אתכם". אישית אין לי שום בעיה עם הרשימה, רק בפעם הבאה, אנא צור איתי קשר לפני הפרסום, יש לי עוד כמה שמות להכניס.

ובנימה לא רצינית זו, אבקש לסכם את הדיון. כדי למלא את ימי החופשה הבאים עלינו לטובה, ולמען הצחוק, שיפה לבריאות, לא יזיק לכם לטעום מדי פעם ממנת שמחת החיים הגדושה בתוך סדרת הסרטים 'קצרצרים'.

לדיווח על סרטים הראויים להיכנס למדור, ולסתם הערות והארות – amatsya@a7.org