בשבע 234: חומש תחילה

מארגני מבצע ההתיישבות המחודשת בחומש סבורים שמדובר במהלך שיציל את המדינה מהתרסקות, יוליד מנהיגות אמיתית לימין, יחזיר את העגלה הציונית למסלולה ויפיח רוח חדשה בציבור הישראלי המיואש.

חגית רוטנברג , כ"ה באדר תשס"ז

לבני קצובר יש המלצה חמה עבור בנימין נתניהו: "לביבי כדאי מאוד ללמוד ממנחם בגין, שהצטרף לעליות לסבסטיה. אני מציע לו לעלות איתנו לחומש, להיות שותף למאבק הזה ולהציע לנו מנהיגות שתיתן כיוון, ולא רק מלל".


מוריה אמיתי, חברת הגרעין המיישב: "מאז העלייה בחנוכה, אני נרגשת מאוד מעצם הרעיון שאני עולה ליישוב מחדש. אני מגדירה את מה שעובר עליי כמו דוב שנכנס לתרדמת חורף ומתעורר. אחרי הגירוש הייתי בתחושת קיפאון. הכי גרוע כבר קרה, ואין לנו מה להפסיד יותר. פתאום אני יוצאת מהאפאטיות שנכנסנו אליה, יש משהו שמעורר אותי ונותן תקווה. אנחנו נכנסים לכיוון של חיים, עשייה ובנייה, ומרגישים שאפשר לחזור ולעשות דברים למרות הכוח האדיר שהממשלה הפעילה נגדנו"
קצובר מסביר שמדובר גם בשיקול פרקטי מבחינת נתניהו: "ממילא ימיה של הממשלה הנוכחית ספורים. השלטון הבא שצפוי לעלות אמור להיות ציוני יותר, והוא לא יוכל להתכחש לדרישתם של אלפים לחזור לחומש, ובפרט נתניהו, שהציג כל הזמן עמדה המתנגדת להתנתקות".

ביום שני, ז' בניסן, מתכוון גם קצובר להשתתף בעלייה לחומש, שמטרתה הפעם להתיישב על מנת להישאר לצמיתות. בסופו של תהליך יוכלו נכדיו של קצובר, יחד עם שאר חבריהם שנעקרו מהבית לפני שנה וחצי, לשוב ולהתרוצץ על הדשא בחומש, לגור בבית האהוב על ראש ההר ולהשקיף שוב על הנוף החולש כמעט על חצי מדינה.

בימים אלו עמלים הגופים המרכיבים את מטה 'חומש תחילה' על תכנון מבצע השיבה לחומש לפרטי פרטים. כנסי פעילים במוסדות חינוך וביישובים מתקיימים מדי יום כמעט, במטרה לגייס אלפים שישתתפו בעלייה. שלושים משפחות הגרעין המיישב ממגורשי חומש ושא-נור, שמתכוונות להתיישב באוהלים ולהוות את הבסיס ליישוב חומש המחודש, נערכות לקיים שם את ליל הסדר, אם לא יפונו מהמקום בכוח קודם לכן. 

מוריה ודוד אמיתי לא חוששים מההרפתקה אליה הם יוצאים. "אנחנו רגילים לטיולים, וכבר יצאנו בעבר גם לטיולים ארוכים, כך שחשש אין", אומרת מוריה בחיוך, "עיקר הדאגה היא לביתנו בת השנה". בני הזוג אמיתי נעקרו מביתם בשא נור, בו התגוררו שנתיים וחצי. כיום הם ביצהר, והחל מהשבוע הבא – בדרך לחומש. מוריה משדרת ביטחון ושלווה לקראת ההתיישבות על ראש ההר השומם: "אני עוד לא יודעת מה יהיו התנאים. אוכל אני מניחה שיעבירו לנו, וצריך להתארגן לתנאי חורף וקיץ.

