בשבע 233: גשר לקשר

דרך מפגש אקראי דל נער וזקן על חוף הים, מלמדת ההצגה 'שובר גלים' כיצד לגשר על פער הדורות וליצור ידידות כנה.

שמואל אדלמן , י"ט באדר תשס"ז

"משפחה לא בוחרים" אומרות הסבתות, מה שלא תמיד מיקל על נערים בגיל ההתבגרות או על הוריהם. מקרים שבהם המתח האופייני בתקופה זו בין הורים לילדים הופכים את חייהם המשותפים של שני הצדדים לבלתי אפשריים קורים, לא עלינו, גם במשפחות הטובות ביותר. 

ההצגה 'שובר גלים' שכתבו ניצן כהן וצביקה קורמן וביים קורמן, נוגעת ביחסי משפחה ופערי דורות. סיפור ההצגה מתרחש על ספסל סמוך לשפת הים, ומפגיש בין נער צעיר שברח מהבית לאדם זקן שנמצא בנקודת משבר בחייו. הזקן מזהה את הנער מתמונה בעיתון, ולמרות הכעס והמתח ביניהם בתחילת ההצגה, אט-אט נוצרת בין הזקן לנער העונה לשם ניר ידידות כנה.

ניר כהן לומד כי בריחה מהתמודדות עם הבעיות והפחדים לא פותרת דבר. יש לקום ולעמוד מול המשברים והצרות ממש כמו שובר הגלים בים שניצב מול הספסל. במהלך ההצגה הסב החביב נוטע בניר את היכולת להאמין בעצמו ולהעריך את המשפחה סביבו. הוא פורש את ניסיון חייו, הכולל פרידה מאולצת מאמו שאהב כל-כך באחת האקציות של הנאצים, את הפגישה שלו עם אשתו, ולבסוף מתברר שגם הוא נמצא על הספסל בגלל בעיות עם המשפחה הקרובה, שאותן הוא צריך לפתור בדיוק באותה דרך שבה הוא מוביל את הנער.

ההצגה כולה מתרחשת באותו מקום ובאותו זמן. התפאורה מינימליסטית: ספסל, כמה אבני מדרכה ותפאורה של בתים  המלווה אותנו לאורך כל ההצגה. גם התלבושות הן יומיומיות, מה שמקרב את המציאות המשוחקת על הבמה לחיי היום יום, אך נוטלת משהו מהמעוף והדמיון הפוטנציאלי של תיאטרון. 

יוסף כרמון, המגלם את דמות הזקן, עושה זאת בחביבות רבה ובאמינות של מקצוען אמיתי. אין בטקסטים תחכום או שנינות אינטלקטואלית מעייפת המוכרת מהצגות אחרות. השיחה בין הנער לזקן קולחת באופן טבעי וזורם, ויודעת גם לסחוט צחוקים ודמעות מהקהל. אי אפשר להישאר אדיש לתיאור קורע הלב של האקציה שבה הוא נפרד ממשפחתו, ואי אפשר שלא לצחוק כשהזקן מגלה כי הוא רוצה לנסוע להודו, או מנסה להבין איך מנהלים שיחה באיי-סי-קיו.

אורך ההצגה כשעה. ההצגה בהחלט יכולה להיכנס לקטגוריה של הצגה חינוכית, המתאימה מאוד, גם בשל אופייה ואורכה, לבתי ספר תיכון – אם כי גם מבוגרים בהחלט ימצאו בה עניין. מי שאינו אוהב מופעי תרבות בעלי מסר, סביר שימצא זאת כנקודת תורפה; מי שמוכן גם לשמוע אמרות חינוכיות יהנה בהחלט.

חשוב להעיר כי הקטע בהצגה שבו מתאר הזקן כיצד ראה לראשונה את אהובתו בקיבוץ צורם לאוזניים דתיות, ובקצת רגישות אפשר היה לעדן אותו בלי לגרוע מההצגה.

ההצגה של 'נאוה הפקות', רמת גן.
 
שחקנים: יוסף כרמון/אלכס פלג, אבישי עזרא/ינון ספיר.