בשבע 235: הכיסוי של רובינשטיין

שופט העליון חובש הכיפה, אליקים רובינשטיין, סבור שקריצה מגזרית בפסק הדין יכולה לאזן הרשעה חריגה שלו נגד קטינים כתומים ● כמעט כולם יצאו מרוצים מהחלטות הוועדה למינוי דיינים.

יאיר שפירא , ג' בניסן תשס"ז

ביום חמישי שעבר שוב התברר כי לא לחינם נלחם נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט אהרן ברק, ומול התנגדות עזה של חבריו השופטים הביא למינויו של מי שהיה אז היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, לשופט בערכאה העליונה. שהרי אין ספק כי השופט רובינשטיין הביא עמו אל בית המשפט העליון מטען חיובי של יידישקייט, מתובל בלא מעט הומור יהודי, ואף נטייה קלה לפולקלור מגזרי. קחו למשל את פסק הדין שכתב ופורסם בסוף השבוע שעבר, שבו ביטל החלטה של בית המשפט המחוזי בתל אביב.

בפני השופטת עדנה קפלן-הגלר הובאו שני קטינים שנתפסו בעת פעולות ההתנגדות להתנתקות, כשהם חוסמים את כביש גהה סמוך לגבעת שמואל. הנער הראשון הואשם בסיכון חיי אדם בנתיב בחבורה, לאחר ששפך חומר דליק על מזרונים שחסמו את הכביש; השני סיכן חיי אדם בנתיב תחבורה משום שרצה לשפוך חומר דליק על המזרונים.

מכל מקום, השופטת התרשמה משני נערים מצוינים, אזרחים למופת, ללא שמץ עבר פלילי, עם רצון להשתלב ביחידות קרביות בצה"ל ועם מוטיבציה רבה לשתף פעולה עם תכנית השיקום שנקבע להם, ברוח סובייטית משהו, של השתלמות בענייני דמוקרטיה. אשר על כן היא נמנעה מלהרשיע אותם בדין וגזרה עליהם שעות עבודה למען הציבור.

הפרקליטות לא ישבה בחיבוק ידיים, ומיהרה לערער לבית המשפט העליון ולדרוש הרשעה. גם צה"ל לא ישב בחיבוק ידיים, והודיע לבית המשפט כי הוא יכול להרשיע את הנערים בלב שקט, שהרי אופי המעשים שבהם הואשמו יקרבם או ירחקם ולא עצם ההרשעה. השופט רובינשטיין החליט להרשיע.

הוא אומנם נאלץ להתייחס בקצרה לתקדים שבו פטר בית המשפט העליון מהרשעה חבורה של קטינים ערבים מהרשעה בעברה דומה (ובעברות נוספות, כמו התפרעות, תקיפה ופציעת שוטרים בנסיבות מחמירות) כדי לא לפגוע בעתידם. הוא מיהר לפתור את העניין במספר מילים על מקרים נדירים שבהם נאלץ בית המשפט לפעול בחמלה יתרה, ומיד נתפנה להמליץ לקהל קוראיו על החוברת המעניינת, כך אומר השופט, שהוציא המרכז להגות בחינוך היהודי של מכללת ליפשיץ, 'הנוער במשבר בזיקה לאמונה ולמדינה' שמה. בעיקר מפנה רובינשטיין אל המאמר האופטימי של מנהל המִנהל לחינוך הדתי, החותם את החוברת. יידישקייט כבר אמרנו? נחת.

דין רבני בעידן הכלכלה הגלובלית

לפני כמה שבועות סקרתי כאן פסק דין של הרב זולדן היושב כדיין בבית הדין לדיני ממונות של גוש קטיף. פסק הדין עסק בתביעה שתבע חקלאי חברת שיווק על הפרת הסכם. הראיה העיקרית להגנת החברה היתה עדות גוי, והרב זולדן הקדיש פרק ארוך לנושא, ובסופו קבע כי לא ניתן לקבל עדות מגוי במקרה שכזה.

בשבוע שעבר ננזפתי מעל דפי העיתון בידי הרב יצחק חי זאגא, אחרי שקרא בין שורותיי, ובצדק קרא כך, כי פסיקה שכזו היא מכשול בפני הטמעת המשפט העברי בכלכלה המודרנית.