אני תוהה אם נגיע לליל הסדר שם, עוד לא התכוננתי לזה. אם נצליח, מן הסתם ידאגו לנו למצרכים". בני הזוג אמיתי לוקחים איתם אוהל, מנשא נוח להליכה ארוכה עבור ביתם התינוקת ואפס פחדים מהלא נודע: "אני לא מעסיקה את עצמי בפחדים מה יהיה ואיך נסתדר. נסתדר. גם כשעלינו לשא נור היינו המשפחה החמישית ולא היה לנו כלום כמעט. גם אז לא העסקנו את עצמנו בשאלה איך נסתדר. מתמודדים כל יום עם מה שצריך, ובע"ה מצליחים". מה שמטריד את מוריה הוא יחסו של הצבא, והחשש שמא ינהגו כלפיהם באלימות. "בכל מקרה, אם יפנו אותנו נרד וננסה לעלות שוב".

איך התחושה לחזור אל המקום ממנו נעקרתם לפני שנה וחצי?

"מאז העלייה בחנוכה, אני נרגשת מאוד מעצם הרעיון שאני עולה ליישוב מחדש. אני מגדירה את מה שעובר עליי כמו דוב שנכנס לתרדמת חורף  ומתעורר. אחרי הגירוש הייתי בתחושת קיפאון. הכי גרוע כבר קרה, ואין לנו מה להפסיד יותר. פתאום אני יוצאת מהאפאטיות שנכנסנו אליה, יש משהו שמעורר אותי ונותן תקווה. אנחנו נכנסים לכיוון של חיים, עשייה ובנייה, ומרגישים שאפשר לחזור ולעשות דברים למרות הכוח האדיר שהממשלה הפעילה נגדנו".

את מאמינה שבאמת תצליחו להקים את חומש מחדש בסוף?

"בסוף ברור שהיישובים יקומו, השאלה זה מתי. יש לי אמונה תמימה שכפי שהצלחנו בסבסטיה למרות שלא קיבלנו תרועות מהעם, בזכות ההתעקשות נצליח". 

מבחן הבג"ץ

בתנועת 'קוממיות' הכינו מכתב שיישלח לראש הממשלה ולשר הביטחון, ובו תביעה מנומקת לאפשר לציבור לשוב לחומש תחילה, ובהמשך לכל המקומות שמהם גורשו יהודים. "מלבד החשיבות הערכית והלאומית בצעד כזה, אנחנו מסבירים במכתב שמוטלת עליהם גם חובה משפטית-מוסרית לעשות זאת", מסביר בצלאל סמוטריץ' מ'קוממיות'.

"בג"ץ התיר בשעתו את העקירה בנימוק שהפגיעה בזכויות האדם של אלו העומדים בפני גירוש באה לשם תכלית ראויה, לשיטתם. היום ברור שאין שום תכלית ראויה; כולם רואים את הנזק שהעקירה גרמה. לכן מוטלת חובה על אלו שעשו את הטעות הזו, קרי המדינה, לתקן אותה, ולהשיב לאנשים אלו את זכויותיהם ואת ביתם".

במקביל עובד סמוטריץ' על הגשת עתירה לבג"ץ שתדרוש את השיבה לחומש, על בסיס נימוק זה. "חשוב לנו להדגיש שלא מדובר בכמיהה של כמה משוגעים לדבר, אלא בדרישה ציבורית לשלטון שישא באחריות ויתקן את הטעויות שעשה".

יהודה אפשטיין, רכז השטח של 'קוממיות', אומר כי העלייה הנוכחית עומדת על פלטפורמה גבוהה שהציבה העלייה הראשונה והמוצלחת בחנוכה. "ההצלחה של חנוכה, אז הגיעו למעלה מאלף איש לחומש, השפיעה על הגרעין המיישב ונתנה לו תחושה שיש גב רציני של תומכים, ושכדאי לו להשקיע ולהקריב למען ניסיון להתיישב במקום. ההצלחה השפיעה גם על פוליטיקאים ואישי ציבור שעמדו קודם מהצד, וכעת נרתמים לפעולה ורוצים להיות חלק מההצלחה באופן בולט יותר". אפשטיין מונה ביניהם את בני קצובר, דניאלה וייס והח"כים אריה אלדד ואורי אריאל. בקרוב תפרסם 'קוממיות' גם מכתב רבנים הקורא לשיבה לכל יישוב שנעקר.

