בשבע 237:מכתבים

קוראי העיתון , כ"ז בניסן תשס"ז

שר האי ביטחון/ חיים יואבי רבינוביץ, תל אביב

עמיר פרץ, שר חוסר הביטחון, רואה את המציאות אך ורק דרך משקפת מכוסה.

כדי לזכות בעוד כמה קולות של ערבים, הוא מתכנן לגרש יהודים מבניין שרכשו בכסף מלא על ציר המתפללים בחברון.

יהודי זכאי לרכוש בתים בכל רחבי הגלובוס, אפילו בדמשק ובקהיר. אבל לפי גרסתו של פרץ, יהודי יהיה רשאי לרכוש בית בחברון עיר האבות, אך ורק אם יתאסלם או יתנצר. הכול כשר כדי לקדם את האינטרסים הפרטיים שלו בבחירות הפנימיות במפלגת העבודה.

ברחבי יהודה ושומרון הוקמו עד כה כ-250 אלף בתים ללא רישיון, ברובם על אדמות מדינה. אין דין ואין דיין, אבל זה לא מדאיג כלל את פרץ ואת שאר חבריו אבירי שלטון החוק. אך אם יהודים רכשו בית אחד, יש לגרשם מיד.

עמיר פרץ, אילו היה מנהיג אמיתי, ואילו בטחון ישראל היה עומד בראש מעייניו, יכול היה להחזיר תוך שבועיים את החייל החטוף גלעד שליט, אילו פעל בנחרצות כמו ראש ממשלת אנגליה. ניתן היה לעשות זאת על ידי הפסקת החשמל ברצועה, הפסקת הזרמת הכספים ועצירת תנועת הסחורות לרצועה וממנה.

אבל מי שרואה את המציאות רק דרך משקפת אטומה וחסומה, אין לו בעיה להקריב את טובת העם והמדינה, רק כדי לדאוג לכמה קולות בפריימריז.

מה קורה בדמשק/ פרופ' אברהם מלינסקי-טוורסקי, אנטוורפן

לפתע פשטו הסורים את טלפיהם באומרם: טהור אני... הם משתוקקים לשלום איתנו ותמורת הגולן הן ישבו עמנו מיד סביב השולחן לחתום סוף סוף על הסכם שלום.

המשורר הרומי וירגיליוס כתב: אני מתיירא מן היוונים, בייחוד כאשר הם מביאים מתנות. ואכן, פרט למלל שפתיים לא עשו הסורים שום מחווה של שינוי דרך. מפקדות הטרור עודן בדמשק; כך גם עצמות אלי כהן הי"ד; סוריה מצטיידת ומתחמשת כאילו פניה למלחמה קרובה ומחמשת את ארגון החיזבאללה ועוד.

למעשה אין אנו זקוקים כעץ לכריתת 'שלום' עם סוריה. סוריה היא זו שמעוניינת לצאת מהבידוד הבינלאומי שבו היא נתונה, ולנו אין כל עניין להקל עליה את המלאכה, בייחוד שכעת אנו בעמדה של חולשה. שלום מעין זה לא יעניק לנו הרבה, אך עלול לסחוט מאיתנו מחיר של בכייה לדורות.

פרסומות כהלכה/ ד"ר גדעון ארליך, נגוהות 

 בעבר הרחוק, בעיקר לקראת  פסח, היו פרסומות רבות שהתבססו על אמירות מההגדה ועל פסוקים הקשורים בחג. המסר הישיר של פרסומות אלה היו המוצרים, אך המסר העקיף היה שתורת ישראל היא התרבות שלנו, והיא המהוה את עולם האסוציאציות החיוביות שלנו. מזה שנים אני מצטער על היעלמותן של פרסומות מסוג: "חכם מה הוא אומר, השנה עורכים סדר במלון בונבוניירה".

לאחרונה חוזרות מודעות שכאלה וראויים המפרסמים כך לעידוד.  כמובן שאין לחרוג מהטעם הטוב, אין להשלים עם פרסומת לתמונות גדולי ישראל תוך שימוש בפסוק "והיו עיניך רואות את מוריך" המכוון לקב"ה (רש"י), או ב"לאורו נלך" המבוסס על הפסוק  "ה' לאור פניך יהלכון", כהתייחסות קבועה ליהודי חשוב ויקר שוודאי היה מתנגד לכך.

רב לכם/ משה בכר, רעננה 

ב'איסרו חג' המימונה, התראיין ח"כ לשעבר רפי אלול ,והסביר כי  הוא ערך את המימונה בביתו במזכרת בתיה, דווקא  ב"איסרו חג המימונה", כדבריו, ולא במוצאי חג שביעי של פסח. זאת מ כיוון שההכנות למימונה כרוכות ב "חילול חג גדול מאוד".

המימונה המרכזית השנה התקיימה באולם האופרה באשדוד במוצאי שביעי של פסח, שלושת רבעי שעה לאחר צאת החג. השתתפו בה אלפי אנשים: ראש הממשלה, שרים, חברי כנסת ונכבדים רבים, וגם אישים דתיים וחרדים, שחלקם מתהדר בתואר 'רב'. בין נושאי הברכות היו הרב יונה מצגר והשר אלי ישי. בין המשתתפים האורחים: יעקב ליצמן.

 בקיץ שעבר פורסם בעיתונות כי ח"כ אלי ישי תקף את מארגני המכבייה על חילול השבת בחזרות הגנראליות באצטדיון רמת גן, שנערכו בשבת. כנראה שכדאי למארגני המכבייה ללמוד מהפדרציה העולמית של יהודי מרוקו ולהזמין רבנים שיבואו לברך. כך לא יעז איש לתקוף אותם על חילולך השבת והחג.

השחר העולה/ שרה לוי, באר שבע

מינויו של ניצב שחר איילון לתפקיד סגן מפכ"ל המשטרה תמוה. הרי אותו איילון נודע כמי שפיקד על הפינוי המשטרתי האלים בחוות גלעד. הוא הורה לאנשיו, בניגוד לנוהלי המשטרה, להוריד את תווי הזיהוי, וכששואלים אותם לשמם לענות – 'שחר איילון'.

אם כל השוטרים הם שחר איילון, למה דווקא הוא נבחר לסמפכ"ל?

וברצינות: אחרי שמפכ"ל אחד הלך הביתה בחשד לחוסר ניקיון כפיים, אולי אפילו שחיתות, ומועמד נוסף נפסל מסיבה דומה, לשר המשטרה אסור למנות אדם שפיקד על אלימות משטרתית כה ברוטאלית וצפצף עלי נהלי הארגון שהוא סגן מפקדו.