"בתי הדין אינם 'מתאימים' את תורת ה' הנצחית למציאות המודרנית", כתב הרב זאגא, "אלא מיישמים את כללי התורה, שאינם משתנים, על המציאות המתחלפת. פסיקתם היא הלכה". אכן, דברים המחזקים את הלב בנחרצותם. דא עקא, בימים אלה עוסקים אנו בכלכלה בעלת מאפיינים גלובליים בולטים, כזו שבחלק הארי של העסקאות המבוצעות בה לוקחים חלק גם כאלה שאינם בני ברית.

אם בתי הדין לא יוכלו לקבל עדות גוי בדיני ממונות בשום פנים ואופן, כפי שעולה מפסק הדין, המגזר העסקי ימשיך להדיר את רגליו מהם, למרות דבריו הנוקבים של הרב זאגא.  מעניין במיוחד שבמאמרו המאלף מביא הרב זאגא פתרון הלכתי המאפשר, לפחות חלקית, להתחשב בעדות גוי בבית הדין; פתרון שאפשר מן הסתם לפתח לכדי פרקטיקה משפטית של ממש. פתרון שכזה לא מופיע ולו ברמז בפסק הדין של הרב זולדן.

כולם מרוצים, חוץ מהמסורבות

ארבעה שרי משפטים עמדו בפרץ ולא הניחו במשך שנים לכנס את הוועדה למינוי דיינים ולבצע בה צדק חלוקתי בנוסך חרדי: ארבעה דיינים לחסידים, ארבעה דיינים לליטאים וארבעה דיינים לספרדים. תנחשו למי לא נישאר. אצל טומי לפיד זה היה בעיקר עניין של מינוי של יוצאי צבא. אצל ציפי לבני היתה זו אג'נדה נשית ודאגה כנה למעוקבות גטין. חיים רמון, גונב סוסים ותיק עם ידידיו עסקני דגל וש"ס – לולא הפגנות סוערות של ארגוני הנשים וקדנציה שנקטעה באבה (בגינה של אישה) היה כבר סוגר את העניין לפני שנה ויותר. אחר-כך הגיע שיטרית, וכהרף עין שוב חזרה לבני.

בינתיים נוספו עוד שלושה תקנים, ושר אחד שמדבר הרבה, עושה מעט, ולא סופר את בתי הדין הרבניים ממטר. ביום שני הוא כינס את הוועדה, וכמעט כולם יצאו מרוצים. החרדים יצאו עם תריסר דיינים חדשים וצעירים, מסמרים בלי ראש, מינויים לשלושים-ארבעים שנה. הדתיים יצאו עם שלושה דיינים יותר ממה שהקציבו להם החרדים מלכתחילה. ראש הממשלה יצא עם הבטחה לש"ס שהצליח לקיים ולחזק מעט את יסודות הקואליציה. חבר הכנסת ניסן סלומינסקי יצא בהפגנתיות מכינוס הוועדה, מלווה בשני נציגי לשכת עורכי הדין, וזכה בכמה שעות של תהילה.

רק כמה עשרות מסורבות גט ואלפי מעוקבות גט נשארו  עם בתי דין נוקשים, שבהם הולך ועולה כוחם של אנשי חצרו של הרב יוסף שלום אלישיב, ובראשם הדיין החשוב הרב חגי איזירר המדקדק ומדקדק שלא תצא תקלה מתחת ידו, גם אם אלפי נשים לא יצאו במשך שנים רבות מתחת יד בעליהן.  

שיניים לנציבת הקבילות

השבוע התפרסם דו"ח נציבת הקבילות על שופטים, השופטת בדימוס טובה שטרסברג-כהן. בשולי הדו"ח מבקשת הנציבה כי סמכויותיה יורחבו לכדי כלים אפקטיביים לטיפול בשופטים סוררים. יש להניח כי קריאת הנציבה תמצא אוזן קשבת מאוד אצל שר המשפטים החדש, ותאומץ בקרוב לכדי הצעת חוק ממשלתית.

נזכיר רק כי הנציבות מופקדת גם על דייני בתי הדין הרבניים, ואפילו על קאדים. אשר על כן ראוי כי גם חבר הכנסת סלומיאנסקי, הלובי הנשי בכנסת וכל שוחרי טובתם של באי בתי הדין הרבניים ייתנו כתף לעיגון היוזמה המוצעת.