הגרעין המיישב יקים אוהלים על אדמת חומש, אך במקביל יועברו חומרי בנייה למקום ויתבצע ניסיון להקים גם מבנים קבועים יותר. "אנחנו מקווים לערוך שם את ליל הסדר", אומר אפשטיין, "אבל אם לא, נמשיך ונעלה, ובכל פעם תהיה עליית מדרגה: הפעם אוהלים, בפעם הבאה ננסה להביא קרוונים, עד שיעמדו שם בתים", הוא מבטיח.

הציבור צפוי להגיע מכל רחבי הארץ בכלי רכב פרטיים או בהסעות מאורגנות, ומהמקום שבו ייעצר, יתחיל לצעוד רגלית לחומש. "הנוער מתבקש להגיע עם ציוד שיספיק לכמה ימים בשטח", מציין אפשטיין.
 
נשוב לכל יישוב

החזון של תנועת השיבה הוא רחב הרבה יותר: "חומש היא רק ההתחלה. אחר-כך אנחנו חוזרים לשא-נור, ובהמשך נגיע גם לגוש קטיף", אומר אפשטיין. בנוגע לאחרון הוא מעדיף שלא להרחיב את הדיבור, אולם מדווח כי כבר מתקיימות ישיבות בנושא עם הרב שמואל אליהו, שפרסם לאחרונה את הקריאה לשוב לגוש קטיף.

הגורם המרכזי שבו תלויה הצלחת המבצע, מסכימים אנשי מטות הפעולה, הוא מסה של אלפים שינסו להגיע לחומש. "הפעם הצבא ייערך טוב יותר לקראתנו", אומר בועז העצני, מארגון 'מגני ארץ', "ולכן צריך הרבה יותר אנשים. מי שיישאר לנקות את הבית, יישאר בלי בית".

גם בני קצובר פונה בקריאה "לכל הספקנים, לא לעמוד מנגד אלא להטות כתף". הוא מסביר כי השלטון הציוני הצפוי לרשת בקרוב את אולמרט וחבריו ייאות לשתף פעולה עם המהלך רק בתנאי שיחוש שמדובר בתביעה המונית. "אם לפעולה הסמלית של חנוכה הגיעו אלף איש כנגד כל הסיכויים, אני בהחלט רואה סיכוי ריאלי שכעת נגיע לאלפים רבים, אם יראו שמדובר במערכה רצינית".

קצובר מאמין בכלל במהלך של חומש, ורואה בו בשורת נגד להידרדרות בכל התחומים בציבוריות הישראלית. "חומש מקפלת בתוכה פוטנציאל מקסימלי להיות מעשה ששובר את הכיוון השלילי ומחזיר את העגלה הציונית למסלולה. לא מדובר רק בתיקון אסון העקירה, אלא בבשורה לכלל הציבור המיואש מאובדן הדרך".

כותרות העיתונים בימים אלו מזכירות לקצובר את תחושת הייאוש שאחזה בעם בעקבות השבר של מלחמת יום הכיפורים. "סבסטיה התחילה על הרקע הזה", הוא משחזר, "והיום במובן זה אנו במצב דומה: השלטון מתפורר בכל הרמות, הציבור בתחושה שאין כיוון. זה הזמן לשים על המפה את ה'קדימה' האמיתי של הציונות".

קצובר חושב שלמהלך חומש יש סיכוי מרבי לצבור תאוצה באפקט כדור שלג, כאשר תחילה הוא יסחף אחריו את המחנה האקטיביסטי ואחריו מעגלים נוספים. "חומש מהווה תשובה למישורים רבים שבהם יש מועקה בציבור היום, ולכן אם המהלך ייעשה בצורה נחושה, מאמינה, רצינית ובלתי פוסקת, יש לו סיכוי לסחוף רבים מאוד". 

