בשבע 235: אמהות שרות בעיר האבות

בערב חם ומרגש בעיר האבות התחברו נשות השומרון לנשות חברון בשירה ובריקודים.

רני מימון , ג' בניסן תשס"ז

'נשות חברון' הן מותג שלעתים לא קל לחיות כנושאו. לא קל לקום בכל בוקר מחדש אל ידיעה עיתונאית אחרת משמיצה, ולאזור כוחות למרות הדברים להמשיך הלאה בתפקיד הלאומי. מתוך הבנה זו, וכנגד התקשורת העוינת, הגיעו נשות השומרון לעיר האבות לחזק את אחיותיהן, בערב שמטרתו יצירת תקשורת חיובית והשמעת צלילים אחרים.

באולם גוטניק, הנמצא במרחק נגיעה ממערת המכפלה, הופיעו בזו אחר זו שלוש להקות נשים מקצועיות כשהן מלוות בתלבושות עשירות, תאורה חמה והתרגשות טבעית מחמת האירוע. על ההפקה המוזיקלית ניצחה והובילה זמרת הנשמה הייחודית נעמי טפלו, שהדגישה שוב ושוב את האנרגיה העצומה שהיא מתמלאת בה כשהיא ניצבת מול נשים שמסירות נפש עבורן היא עניין שבשגרה.

טפלו היא תופעה ייחודית בשוק המוזיקה של שירת הנשים יהודית. כשזמרת הנשמה עולה לבמה ומתחילה לשיר, הקהל לרוב משתתק בפליאה, משום שהיא מציבה רף אחר, גבוה מכל מה שמוכר עד כה בהופעות נשים במגזר.

טפלו משלבת בין מילים מקוריות משלה למילים עבריות עתיקות, בליווי מוסיקה עכשווית איכותית עם נגיעות פופ, רוק וג'אז.

ערב נשים משותף כבר הפך למסורת בעיר חברון, ולטפלו עצמה זו הופעתה החמישית בעיר האבות. במהלך ההופעה ריגשה נעמי את הנשים כששיתפה אותן בכך שמאז תכנית ההתנתקות היא בחרה לגזור על עצמה שתיקה במשך למעלה משנה, משום שלא מצאה בתוכה כוחות לכך. אירוע מרגש/ נוסף היה כשאמו של שקד לסקר הי"ד, שנרצח בקדומים, ביקשה להקדיש לכבוד יום הולדתו שחל בערב האירוע את השיר 'אם אשכחך ירושלים' שאהב.

השעות העוברות לא רק שלא עייפו את הנשים שרקדו ושרו על הבמה, אלא נדמה שרק הטעינו אותן במשנה מרץ. ככל שהערב התקדם האוויר נטען באנרגיות, כשטפלו מדברת מדי פעם בהתרגשות על נשות חברון, על שליחותן כשומרות השער המחבר בין גן עדן לארץ ועל העוצמה המורגשת במקום.

את הערב ליוו להקת 'שיר אל' ולהקתה של נעמי. במרבד ססגוני למדי של שירים הושמעו שירי נשמה מוכרים, ולצדם שירים ישראלים עכשוויים של מירי מסיקה, שירה אמהרית של עידן רייכל, מוזיקת קאונטרי ללחניו של אהרון רזאל ואפילו עיבוד מחודש ל'ירושלים של זהב'.

"נשות השומרון שמגיעות אלינו במיוחד, וכן כל תנועה של אנשים מבחוץ שמגיעים לכאן", מסכמת ענת כהן, רכזת התרבות של נשות העיר, "מחזקת בנו בעיקר את התחושה שאנחנו אכן שליחים של עם ישראל, שאנחנו לא שין-גימל עלוב בקצה העולם אלא שין-גימל של מערת המכפלה ועיר הקודש". תבורכנה מנשים.