אומרים 'לא' לממסד

ואם ישאל השואל מדוע המשימה שבה צריך להתמקד כיום המחנה הלאומי היא דווקא הקמה מחודשת של יישוב, ולא מאבק בשלטון, בבית המשפט העליון או בתקשורת, לבועז העצני יש תשובה גם על זה: "אזרח לא יכול להפיל ממשלה, לעצור את השחיתות, לתקן את הצבא או לשנות את בית המשפט. הציבור שלנו נמצא על הכוונת של הממשלה, בג"ץ והתקשורת, ושאר העם שפוטים של משולש הכוח הזה. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איזה מהלך אנו כאזרחים יכולים לעשות כדי לשנות את כיוון ההתרסקות שאליו הולכת המדינה.

"השיבה לחומש היא אמירת 'לא' גדולה על התחום המצומצם שהם הואילו להשאיר לנו. אנחנו לא מקבלים את התכתיב של אחרי העקירה". העצני מסביר כי חומש פשוט פתוחה לקלוט יהודים, מאחר שצה"ל לא נסוג מהשטח, ולכן דווקא שם "אנחנו פותחים מחדש את המאבק על ההתנתקות. אם הם חושבים שעשו 'וי' על הגירוש, אנחנו נוכיח להם שאת ה'וי' הזה אפשר למחוק. הוויכוח חוזר לנקודת ההתחלה".

מדוע אתה מעריך שלציבור שהשלטון כבר רמס יהיה כוח נגדו במאבק הזה?


בועז העצני, מטה 'חומש תחילה': "השיבה לחומש היא אמירת 'לא' גדולה על התחום המצומצם שהם הואילו להשאיר לנו. אנחנו לא מקבלים את התכתיב של אחרי העקירה". העצני מסביר כי חומש פשוט פתוחה לקלוט יהודים, מאחר שצה"ל לא נסוג מהשטח, ולכן דווקא שם "אנחנו פותחים מחדש את המאבק על ההתנתקות. אם הם חושבים שעשו 'וי' על הגירוש, אנחנו נוכיח להם שאת ה'וי' הזה אפשר למחוק. הוויכוח חוזר לנקודת ההתחלה"
"המדינה שילמה מחיר אדיר על העקירה. ביטחוני, כלכלי, חברתי. אם הם ינסו לחזור שוב על מעשי עקירה, הם לא יוכלו לשרוד את המחיר. העקירה תהפוך למעשה סיזיפי מבחינתם, כשיצטרכו להתמודד מולה שוב ושוב. בסוף הם יישברו".

נוסף לכך, מסביר העצני, למרות שהציבור הכתום הוא מיעוט, כבר הוכח שהוא היחיד שמסוגל להרים מאבקים. "אנחנו הכוח המשמעותי היחיד בארץ. יש לנו כוח להציל את עצמנו, וכתוצאת לוואי מכך גם את כל המדינה".

העצני מבטיח שאם יגורשו העולים בפעם זו, הם יחזרו לשם שוב ושוב, "עד שיעמוד שם יישוב. ושיהיה ברור שלא נסתפק רק בחומש", הוא מודיע. "כשהממשלה תכבוש את עזה, ובסוף הרי לא תהיה לה ברירה אלא לעשות זאת, מתוך הדרישה התקיפה לשוב לחומש הם יצטרכו לעשות זאת גם ביישובי חבל עזה". 

כמו מבצע צבאי

אנשי מטה 'חומש תחילה' לא נותנים הרבה סיכוי לכך שהצבא יפרוש להם שטיח אדום בדרך לחומש, ועל אחת כמה וכמה למתכוונים להקים את ביתם במקום. אבל הם לא חוששים גם מכך: במטה חברים קצינים בוגרי צבא ותיקים שמסבירים כי הם עובדים בשיטות שהצבא יודע לעבוד. "אמנם לא נכבוש את חומש על-ידי מארבים, אבל אנחנו מתכננים את המבצע לפרטי פרטים", אומר סא"ל במיל' המשתתף בארגון המבצע.

מה יהיה המענה שלכם לניסיונות הצבא לעצור אנשים בדרך?

"אי אפשר לעצור אותנו. השומרון גדול מספיק כדי שלפחות חלק יוכלו להגיע. מי שלא יצליח להגיע עד הערב, יישן ביישוב סמוך וימשיך לצעוד בבוקר. נציגי הממשלה", כפי שהוא מכנה את החיילים, "לא יצליחו לעצור את כולם, כי כדי לעצור אדם אחד צריך שלושה מהם. אני מציע להם לא לנסות, חבל על המאמץ שלהם. מוטב שיתרכזו בהגנה ובאבטחה של העולים, כי הם יעלו בכל מקרה".

לגבי הנוכחות בחומש עצמה, המנהיגות איננה מתכוונת להוביל מאבק אלים. "מובן שמותר להתגונן, ואם מישהו מנציגי הממשלה ינהג באלימות שלא על-פי חוק, מותר להתגונן מולו. אם מי מהם יחשוב לעשות מה שעשו לנו בעמונה, שייקח בחשבון שאמא שלו לא תכיר אותו", הוא מזהיר. מול ניסיונות פינוי, אומר הקצין במיל', התגובה תהיה התפזרות ותנועה בשטח הסמוך לחומש, וחזרה לשם ככל שיתאפשר.

יהודה אפשטיין אומר כי מבחינתו, ניצחון יהיה בכל מקרה: "עצם צביאתם של אלפים על המחסומים היא הצלחה. חלק מהמאבק הוא על העלאת המודעות הציבורית והצטרפותם של עוד ועוד אישים. ככל שידברו על האירוע בתקשורת הניצחון גדול יותר, כך שאם לא נצליח בפעם הזו, בפעם הבאה נעלה עם יותר תומכים, עד שננצח". לדבריו, על אף שהצבא ינסה לטרפד את העלייה, גם הוא מעוניין בשליטה ישראלית בשטחי צפון שומרון, שהפכו למרכז טרור. 

מכאן תצמח המנהיגות

תוצאה נלווית למהלך השיבה לחומש, היא התגבשות מנהיגות חדשה לציבור נאמני ארץ ישראל. "בשנים האחרונות הכיוון הלאומי של מחננו הובל על-ידי אישים שזה לא היה מרכז עניינם, בלשון המעטה", קובע בני קצובר, מוותיקי גוש אמונים. "בהשוואה לתקדים סבסטיה, יש סיכוי שהמאבק והמעשה ייצרו מנהיגות שתוביל את הכיוון הציוני והלאומי. הצלחת המהלך בחומש תהווה מענה גם לפיצול הפוליטי במנהיגות הימין. לעתים המעשה הנכון הופך למנהיג, שכן סביבו מתאגדים כולם. מחומש תוכל לצמוח לנו מנהיגות אמיתית שאנו זקוקים לה כל-כך".

שבתאי שירן, מראשי מטה צפון, שנוטל חלק פעיל בשיבה לחומש, מסביר כי הציבור יכול ללמוד על המנהיגות החדשה לאור הצלחת המבצע הקודם. "צומחת כאן מנהיגות כתומה במקום זו שהתמוטטה במאבק. יש להם קבלות מחנוכה".

מהו קו המאבק שמכתיבה המנהיגות החדשה? אנשים חוששים להגיע לחומש ולעמוד בפני סיטואציית כפר מימון שנייה.

"אנחנו לא רוצים לשחזר את טראומת עמונה, וכפר מימון ודאי שלא יהיה כאן. אנחנו לא מדברים כרגע על עקרונות, אלא נחליט לפי המצב בשטח. כך נהגנו בחנוכה, וזה הוכיח את עצמו. המטרה שלנו היא להעלות גרעין לשטח, נקודה". שירן צופה הגעה של כ-5000 איש למבצע, ומבטיח כי "צפויות הפעם הפתעות נוספות, מעבר למה שראינו בחנוכה".